Łukasz Guziak | 17 lutego 2018, 18:00

D-Link DIR-882 – jeden router w dwóch odsłonach

Dwa oblicza władzy

D-Link DIR-882 ma wszystko to, co powinien mieć nowoczesny router. Nasze oczekiwania dodatkowo rozpaliła możliwość instalacji oprogramowania DD-WRT. Byliśmy ciekawi tego, jak alternatywny firmware wpłynie na działanie urządzenia, w tym jego osiągi. Czy oczekiwania zostały spełnione? Jak zakończył się pojedynek oprogramowania firmowego z DD-WRT? Zapraszamy do lektury.

D-Link DIR-882
Cena od 429.49 zł do 569.00 zł

D-Link DIR-882 EXO AC2600 ver. A1 to router działający w standardzie AC2600. Maksymalna prędkość transmisji w sieci bezprzewodowej wynosi 800 Mb/s, a w paśmie 5 GHz teoretycznie może osiągnąć 1733 Mb/s. Urządzenie jest zgodne ze standardem 802.11ac Wave2. Zastosowanie mechanizmu MU-MIMO wspieranego przez technikę kształtowania wiązki umożliwia przesyłanie danych z użyciem kilku anten działających jednocześnie.

Podstawowe parametry urządzenia i obsługiwane przez niego funkcje przedstawia poniższa tabela:

D-Link DIR-882 EXO AC2600 ver. A1 – dane techniczne

SoC

MediaTek MT7621A @880 MHz Dual Core
Procesory pomocnicze dla każdej rozgłaszanej sieci: MediaTek MT7615N

RAM

128 MB

Flash

128 MB

Porty

4 porty LAN 10/100/1000 Mb/s
1 port WAN 10/100/1000 Mb/s

USB

1 port USB 3.0 / 1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik, WPS, reset,
wyłącznik sieci bezprzewodowej

Antena

4 zamontowane na stałe anteny zewnętrzne, rozchylane co 45 stopni

Zasilanie

12 V / 2,5 A

Wymiary (S × G × W)

258,8 mm × 184,1 mm × 45,5 mm

Waga

565 g

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Prędkość transmisji

5 GHz – do 1733 Mb/s
2,4 GHz – do 800 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

  • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 800 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz sieci o prędkości 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz
  • funkcja sieci dla gości – po jednej sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Tak

MU-MIMO

Tak

Funkcja Quality of Service

kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP, DS-Lite

Zarządzanie

  • kontrola dostępu
  • zarządzanie lokalne
  • zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

DynDNS, Dlinkddns, ustawienia ręczne

VPN (tylko serwer)

L2TP over IPSec

Protokoły

IPv4 oraz IPv6

Kontrola dostępu

lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów

Firewall

zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC

Funkcje portów USB

udostępnianie plików (SAMBA, FTP), DLNA

Zawartość opakowania

  • D-Link DIR-882
  • zasilacz
  • kabel Ethernet
  • instrukcja szybkiej instalacji
  • karta konfiguracji sieci Wi-Fi

Cena

ok. 500 zł

 

Obudowa routera jest w całości czarna, a jej wierzch stylizowany jest na wypukłą literę X.

Na obudowie umieszczono zielone diody stanu urządzenia. Wskaźniki dotyczą: zasilania, łączności z siecią internet, Wi-Fi on/off z podziałem na sieci bezprzewodowe działające w odrębnych pasmach oraz stanu portów USB (w pierwszej kolejności USB 3.0, a następnie USB 2.0).

DIR-882 został wyposażony w cztery zamontowane na stałe anteny, które można rozchylać ze skokiem co 45 stopni. Anteny zostały zamocowane z tyłu i z boku urządzenia.

Router waży 565 g. Obudowa jest plastikowa. Poszczególne elementy są dobrze spasowane.

Na tyle urządzenia znajdują się (od lewej): port USB 2.0, cztery porty sieci LAN, jeden WAN, trzy przyciski: resetowania, WPS, WiFi on/off (wspólny przycisk dla obu rozgłaszanych sieci bezprzewodowych), gniazdo zasilania oraz wyłącznik. Drugi z interfejsów USB został umieszczony na przodzie (jest typu USB 3.0).

Na spodzie znajdują się otwory montażowe, pozwalające zamocować sprzęt na przykład na ścianie, i tabliczka informacyjna. Ponadto umieszczono tam szereg otworów ułatwiających cyrkulację powietrza.

Producent do każdego egzemplarza przypisuje odrębne hasło dostępu. Dzięki temu nawet bez zmiany konfiguracji sieci bezprzewodowych dostęp do nich jest chroniony. Hasło do panelu administracyjnego określamy samodzielnie podczas pierwszej konfiguracji.

Po zdjęciu gumowych nóżek i odkręceniu czterech śrubek uzyskujemy dostęp do wnętrza. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to pokaźnych rozmiarów radiator.

Po odklejeniu taśm dbających o prawidłowe ułożenie przewodów i odłączeniu anten można wyjąć laminat, na którym umieszczono wszystkie układy elektroniczne odpowiedzialne za prawidłowe działanie routera.

Po odkręceniu pięciu dodatkowych śrubek można zdjąć radiator. Przewodzenie ciepła ułatwiają termopady umieszczone pomiędzy układami elektronicznymi, osłonami i radiatorem.

Sercem routera, tak samo jak wcześniej testowanego modelu Edimax Gemini RG21S, jest dwurdzeniowy procesor MediaTek MT7621A, taktowany z częstotliwością 880 MHz. Prawidłowe działanie sieci Wi-Fi zapewniają dwa procesory pomocnicze MediaTek MT7615N – po jednym dla każdego z pasm. Tym, co odróżnia testowany router od wspomnianego Edimaxa, jest rozmiar użytej pamięci operacyjnej i flash. W modelu RG21S wielkość pamięci wynosi, odpowiednio, 64 MB i 16 MB, a w modelu DIR-882 – po 128 MB.

Ponieważ D-Link DIR-882 po instalacji alternatywnego oprogramowania DD-WRT umożliwia zestawienie z konsolą urządzenia sesji TELNET bądź SSH, na przykład z użyciem narzędzia PuTTY, weryfikację użytych podzespołów można przeprowadzić po wydaniu kilku poleceń.

Procesor:

Pamięć operacyjna:

Interfejsy sieciowe: