Piotr Gołąb | 30 marca 2018, 19:00

Test obudów komputerowych w cenie do 300 złotych

Dobre i tanie obudowy

Wybór odpowiedniej obudowy komputerowej może być trudny. Dlatego przetestowaliśmy najpopularniejsze konstrukcje dostępne w cenie do 300 zł i oceniliśmy, które są warte polecenia.

Obudowy do 300 zlotych

Zakup obudowy komputerowej wydaje się czymś bardzo prostym. Z pozoru wystarczy, że będzie się podobać użytkownikowi i pomieści wszystkie podzespoły. Niestety, w praktyce nie jest tak łatwo, szczególnie jeśli konfiguracja obejmuje kilka nośników danych, wydajny układ chłodzenia procesora i/lub wyjątkowo długą kartę graficzną albo jeśli komputer ma być bezgłośny. 

Żeby pomóc Wam w wyborze obudowy, postanowiliśmy sprawdzić w działaniu dziewięć konstrukcji dostępnych w cenie nieprzekraczającej 300 zł, których zakup najczęściej rozważają potencjalni nabywcy.

Wymagania i założenia

Obudowa komputerowa pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Po pierwsze, jest szkieletem peceta. Trzeba w niej pomieścić wszystkie podzespoły, przy czym warto, by ich montaż i dostęp do nich były możliwie łatwe. Niezmiernie ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza, zapewniająca skuteczne chłodzenie CPU, GPU i nośników danych. Subiektywną kwestią jest wygląd, ale wielu stawia go na równi z innymi cechami.

Pierwszym kryterium wyboru obudowy jest jej wielkość. Znaczna większość dostępnych konstrukcji dzieli się na cztery grupy: full tower (E-ATX), midi tower (ATX), mini tower (mikro-ATX) oraz cały segment modeli przeznaczonych do płyt głównych ITX (mini-ITX). Swoje zestawienie postanowiliśmy oprzeć na najbardziej popularnej grupie, czyli obudowach midi tower. To średniej wielkości skrzynki, pozwalające zainstalować do siedmiu kart rozszerzeń na tylnym panelu. Ci, którzy potrzebują większej liczby, raczej powinni skierować wzrok w stronę obudów typu full tower, w których slotów może być nawet 11. Rozmiary obudów

 

Wszystkie uwzględnione w porównaniu obudowy dobrze wpisują się w obecne trendy. Modele przeznaczone dla graczy, o agresywnej linii, to Corsair Carbide SPEC-ALPHA, z ostrymi krawędziami i ledowymi wentylatorami, Kolink Aviator, pełen obłości i wyposażony we wściekle niebieskie wentylatory, oraz Chieftec, epatujący masywnością. Konstrukcje o bardziej stonowanym wyglądzie to NZXT S340, która zdaje się wykuta z jednej bryły, Zalman Z9 Neo Plus i Cooler Master MasterBox 5. Z kolei Phanteks Eclipse P300 wyróżnia się LED-ami i frontem w kształcie trapezu, SilentiumPC Gladius M35 – oświetleniem RGB, a Fractal Design Focus G – najszybszym istniejącym kolorem, czerwonym.