Przemysław Juraszek | 7 stycznia 2018, 09:00

HP Omen X – test wydajnego 17-calowego laptopa dla graczy

Bezproblemowy w podkręcaniu

HP Omen X (17-ap000nv) – klawiatura, płytka dotykowa i głośniki

W laptopie HP Omen X (17-ap000nv) zamontowano pełnowymiarową wyspową klawiaturę wraz z blokiem numerycznym oraz rzędem klawiszy makr (P1–P6). Nie jest to tradycyjna „gumka”, ponieważ mamy do czynienia z niskoprofilowymi przełącznikami mechanicznymi. Mają krótki skok, ale głośno klikają, więc można je określić jako wariację na temat przełączników niebieskich.

Klawiatura

HP Omen X - klawiatura

Skok jest krótki, czego można było się spodziewać w laptopie, należy jednak pochwalić klawiaturę za doskonale wyczuwalny punkt aktywacji, co przekłada się na dużą wygodę pisania. Co ciekawe, spacja stawia większy opór od reszty klawiszy, bo nie została osadzona na jednym przełączniku. Konstrukcja jest bardzo solidna – klawiatura nie ugina się pod naciskiem. 

HP Omen X - klawiatura

Okazało się, że „trzon” przełączników jest dość chybotliwy, ale podczas wciskania klawiszy nie czuliśmy tego. Zastosowano indywidualne jednostopniowe podświetlenie każdego klawisza, co w połączeniu z narzędziem Omen Command Center pozwala tworzyć unikatowe wzory.

HP Omen X Command Center

Klawiatura w modelu HP Omen X to jedna z najlepszych konstrukcji spośród tych, które testowaliśmy. 

 

Płytka dotykowa

HP Omen XPłytka dotykowa w poprzednim, tańszym modelu nie była najlepsza. Producent poprawił jej konstrukcję, ale wciąż jej działanie pozostawia trochę do życzenia. Naszym zdaniem nadal jest zbyt mała. Na szczęście słabo działający programowalny przycisk zastąpiono dwoma mechanicznymi. Płytka jest gładka i reaguje na dotyk lepiej niż w poprzedniku, ale dość często się „gubi”. Mechaniczne przyciski klikają jednak równo, są ciche i miękkie, a informacja zwrotna jest wyraźna. Podsumowując, płytka dotykowa jest znacznie lepsza niż we wcześniejszym Omenie, chociaż jej notoryczne gubienie się nieco obniża końcową ocenę. 

Głośniki

System audio w modelu HP Omen X tak samo jak w poprzedniku jest sygnowany logo Bang & Olufsen. To dwa głośniki na przedniej ściance. Grają głównie środkiem i górą pasma, a ze względu na brak niskotonowego w brzmieniu brakuje basów. Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk jest przyzwoity, ale po systemie z logo tak renomowanej firmy spodziewaliśmy się znacznie lepszych osiągów, szczególnie że w tak dużej obudowie jest miejsce na większe i lepsze przetworniki.

HP Omen X (17-ap000nv) – ekran

Zastosowany w modelu HP Omen X ekran o przekątnej 17,3 cala ma rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli. To wyświetlacz IPS z obsługą techniki G-Sync, wyprodukowany przez AUO (o oznaczeniu B173HW01). Obraz jest odświeżany 120 razy na sekundę, co w laptopach było do niedawna domeną wyłącznie matryc TN. Jest to drugi 120-hercowy panel IPS, jaki do nas trafił (pierwszy testowaliśmy w modelu Asus Zephyrus). Zapewnia podobne pokrycie palet sRGB i Adobe RGB jak matryca LG ze starszego Omena: odpowiednio 87% i 63,2%. Maksymalna jasność, 333,74 cd/m2, również nie odbiega istotnie od możliwości poprzednika, ale kontrast na poziomie 966 : 1 to już sporo mniej od 1631 : 1. Biel wciąż jest ochłodzona, lecz nie tak bardzo jak w przypadku wcześniejszego Omena (jej temperatura to 6984 K). 

Jak widać, zastosowany panel jest podobnej klasy co w poprzedniku (nie licząc kontrastu), a  gracze z pewnością docenią odświeżanie obrazu do 120 razy na sekundę.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 17,3"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 337,74 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

87%
63,2%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,19 cm/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  966 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6984 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,20

6,34

HP Omen X wykres sRGB

Czas reakcji jest typowy dla matryc IPS montowanych w laptopach: 22,60 ms podczas przełączania się między kolorami: czarny – biały – czarny.

Zastosowana matryca jest zbudowana w technice flicker-free.

HP Omen X czas reakcji matrycy

HP Omen X czas reakcji matrycy