Przemysław Juraszek | 1 grudnia 2017, 15:15

Microsoft Surface Book 2 – test

Idealny ultrabook czy tylko ciekawy eksperyment?

Dzisiaj testujemy unikatowy sprzęt Microsoftu typu 2w1. Czy Surface Book 2, wyposażony w czołowy procesor Intela, i7-8650U, połączony z samodzielną kartą graficzną Nvidii, GTX-em 1050, zostanie królem tej klasy urządzeń, czy może przegra z kretesem rywalizację?

Surface Book 2 – do gier czy dla biznesu?

Surface Book 2 to następca zaprezentowanego pod koniec 2015 roku pierwszego Surface Booka, który był pierwszym urządzeniem z rodziny Surface reklamowanym przez Microsoft jako laptop. To bardzo stylowe i bardzo ciekawe urządzenie typu 2w1 jest wyjątkowe m.in. dlatego, że ma najmocniejszy procesor Intela z serii U i samodzielną kartę graficzną Nvidia GeForce, która została zamontowana w odłączanej sekcji z klawiaturą.

Surface Book 2

Procesor to Core i7-8650U, a karta graficzna to GeForce GTX 1050. Zastosowano także 16 GB pamięci operacyjnej i 1-terabajtowy nośnik SSD. Taka konfiguracja kosztuje, bagatela, 15 000 zł. Dostaliśmy również do testów piórko Surface, które jednak nie jest dodawane w zestawie i kosztuje 499 zł. Należy też nadmienić, że uboższe wersje modelu Surface Book 2, wyposażone w procesor i5-7300U, nośnik SSD o pojemności 256 GB, 8 GB RAM oraz pozbawione samodzielnej karty graficznej, są dostępne w cenie od około 7600 zł.

Surface Book 2 – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i7-8650U
4 rdzenie + HT, 1,9 GHz (turbo do 4,2 GHz)
Pamięć

16 GB LPDDR3, 1866 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel)

Ekran 13,5" (3000 × 2000) o proporcjach 3 : 2, IPS, błyszczący, z obsługą dotyku i piórka Surface Pen
Układ graficzny GeForce GTX 1050
Nośnik danych SSD 1 TB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 312 mm × 232 mm × 16–23,5 mm
1,66 kg (laptop) + 0,39 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

 2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), USB 3.1 typu C, czytnik kart SD, audio (zintegrowane)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Pro
Cena

14 999 zł + 499 zł 

 

Surface Book 2 – wygląd

Surface Book 2 odbiega od innych laptopów w dość znaczący, a zarazem interesujący sposób. Wygląd sprzętu jest minimalistyczny, typowo dla urządzeń Surface, ale wyraźnie zaakcentowane krawędzie w połączeniu z bardzo ciekawym zawiasem, który jest niczym bransoleta, sprawiają nietuzinkowe wrażenie.

Surface Book 2

Obudowa została wykonana ze stopu magnezu (stopy magnezu są lżejsze i wytrzymalsze od aluminium), przez co ma charakterystyczny jasnoszary kolor i jest wręcz idealnie spasowana. Oparła się też naszym próbom wywołania trzeszczenia czy skrzypienia.

Cały laptop waży niecałe 1,7 kg, a sama część tabletowa – 731 g. Obudowa mierzy 16 mm w najcieńszym miejscu i 23,5 mm w najgrubszym. Sam tablet ma grubość 8 mm i wygląda jak trochę powiększony Surface Pro.

Surface Book 2

Jednakże największą ciekawostką jest sposób połączenia tabletu z częścią zawierającą klawiaturę i samodzielną kartę graficzną Nvidii.

Surface Book 2

System składa się z dwóch zaczepów zwalnianych klawiszem (obok Del). Nie pozwoli on odłączyć ekranu, jeśli w użyciu jest samodzielna karta graficzna, umieszczona w części z klawiaturą.

Surface Book 2

Nóżki są symetryczne, dzięki czemu można też zamontować ekran odwrotnie. To może być przydatne w trakcie prezentacji lub oglądania filmów.

Surface Book 2

Warto się przyjrzeć, jak zbudowany jest ten mechanizm. Wykorzystuje on linki, które po podgrzaniu kurczą się, odciągając blokadę (stąd to krótkie opóźnienie pomiędzy naciśnięciem klawisza odłączania a faktycznym odłączeniem tabletu).

Surface book 2 mechanizm zwiasów

Zdjęcie pochodzi z witryny iFixit

Zawiasy trzymają ekran/tablet bardzo dobrze i pozwalają odchylić obie części mniej więcej do kąta 140 stopni. Surface Book 2 jest przy tym całkiem dobrze wyważony, bo w trakcie pracy na kolanach i podczas korzystania z funkcji dotykowych zachowuje stabilność.

Surface Book 2, tak jak reszta urządzeń Surface, może współpracować z piórkiem Surface Pen. Dostępne obecnie piórko jest w tej samej wersji, której użyliśmy w testach modelu Surface Pro, ale tym razem opóźnienie w przenoszeniu ruchów wydaje się minimalnie mniejsze. Piórko na pewno docenią artyści i projektanci, do których to produkty z serii Surface od początku były kierowane. Jest bardzo wygodne w użyciu, a dzięki narzędziu Windows Ink można szybko napisać notatkę (sticky note), coś naszkicować czy zrobić zrzut ekranu z notatką (wykonuje się go przez naciśnięcie przycisku na górze piórka). Przeglądanie stron internetowych za jego pomocą również jest, naszym zdaniem, przyjemniejsze niż z użyciem samych palców. Można je przyczepić z lewej strony tabletu za pomocą silnych magnesów (zgubienie tak zamocowanego piórka graniczy z cudem).

Surface book 2 piórko

 

Zestaw portów jest raczej ubogi. Wszystkie poza jednym z dwóch złączy Surface Connect (doprowadza zasilanie i zapewnia możliwość podłączenia stacji dokującej) i zintegrowanym gniazdem audio znalazły się w części z klawiaturą.

Po prawej stronie zamontowano jedynie złącze USB 3.1 typu C i Surface Connect:

 Surface Book 2 porty

Po lewej stronie znajdują się tylko dwa porty USB 3.1 typu A oraz czytnik kart SD.

Surface Book 2 porty

Jest jeszcze jeden port USB, w zasilaczu, który pełni tylko funkcję ładowarki. Można go wykorzystać na przykład do naładowania telefonu.

Na górze części tabletowej tradycyjnie umieszczono przycisk zasilania i przycisk do zmiany głośności.

Tablet ma też z przodu aparat o rozdzielczości 5 MP z możliwością nagrywania filmów w Full HD, jest także zgodny z Windows Hello. Z tyłu zamontowano aparat 8-megapikselowy, wyposażony w autofokus, również nagrywający filmy w rozdzielczości Full HD. Urządzenie ma też dwa mikrofony, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop oraz magnetometr.