Przemysław Juraszek | 7 stycznia 2018, 09:00

HP Omen X – test wydajnego 17-calowego laptopa dla graczy

Bezproblemowy w podkręcaniu

HP Omen X to pierwszy laptop firmy HP, który można podkręcać, i to znacząco. Model, który otrzymaliśmy do testów, jest wyposażony w procesor i7-7820HK i kartę graficzną GTX 1070 (nie Max-Q). To także bezpośredni następca testowanego przez nas w ubiegłym roku modelu HP Omen 17-w172nw. Czy HP wprowadziło istotne zmiany i czy ten sprzęt wart jest blisko 10 tysięcy złotych? 

HP Omen X (17-ap000nv) – test

HP Omen X to czołowy model tej firmy w ofercie laptopów dla graczy. Wcześniejszy HP Omen 17 nie był szczególnie imponującym urządzeniem, za to był sensownie wyceniony. Sprawdziliśmy, czy nowa wersja, oznaczona literą X, jest wolna od niedoskonałości starszego modelu.

HP Omen X

HP Omen X (17-ap000nv) – wygląd

Nowy HP Omen X, w przeciwieństwie do znacznie tańszego poprzednika, jest wykonany w całości z aluminium. Ponadto obudowa upodobniła się do innych laptopów dla graczy, ma zatem sugestywne zagięcia i czerwone akcenty, a na przykład wstawki i logo „HP Omen” na klapie matrycy oraz napis na panelu roboczym są podświetlane.

HP Omen X

HP Omen X

Za pomocą oprogramowania Omen Command Center można zmieniać jasność diod lub barwę podświetlenia różnych fragmentów konstrukcji.

HP Omen X Command Center

Aluminiowa obudowa jest wzorowo spasowana, ale też bardzo sztywna w porównaniu z plastikowym poprzednikiem. Sprzęt jednak przytył – w rezultacie mamy teraz do czynienia z tradycyjnym laptopem typu DTR. Testowany HP Omen X waży 4,5 kg. Przed zabraniem go w podróż trzeba jeszcze uwzględnić olbrzymi, zbliżony wymiarami do minikomputerów, zasilacz, który waży 1,2 kg.

HP Omen X - zasilacz

Obudowa ma 40 mm wysokości, chociaż czym bliżej przedniej krawędzi, tym grubość maleje, aż do 33 mm. 

Laptop wygląda bardzo dobrze. Jedyne, co moglibyśmy zarzucić nowemu Omenowi pod tym względem, to zawiasy. Psują kompozycję obudowy, podobnie zresztą jak grube ramki matrycy. Zawiasy pozwalają odchylić ekran mniej więcej do kąta 140 stopni i bardzo solidnie go trzymają. Masa laptopa sprawia, że ekran można bez problemu otworzyć jedną ręką.

HP Omen X

HP Omen X (17-ap000nv) – dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core i7-7820HK
4 rdzenie, 2,9 GHz + HT (Turbo do 3,9 GHz)
Pamięć

16 GB DDR4, 2666 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel)

Ekran 17,3" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce GTX 1070 8 GB
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe + 1 TB HDD
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 423 mm × 323 mm × 33–40 mm
4,49 kg (laptop) + 1,26 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

3 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), HDMI, mini-DisplayPort, SD, RJ-45, audio (oddzielne wejścia)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

9999 zł

HP Omen X (17-ap000nv) – modyfikacje konfiguracji, dostęp do podzespołów

Nowego Omena znacznie łatwiej otworzyć niż poprzednika, ponieważ trzeba odkręcić tylko osiem śrubek, a następnie delikatnie podważyć dolny panel z oknem, przez które widać część czerwonej płyty głównej.

HP Omen X środek

Po zdjęciu panelu uzyskujemy dostęp do dwóch slotów M.2, z których jeden jest zajęty przez SSD. Nośnik został zainstalowany odwrotnie i przylega do termopada przyklejonego do płyty głównej. Mamy też dostęp do zatoki w formacie 2,5 cala, zajętej przez HDD, dwóch slotów RAM (oba są zajęte) i układu chłodzenia, na który składa się kompleks czterech ciepłowodów. Ciepłowody łączą GPU i CPU, a dalej biegną do czterech miedzianych radiatorów, chłodzonych przez dwa wentylatory.

HP Omen X środek

Karta Wi-Fi została schowana po drugiej stronie płyty głównej. To dość dziwne rozwiązanie.

HP Omen X środek

Na lewym boku modelu HP Omen X zamontowano jedno złącze USB 3.1 typu A (USB 3.0) i dwa gniazda audio.

HP Omen X porty

Na prawym boku znajduje się tylko jedno złącze USB 3.1 typu A oraz czytnik kart SD.

HP Omen X porty

Z tyłu umieszczono jedno złącze RJ-45, dwa USB 3.1 typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt, po jednym wyjściu mini-DisplayPort i HDMI 2.0 oraz złącze USB 3.1 typu A.

HP Omen X porty