Mateusz Ozimek | 14 marca 2018, 15:02

Final Fantasy XV Windows Edition – porównanie wydajności kart graficznych i procesorów

Niekończąca się fantazja

Final Fantasy XV to kolejna część jednego z najbardziej znanych cykli gier RPG. Początkowo wydana na konsole nowej generacji, po przeszło roku trafia w wersji kompletnej na PC. Czy zdoła zachwycić swoim wyglądem zapalonych pecetowych graczy? Oto nasz test procesorów i kart graficznych w tej grze.

Odnośniki zaszyte w tekście mogą Was przenieść do stron w porównywarce cen poświęconych opisywanym urządzeniom. Możecie się w ten sposób zorientować w obecnej sytuacji rynkowej, a przy okazji wesprzecie nasze działania. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli robić dla Was jeszcze więcej testów.

Final Fantasy XV powstawała długo. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w 2006 roku. Przez lata została przeprojektowana i w 2013 roku zapowiedziana pod obecnym tytułem. Gracze doskonale wiedzą, że tak długi czas oczekiwania nie wróży nic dobrego, lecz ostatecznie wydana w 2016 roku produkcja została dobrze przyjęta. (Polecamy recenzję konsolowej wersji). Wreszcie gra została wydana również na PC w ulepszonej graficznie postaci, ze wszystkimi dodatkami.

Final Fantasy XV Windows Edition – gra, wymagania sprzętowe, miejsce testowe

Głównym bohaterem Final Fantasy XV jest książę Noctis Lucis Caelum. Pierwsza scena przedstawia jeden z dalszych epizodów, by po chwili przenieść nas do teraźniejszości, kiedy to bliżej poznajemy kompanów naszego bohatera. W grze bowiem dowodzimy czteroosobową drużyną, w której każdy z naszych przyjaciół ma wyrazistą osobowość i specjalne umiejętności. Właściwą rozgrywkę rozpoczynamy w momencie, gdy auto bohaterów, Regalia, ulega awarii. W tych początkowych chwilach można zasmakować sielankowych klimatów i bliżej poznać wirtualny świat. Akcja nabiera tempa w momencie ataku wrogich sił na rodzinne miasto Noctisa. 

FF15

Podczas walki, która w Piętnastce rozgrywa się w czasie rzeczywistym i jest nastawiona na dynamiczną akcję, sterujemy jedynie postacią Noctisa. Można również korzystać z pomocy pozostałych członków drużyny w celu wykonywania kombinacji ataków.

Eksploracja też odbywa się w czasie rzeczywistym, podobnie jak w innych grach z otwartym światem. Duży nacisk położono na podróżowanie samochodem. Podróż może przebiegać w trybie automatycznym, ale można też prowadzić auto samodzielnie.

FF15

Wersja gry na komputery PC ma komplet DLC, wydanych w postaci Season Pass. Zawierał on dodatki: Episode Gladiolus, Episode Prompto i Episode Ignis, w których wcielamy się w postacie z drużyny Noctisa, oraz Comrades, zapewniający rozgrywkę w trybie kooperacji.

Gra jest oparta na silniku Luminous Studio. Wersja pecetowa zapewnia dodatkowe opcje graficzne, m.in. tekstury w rozdzielczości 4K i obsługę techniki HDR10. Oprawa wizualna stoi na bardzo wysokim poziomie i nierzadko potrafi autentycznie zachwycić, co jest, niestety, okupione wysokimi wymaganiami sprzętowymi w co bardziej zaawansowanych graficznie ustawieniach. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że gra zajmuje bardzo dużo miejsca. W przypadku wersji podstawowej do pobrania jest 75 GB danych, a dodatkowe tekstury to dalsze 63 GB, co razem daje aż 138 GB.

Final Fantasy XV Windows Edition – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i5-2500 3,3 GHz lub AMD FX-6100 3,3 GHz,
  • pamięć operacyjna – 8 GB,
  • karta graficzna – Nvidia GeForce GTX 760 2 GB / AMD Radeon R9 280 3 GB,
  • system operacyjny – Windows 7 64-bitowy.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i7-3770 3,4 GHz lub AMD FX-8350 3,4 GHz,
  • pamięć operacyjna – 16 GB,
  • karta graficzna – Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 480 8 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8.1/10 64-bitowy.

Według Square Enix najwolniejsza wskazana konfiguracja powinna wystarczyć do rozgrywki w co najmniej 30 kl./s w wysokich ustawieniach jakości. Zalecana konfiguracja powinna zaś umożliwić grę w 60 kl./s. Twórcy gry do zabawy w maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD zalecają kartę GTX 1070, a do wyższych rozdzielczości wymagane są już najszybsze obecnie układy. W przypadku 2560 × 1440 jest to, niestety jeszcze bardzo drogi GTX 1080, a komfortową grę w 4K, choć dopiero po obniżeniu części ustawień, zapewni jedynie GTX 1080 Ti.

Final Fantasy XV Windows Edition – miejsce testowe


Wydajność mierzyliśmy w okolicy Prairie Outpost. Jest to miejsce, które mocno obciąża GPU ze względu na szczegółowe otoczenie i dużą ilość roślinności. Podczas testów zauważyliśmy, że liczba klatek na sekundę potrafi drastycznie zmieniać się już po niewielkiej zmianie położenia postaci. Wydajność sprzętu w miejscu testowym odpowiada wydajności w co bardziej wymagających momentach, których w grze nie brakuje. Mierzyliśmy średnią i minimalną liczbę klatek na sekundę. Dostępne w grze techniki GameWorks podczas testów wydajności były wyłączone.