Mateusz Brzostek | 20 marca 2018, 14:00

Przegląd miniaturowych płyt głównych do procesorów Ryzen G

Najmniejsze, ale nie najsłabsze

Procesory Ryzen G szczególnie zachęcają do zbudowania bardzo małego funkcjonalnego komputera. Choć obudowy i płyty w formacie ITX ciągle są dobrem luksusowym, są coraz lepiej dostępne i coraz popularniejsze. Przetestowaliśmy wszystkie dostępne w Polsce płyty główne mini-ITX z podstawką AM4 i wyjściem obrazu.

Co prawda procesory Ryzen G znajdują zastosowanie głównie w niedrogich komputerach bez osobnej karty graficznej, w których przypadku głównym czynnikiem wpływającym na wybór podzespołów jest cena, ale to nie ich jedyna nisza. Wbudowany układ graficzny o bezprecedensowej wydajności pozwala skonstruować bardzo mały, w pełni funkcjonalny komputer (a nawet wyposażony lepiej niż wiele wielkoformatowych pecetów). Postanowiliśmy przyjrzeć się płytom głównym małego formatu z podstawką AM4 i wyjściami obrazu. W teście znalazły się cztery konstrukcje (i komentarz dotyczący piątej).

Wielkim nieobecnym jest Asus. Trudno nam przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz opublikowaliśmy test płyt głównych bez żadnej konstrukcji tego producenta. To dlatego, że Asus zbudował dwie płyty z podstawką AM4 w formacie mini-ITX, obie przygotowane na procesory Ryzen bez układu graficznego: mają bardzo rozbudowane układy zasilania, ale nie mają wyjść obrazu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Asus nie planuje żadnej płyty ITX z podstawką AM4 i wyjściem obrazu.

Czym się różnią płyty ITX z chipsetami X370 i B350?

ASRock oferuje dwie płyty główne z podstawką AM4 w formacie mini-ITX: AB350 Gaming-ITX/ac oraz X370 Gaming-ITX/ac. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią oprócz nazwy, ceny i chipsetu. Ta druga jest droższa o prawie 200 zł i ma chipset X370 zamiast B350. Różnice między chipsetami są w tym formacie nieistotne. Przypomnijmy tabelę możliwości chipsetów do platformy AM4:

ModelUSB 3.1
Gen 2
USB 3.1
Gen 1
USB 2.0SATA 6GPCI-E 2.0RAIDPodkręcaniePCI-E
×8 + ×8
X370 2 6 6 6 8 0
1
10
Tak Tak
B350 2 2 6 4 6 0
1
10
Tak Nie
A320 1 2 6 4 4 0
1
10
Nie Nie
X300 0
1
Tak Tak
B300 0
1
Nie Nie
A300 0
1
Nie Nie

B350 ma dwa porty USB 3.1 zamiast sześciu, cztery SATA zamiast sześciu i sześć linii PCI-E z chipsetu zamiast ośmiu. Żadna płyta główna ITX, również te z chipsetem X370, nie ma więcej niż cztery złącza SATA, a dodatkowe porty USB 3.1 można podłączyć prosto do procesora. Na płycie w formacie ITX jest po prostu za mało miejsca, żeby wykorzystać przewagę chipsetu X370.

Rozdzielanie PCI Express

Zgodnie z zaleceniem AMD spośród płyt o większych rozmiarach tylko te z chipsetem X370 mogą mieć dwa gniazda PCI Express z możliwością ustawienia w tryb ×8 + ×8 (np. dla dwóch kart graficznych). Płyty ITX oczywiście nie mogą mieć dwóch gniazd PCI-E, ale co ciekawe, na niektórych (np. obu konstrukcjach ASRocka) działa rozdzielanie PCI-E. To znaczy, że z użyciem pasywnej przejściówki można podłączyć dwa urządzenia do jednego slotu PCI-E. W procesorach Ryzen bez GPU można rozdzielić PCI-E ×16 na ×8 + ×8, a w procesorach z GPU, które mają tylko osiem linii PCI Express podłączonych do gniazda – na ×4 + ×4. Pierwsze zastosowanie tej funkcji, jakie nam przychodzi do głowy, to możliwość podłączenia trzech nośników M.2 – jednego do gniazda na płycie głównej, dwóch w karcie typu Asus Hyper M.2 albo Supermicro AOC-SLG3-2M2. Na razie wybór takich przejściówek jest niewielki, a dostępność kiepska, ale spodziewamy się, że ta sytuacja się poprawi wraz z upowszechnianiem się platform z funkcją rozdzielania PCI Express.