Przemysław Juraszek | 2 marca 2018, 08:30

Asus VivoBook S14 – test uniwersalnego 14-calowego laptopa

Mały i prawie bez ramek

Potrzebujesz małego laptopa, takiego jak ultrabook z ekranem o przekątnej 13,3 cala, ale ekran chciałbyś mieć większy? Sprawdzamy, czy Asus VivoBook S14 będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Asus VivoBook S14
Cena od 3199.00 zł do 3299.00 zł

Asus VivoBook S14 – test

Odnośniki zaszyte w tekście mogą Was przenieść do stron w porównywarce cen poświęconych opisywanym urządzeniom. Możecie się w ten sposób zorientować w obecnej sytuacji rynkowej, a przy okazji wesprzecie nasze działania. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli robić dla Was jeszcze więcej testów.

Na półkach sklepowych komputerów przenośnych jest bardzo dużo i choć mawia się, że od przybytku głowa nie boli, wybór konkretnego urządzenia w gąszczu różnych marek i konfiguracji nie jest łatwy. Czasem jednak udaje się wyłowić perełkę, model, który jest dobrze wyposażony, a przy tym nie kosztuje wiele. Doskonałym przykładem może być polecany przez nas w teście laptopów, za nie więcej niż 2500 zł, Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002). Tym razem proponujemy Wam coś innego: laptop mniejszy, nieco droższy, ale znacznie bardziej uniwersalny.

Po przeanalizowaniu alternatywnych opcji i sprawdzeniu dostępnych w sklepach konfiguracji wydaje się, że Asus VivoBook S14 w swojej kategorii jest wart uwagi. Ma procesor Intela ósmej generacji, matrycę IPS, kartę graficzną wystarczającą do tego, żeby można było zagrać w nowe gry, jest filigranowy, a przy tym nie kosztuje dużo. Intuicja podpowiada wybór tego modelu, a dziś sprawdzamy, jak faktycznie sobie radzi.

Laptopy wyposażone w ekran o przekątnej 14 cali są znacznie bardziej mobilne i lżejsze, niż konstrukcje z ekranem o przekątnej 15,6 cala, a przy tym 14-calowe wyświetlacze zapewniają znacznie większą wygodę użytkowania niż te o przekątnej 13,3 cala. Obecnie jest kilka ciekawych laptopów tego typu, które to najczęściej starają się przynależeć do rodziny urządzeń „dla graczy” (jak choćby Gigabyte Aero 14 i MSI GS43 7RE Phantom Pro) lub ultrabooków (dla przykładu; Asus ZenBook UX410UQ i Asus ZenBook 3 Deluxe UX490UA). Bohater dzisiejszego testu pod względem funkcjonalności plasuje się dokładnie pomiędzy tymi dwoma odmianami laptopów: jest wydajniejszy i tańszy od ultrabooków, ale bardziej poręczny i mobilny od wymienionych modeli dla graczy. Jedyną tak uniwersalną, porównywalną do VivoBooka S14 konstrukcją jest Acer Swift 3. Na test tego modelu w konfiguracji z procesorem Intela ósmej generacji będziemy jednak musieli jeszcze poczekać, bo na razie nie jest dostępny.

ASUS VivoBook S14

Asus VivoBook S14 – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i5-8250U
4 rdzenie + HT, 1,6 GHz (turbo do 3,4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel)

Ekran 14" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce MX150
Nośnik danych SSD 256 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 326 mm × 226 mm × 20 mm
1,33 kg (laptop) + 0,21 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

USB 3.1 typu A (USB 3.0), 2 USB 2.0, USB 3.1 typu C, HDMI (1.4), czytnik kart SD, audio (zintegrowane)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

3599 zł

Asus VivoBook S14 – wygląd

Asus zaprojektował bardzo zgrabny laptop, który waży zaledwie 1327 g i ma grubość 20 mm. Obudowa jest plastikowa z wyjątkiem klapy matrycy, w której zastosowano aluminium. Plastik jest dobrej jakości, ale konstrukcja ma skłonność do lekkiego uginania się w obszarze pomiędzy spacją a płytką dotykową. Użycie aluminium w tej części urządzenia podniosłoby walory estetyczne, ale też zapewne wagę i cenę laptopa, a cena to jeden z argumentów, które przemawiały za tym, żeby przetestować ten model.

ASUS VivoBook S14

Na pochwałę zasługują bardzo cienkie ramki po bokach matrycy: mierzą 7 mm i sprawiają, że ekran zajmuje 77 procent powierzchni klapy, rozmiarami zbliżonej do typowych wyświetlaczy z matrycą o przekątnej 13,3 cala.

ASUS VivoBook S14

Zawiasy są zestrojone dość sztywno, przez co nie pozwalają otworzyć laptopa jedną ręką. Ekran można odchylić mniej więcej do kąta 140 stopni.

Asus VivoBook S14 – dostęp do podzespołów

Po odkręceniu 11 śrubek i delikatnym podważeniu spodu uzyskujemy dostęp do akumulatora, karty Wi-Fi, złącza M.2 (zajętego przez nośnik SSD), gniazda RAM (zajętego), wolnej w naszym przypadku zatoki w formacie 2,5 cala oraz skromnie wyglądającego układu chłodzenia. Na układ ten składa się pojedynczy ciepłowód biegnący przez CPU i GPU do aluminiowego radiatora, owiewanego przez jeden wentylator.

ASUS VivoBook S14 - środek

ASUS VivoBook S14 - środek

Co ciekawe, pod modułem pamięci o pojemności 4 GB znajdują się dalsze 4 GB, tyle że wlutowane w płytę główną.

Zestaw portów jest kompletny i większości użytkowników powinien wystarczyć.

ASUS VivoBook S14 - porty

Z lewej strony są to: USB 3.1 typu A (USB 3.1), USB typu C, HDMI (1.4) i zintegrowane gniazdo audio.

ASUS VivoBook S14 - porty

Po prawej znalazły się tylko dwa złącza USB 2.0 i czytnik kart SD.