Wojciech Koczyk | 28 lutego 2018, 09:00

Intel Optane 900P 280 GB - test nośnika danych SSD

3D XPoint w domu – podejście drugie

Technika 3D XPoint była zapowiadana jako rewolucja, która zatrze granicę między pamięcią operacyjną (RAM) a nośnikami danych. Nawet po wzięciu poprawki na marketingową przesadę sugerowało to wyjątkową wydajność. Działanie 3D XPoint sprawdzamy w praktyce na przykładzie drogiego urządzenia Intela, modelu Optane 900P.

Co jakiś czas na łamach wortali technicznych pojawia się informacja o kolejnym „przełomowym” rozwiązaniu, które według jego twórców ma zrewolucjonizować rynek. Pod takimi publikacjami zazwyczaj widnieją komentarze, o „chowaniu patentów do szuflady”, o tym, że „i tak nic z tego nie będzie”, itd.

Nie inaczej było w lipcu 2015 roku pod pierwszymi wzmiankami o opracowanej wspólnie przez Intela i Microna technice 3D XPoint. Od tamtej pory minęły ponad 2 lata i ta rzeczywiście dość rewolucyjna pamięć trafiła do produktów konsumenckich. Szczegóły jej działania opisał we wcześniejszym artykule Mateusz Brzostek. Polecamy jego lekturę tym, którzy go nie czytali bądź go nie pamiętają.

Jak jednak uczy historia (także Intela), radykalnie nowe i teoretycznie świetne pomysły same w sobie jeszcze nie czynią produktu dobrym ani nie zapewniają mu popularności.

Intel Optane 900P 280 GB

Pierwszym powszechnie dostępnym urządzeniem konsumenckim opartym na pamięci 3D XPoint jest przetestowany przez nas już w czerwcu model Intel Optane 32 GB. To rozwiązanie ciekawe, ale niepopularne ze względu na liczne ograniczenia. Drugim jest Intel Optane 900P w postaci nośnika PCI-E korzystającego z protokołu NVMe.

Wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Czarna metalowa obudowa, pełniąca zarazem funkcję radiatora, jest ciężka i solidna. Zdecydowanie widać i czuć, że to produkt wysokiej klasy. I faktycznie: testowana przez nas wersja ma pojemność jedynie 280 GB (w rzeczywistości nieco ponad 260 GB), a kosztuje około 1700 zł! Na otarcie łez w zestawie dołączono kod bonusowy do gry Star Citizen, który pozwala otrzymać wyjątkowy statek Sabre Raven. To wyraźnie wskazuje, że Intel kieruje swój produkt do domowych użytkowników.

Producent usprawiedliwia cenę wysokimi kosztami produkcji pamięci oraz jej naprawdę wyjątkową wydajnością i trwałością. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego drugiego parametru, ale dokładnie oceniliśmy pierwszy. 

 

Intel Optane 900P 280 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

280/~260 GB

Kontroler

Intel SLL3D

Typ złącza

PCIe 3.0 ×4

Kości pamięci

Intel 3D XPoint

Deklarowany odczyt sekwencyjny:

2500 MB/s

Deklarowany zapis sekwencyjny:

2000 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt:

550 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis:

500 000
Gwarancja 5 lat
TBW 5110 TB (!)
Cena ok. 1700 zł

Transfery na poziomie 2000–2500 MB/s nie robią już wrażenia w segmencie wydajnych nośników M.2, ale liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę rzędu pół miliona (!) – już tak. Żaden konsumencki SSD nie zapewnia takich wartości.

Sprawdziliśmy, jak teoria przekłada się na praktykę. Porównaliśmy Intel Optane 900P 280 GB z kilkoma urządzeniami z różnych segmentów, od podobnie pojemnego Cruciala MX500, który kosztuje niewiele ponad 300 zł, poprzez najtańszy na rynku nośnik NVMe Intel 600P aż po kosztujący niemal 5 tys. zł, ale zapewniający 2 TB na dane i bezkompromisową wydajność model Samsung 960 Pro. Dzięki temu każdy może sam ocenić, czy jeśli wymagania co do pojemności są niewielkie, warto dopłacić do Optane 900P, a może zrezygnować z pojemności dla większej wydajności bez dopłaty.