Piotr Gołąb | 19 grudnia 2017, 08:00

ROG Strix RX Vega 56 08G Gaming – test karty graficznej

Godny niereferent?

Pierwszym niereferencyjnym modelem opartym na układzie AMD Vega 56, który otrzymaliśmy do testów, jest ROG Strix RX Vega 56 08G Gaming. Czy nowy procesor graficzny AMD sprosta pokładanym w nim nadziejom? Czy konkurencja w postaci GTX 1070 Ti okaże się nie do przeskoczenia, czy może niereferencyjny układ nawiąże z nim równą walkę? Zapraszamy do lektury!

ROG Strix RX Vega 56

Karty referencyjne AMD Radeon RX Vega 56 są dostępne od września. Od tego czasu gracze wyczekują niereferencyjnych modeli. Jednym z pierwszych jest konstrukcja Asusa. Na razie Asus oferuje dwie Vegi: ROG Strix RX Vega 56 oraz ROG Strix RX Vega 64. W tym teście zajmiemy się kartą opartą na słabszej wersji układu Vega 10.

ROG Strix RX Vega 56 należy do serii ROG, najbardziej zaawansowanej i najdroższej w ofercie firmy. Można się więc spodziewać najlepszych osiągów i bardzo wysokiej kultury pracy. Oto podstawowe dane techniczne: 

ROG Strix RX Vega 56 08G Gaming
Taktowanie bazowe rdzenia

1297 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach 1495 MHz
Taktowanie pamięci 800 MHz
Pamięć –
ilość/rodzaj

8192 MB / HBM2
Spoczynek (pulpit):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

36°C
0 obr./min
Obciążenie (Wiedźmin 3):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

75°C
2389 obr./min

Układ graficzny użyty w karcie ROG Strix RX Vega 56 to AMD Vega 10 w słabszej konfiguracji, wyposażonej w 56 jednostek CU, w których skład wchodzą 3584 jednostki cieniujące, 224 teksturujące oraz 64 rasteryzatory. Częstotliwość taktowania układu graficznego została podniesiona względem fabrycznej konfiguracji. Asus podaje, że bazowa częstotliwość to 1297 MHz i że dzięki technice Boost wzrasta ona do 1573 MHz. Pamięć HBM2 jest taktowana z referencyjną częstotliwością, 800 MHz, co oznacza, że inżynierowie Asusa nie pokusili się o jej podkręcenie.

Układ chłodzenia zastosowany w modelu ROG Strix RX Vega 56 jest wyjątkowo rozbudowany i masywny, co powinno zapewnić niską temperaturę działania układu graficznego i wyjątkową kulturę pracy. Sprawia on, że karta należy do najcięższych na rynku (waży aż 1282 g).

ROG Strix RX Vega 56

Układ chłodzenia zajmuje dwa i pół slotu i jest pełen firmowych rozwiązań Asusa. Zastosowano w nim technikę MaxContact: wyjątkowo gładka powierzchnia styku radiatora z GPU pozwala skuteczniej odprowadzać nadmiar ciepła. Karta w komputerze zajmuje dwa i pół slotu. Sam radiator jest większy niż w standardowej wersji dwuslotowej o mniej więcej 40 procent, co też przekłada się na lepsze odprowadzanie ciepła. Do chłodzenia radiatora użyto trzech 90-milimetrowych wentylatorów o opatentowanej konstrukcji Wing-Blade, które podobno osiągają znacznie wyższe ciśnienie statyczne od standardowych i spełniają normę IP5X, co z kolei zwiększa ich żywotność. W radiator wbudowano sześć ciepłowodów o średnicy 6 mm.

ROG Strix RX Vega 56 

ROG Strix RX Vega 56 ma dwa dodatkowe złącza wentylatorów (Asus FanConnect II), którymi można sterować w zależności od obciążenia procesora graficznego. 

ROG Strix RX Vega 56

Do prawidłowego działania karta potrzebuje dodatkowego zasilania, które jest doprowadzane przez dwa złącza ośmiopinowe.

ROG Strix RX Vega 56 

Liczba i rodzaj wyjść wideo też się zmieniły względem modelu referencyjnego. Do dyspozycji są dwa złącza DisplayPort 1.4, dwa HDMI 2.0 oraz jedno DVI-DL.

 ROG Strix RX Vega 56

Karty graficzne są kluczowym elementem komputerów graczy, a ci coraz większą wagę przywiązują do wyglądu swojego sprzętu. Karty z serii ROG są zaprojektowane bardzo ciekawie: geometryczne płaszczyzny są poprzecinane szczelinami, w których znajdują się kolorowe diody LED RGB, efektownie podświetlające powierzchnię karty graficznej. Asus zastosował własny system podświetlenia, Aura Sync. Pozwala on zmieniać efekty wizualne. Dostępne tryby to: statyczny, oddychanie, stroboskop, cykle kolorów, efekty muzyczne, temperatura GPU oraz dowolnie wybrany kolor. Ponadto jest dostępne jedno złącze Aura RGB, do którego można podpiąć taśmę LED, by zsynchronizować jej kolor świecenia z kartą.

ROG Strix RX Vega 56