Wojciech Koczyk | 18 stycznia 2018, 09:00

Test nośników danych USB

Jeśli nie pendrive, to co?

Ktoś, kto chce przenosić duże ilości danych między komputerami, a unika przesyłania ich przez sieć, ma do wyboru wiele opcji. Sprawdziliśmy w działaniu kilka urządzeń, które według ich producentów świetnie się nadają do roli mobilnego magazynu plików. Zmierzyliśmy też różnice w szybkości przesyłania danych pomiędzy złączem USB 3.1 Gen 1 a USB 3.1 Gen 2. 

Przez wiele lat temat nośników USB nie był specjalnie ciekawy. Łącze USB 2.0 ograniczało nawet powolne nośniki talerzowe, a jego wydajność prądowa często wymuszała stosowanie zewnętrznych zasilaczy. Użytkownicy wymagający naprawdę dużej wydajności wciąż byli zmuszeni do korzystania z niewygodnego złącza E-SATA. Wprowadzenie USB 3.0 rozwiązało większość problemów. Przeprowadzony przez nas kilka lat temu test wykazał pierwsze istotne różnice w wydajności.

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Dostępny od 3 lat standard USB 3.1 Gen 2 teoretycznie zapewnia transfer z szybkością 10 Gb/s, a więc niemal dwukrotnie większą niż starzejący się SATA III (6 Gb/s). Wciąż rozwijająca się technika pamięci flash pozwala zaś budować coraz pojemniejsze i wydajniejsze nośniki o rozsądnym poborze energii. Z drugiej strony cały czas rośnie także ilość przechowywanych w komputerach danych, choćby ze względu na rosnącą popularność filmów w rozdzielczości 4K.

Wszystko to sprawia, że producenci sprzętu na różne sposoby starają się spełnić różne oczekiwania potencjalnego klienta. W efekcie staje on przed trudnym wyborem jednej z bardzo wielu opcji. Dziś postaramy się pomóc w podjęciu tej decyzji.

Co testujemy?

W tym celu przetestowaliśmy kilka urządzeń z różnych segmentów rynku, od Plextora EX1, niewiele większego od pendrive'a, poprzez model ADATA SC660H, przypominający standardowy dysk twardy (HDD) w formacie 2,5 cala, aż po reklamowany jako najszybszy na rynku, ale bardzo drogi nośnik firmy Sandisk, Extreme 900. Punktem odniesienia były: przenośny HDD ADATA HV620, popularny model Sandisk SSD Plus, używający łącza SATA III, oraz bardzo ciekawe urządzenie firmy SilverStone, któremu poświęcona jest następna strona. Dzięki temu można porównać wydajność SATA III i USB 3.1 Gen 2 oraz się dowiedzieć, czy zastosowanie przenośnej macierzy RAID ma jakikolwiek sens z punktu widzenia kogoś, komu zależy na wydajności.