Paweł Pilarczyk | 3 kwietnia 2018, 14:00

OKI MC573dn – test wielofunkcyjnej drukarki laserowej

Remedium na bałagan w dokumentach

OKI MC573dn to urządzenie dość nietypowe. Na pierwszy rzut oka to po prostu wielofunkcyjna kolorowa drukarka laserowa z możliwością pracy w sieci lokalnej. Ale taka ocena byłaby mocno niesprawiedliwa, bo producent wyposażył ten model w funkcje typowe dla potężnych biurowych „kombajnów”, stojących w korporacjach na korytarzach. Urządzenie OKI kosztuje zarazem ułamek tego, co trzeba wydać na wspomniany sprzęt. I chociaż podstawowym elementem MC573dn jest drukarka, ma zadanie przede wszystkim ograniczyć liczbę wydruków w firmie.

OKI MC573dn
Cena od 1477.00 zł do 2749.00 zł

Zanim jednak opiszemy, co w istocie umie OKI MC573dn, kilka słów na temat podstawowych funkcji urządzenia, czyli drukowania i skanowania.

To drukarka wielofunkcyjna, określana skrótem „MFP” (ang. Multi-Function Printer). W jednym urządzeniu połączono cechy drukarki, skanera, kopiarki i faksu. W przypadku MC573dn OKI stosuje określenie „Smart MFP”, które zostało przetłumaczone jako „inteligentne urządzenie wielofunkcyjne”. Podkreśla to dodatkowe cechy sprzętu, o których za chwilę.

Producent od wielu lat rozwija własną technikę druku, wykorzystującą diody LED do naświetlania bębna światłoczułego. To rozwiązanie alternatywne do drukarek laserowych. Mechanizm ma mniej części ruchomych i prostszą konstrukcję, więc drukarki tej marki po prostu rzadziej się psują. Omawianą technikę zastosowano także w modelu MC573dn, na który OKI standardowo udziela aż 3-letniej gwarancji (pod warunkiem zarejestrowania sprzętu po zakupie na stronie WWW producenta).

Według danych technicznych MC573dn drukuje z rozdzielczością do 1200 punktów na cal (dpi) bez interpolacji przy prędkości 30 stron na minutę – zarówno w trybie czarno-białym, jak i w kolorze. Urządzenie zapewnia też w standardzie funkcję druku dwustronnego (duplex), co pozwala oszczędzać papier przy drukowaniu wielostronicowych dokumentów.

MC573dn wyposażono także w bardzo szybki skaner działający w technice CIS wraz z podajnikiem automatycznym (ADF) na 50 kartek formatu A4. Sprzęt skanuje do 30 stron na minutę (w kolorze i rozdzielczości 600 dpi). W standardzie dostępna jest funkcja skanowania dwustronnego (dość rzadko spotykana w urządzeniach tej klasy).

Co prawda OKI MC573dn ma złącze USB, ale marnotrawstwem byłoby podłączanie urządzenia bezpośrednio do komputera w ten sposób. Sprzęt powinno się podłączyć do sieci lokalnej – przewodem (drukarka ma wbudowany moduł Gigabit Ethernet 1 Gb/s) lub bezprzewodowo, przez WiFi. W tym drugim przypadku trzeba się jednak wyposażyć w opcjonalną kartę sieciową. Egzemplarz testowy dostarczono nam wraz z modułem Wi-Fi.

Sprzęt został wyposażony w 7-calowy kolorowy ekran dotykowy. To ważne, bo większość funkcji MC573dn można uruchomić bez użycia komputera. 

Drukarka korzysta z otwartej platformy OKI sXP (ang. smart Extendable Platform), która umożliwia integrację z systemami do zarządzania obiegiem dokumentów firm trzecich, na przykład Drivve czy PaperCut.

W dniu publikacji tego artykułu OKI MC573dn można kupić już za 1350 zł.