Piotr Gołąb | 14 listopada 2017, 16:00

Call of Duty: WWII – test wydajności kart graficznych i procesorów

Udany powrót do II WŚ

Call of Duty: WWII to powrót serii do korzeni, czyli drugiej wojny światowej. Czy użycie starego silnika IW 7.0 zaowocuje lepszą optymalizacją gry? Czy jakość oprawy audiowizualnej nie będzie odstawać od dzisiejszych standardów? Jaki sprzęt jest potrzebny, żeby komfortowo zagrać? Oto nasz test kart graficznych w tej grze.

Call of Duty: WWII
Cena od 149.00 zł do 287.00 zł

W Call of Duty: WWII w trakcie fabularnej kampanii śledzimy losy niewielkiego oddziału ze sławnej Pierwszej Dywizji Piechoty (Big Red One). Przygodę rozpoczynamy na najsłynniejszej plaży drugiej wojny światowej, gdzie bierzemy udział w szturmie na niemieckie umocnienia. W dalszej części rozgrywki wspieramy francuski ruch oporu w odbijaniu Paryża z rąk Niemców, by na koniec zdobyć Berlin.

Call of Duty: WWII

Call of Duty: WWII – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta nadaje się do gry:

  • procesor – Intel Core i3-3225 3,3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3,2 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 1050 2 GB / AMD Radeon HD 7850,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB,
  • nośnik danych – 90 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i5-2400 3,4 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3,6 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 470 4 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 12 GB,
  • nośnik danych – 90 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10.

Call of Duty: WWII

Wymagania sprzętowe Call of Duty: WWII są zaskakująco niskie. Według producenta do gry w najniższych ustawieniach wystarczy Intel Core i3-3225 lub AMD Ryzen 5 1400. To tanie procesory i można założyć, że większość graczy ma w swoim komputerze co najmniej tak szybki układ. Także zalecane CPU nie są szczególnie szybkie ani drogie. Core i5-2400 ma już 5 lat, a Ryzen 5 1600X jest obecnie najchętniej kupowanym procesorem AMD.

Wymagania co do karty graficznej też są zaskakująco małe. Po pierwsze, musi być wyposażona w 2 GB pamięci wideo. Zalecana karta to GeForce GTX 1060 6 GB lub AMD Radeon RX 470 4 GB. Wzbudzało to obawy o jakość oprawy wizualnej, choć z drugiej strony można było oczekiwać, że stary silnik graficzny będzie doskonale zoptymalizowany. 

Miejsce testowe

Wybrane przez nas miejsce testowe znajduje się w misji Operacja Kobra. Należy w nim przebiec od działka przeciwlotniczego do rozbitego samolotu P-47. W tej samej misji jest jeszcze jedno miejsce, które obciąża karty graficzne równie mocno, ale system automatycznego zapisu bardzo utrudnia jego użycie.

Call of Duty: WWII

Wrażenia potestowe

Poprzednie części serii Call of Duty nie były zbyt przyjemne w testowaniu, na szczęście WWII przynosi miłą odmianę. Gra działała bardzo stabilnie, nie zawieszała się. Jedyną niedogodnością był czas wczytywania miejsca testowego: z nośnika SSD zapis gry ładował się ponad 2 minuty. Współczujemy zatem posiadaczom dysków twardych i konsol paznokci obgryzionych w oczekiwaniu na kolejne etapy.