Przemysław Juraszek | 7 kwietnia 2018, 10:00

Mobilne procesory ósmej generacji – szybki rzut oka

Czy nadchodzi rewolucja?

Mobilne Coffee Lake przybyły, ale czy spełniają pokładane w nich nadzieje? Sprawdzamy, czy było na co czekać i czy jest to kolejna ewolucja czy może jednak rewolucja.

Mobilne Coffee Lake wreszcie są!

Po długim czasie oczekiwania wreszcie są – mobilne procesory Coffee Lake przeznaczone do wydajnych laptopów. Dostępne do tej pory niskonapięciowe układy ósmej generacji były po prostu inaczej posortowanymi Kaby Lake. Teraz przyszedł czas na prawdziwe mobilne Coffee Lake, należące do serii H.

Intel Coffe Lake mobile

Przy okazji zostały też zaprezentowane cztery nowe niskonapięciowe CPU (Kaby Lake) wyposażone w układ graficzny Iris Plus z pamięcią eDRAM (o pojemności 128 MB, a więc dwa razy większej niż wcześniej). Co ciekawe, TDP tych układów zostało zwiększone do 28 W, z możliwością redukcji do 20 W, a najsłabszy Core i3 zyskał tryb turbo.

Intel Coffe Lake mobile

Wróćmy jednak do nowych układów mobilnych Coffee Lake. Zgodnie z pojawiającymi się od pewnego czasu przeciekami okazało się, że procesory z serii Core i7 otrzymały 6 rdzeni z obsługą 12 wątków (tak samo jak desktopowe odpowiedniki). Tymczasem Core i5-8300H i Core i5-8400H z obsługą techniki Hyper-threading są obecnie czterordzeniowymi odpowiednikami starszych układów Core i7. Intel zdecydował się też przenieść do sektora mobilnego segment Core i9, które to układy przejmują pałeczkę najwydajniejszych mobilnych CPU od odblokowanych Core i7 poprzedniej generacji z dopiskiem HK w nazwie. Pierwszym procesorem z tej serii jest Core i9-8950HK, który będzie montowany zazwyczaj w najmocniejszych laptopach klasy DTR. Nie zabrakło też mobilnych Xeonów, które wywodzą się z tego samego chipu co Core i9, ale mają obsługę pamięci operacyjnej z funkcją korekcji błędów (ECC).

Nowe procesory Intela wciąż są produkowane w procesie litograficznym klasy 14 nm, choć został on usprawniony. Wszystkie mają współczynnik TDP ustawiony na 45 W, ale producenci laptopów mogą go zmniejszyć do 35 W (co ograniczy wydajność). Nowe układy zostały wyposażone także w obsługę nośników Intel Optane oraz dwóch kanałów RAM dla modułów o oficjalnej częstotliwości taktowania na poziomie 2666 MHz. 

Intel Coffe Lake mobile - procesory

Zintegrowany z nowymi procesorami układ graficzny niewiele się zmienił. Oprócz tego, że nieznacznie zmieniła się jego nazwa (z HD Graphics 630 na UHD Graphics 630), w kilku przypadkach taktowanie zostało przyspieszone o 50 MHz bądź 100 MHz. Jako ciekawostkę warto dodać, że układ ten dalej obsługuje HDMI w standardzie zaledwie 1.4.

Intel zaprezentował także technikę Thermal Velocity Boost (TVB), której zadaniem jest podnieść częstotliwość taktowania maksymalnie o 200 MHz, jeśli występuje zapas temperatury. Jednak warunek, że temperatura CPU nie może przekraczać 50 stopni Celsjusza, jest trudny do spełnienia pod obciążeniem. 

Intel TVB

Intel Core i5

Nowe procesory mobilne Core i5-8300H i Core i5-8400H to czterordzeniowe układy z obsługą ośmiu wątków, więc można powiedzieć, że to Core i7-7920HQ i Core i7-7820HQ z serii Kaby Lake pod nową nazwą. Bazowa częstotliwość taktowania Core i5-8300H wynosi 2,3 GHz, a w trybie turbo może wzrastać maksymalnie do 4 GHz (gdy obciążony jest jeden rdzeń) bądź do 3,9 GHz (gdy obciążone są wszystkie). Z kolei w Core i5-8400H zarówno częstotliwość bazowa, jak i turbo ma być o 200 MHz wyższa niż w i5-8300H.

Intel Core i7

Całkowicie nowymi układami są Core i7-8750H i Core i7-8850H. To procesory wyposażone w sześć rdzeni z obsługą techniki Hyper-threading i 9 MB pamięci podręcznej. Pierwszy jest taktowany z bazową częstotliwością 2,20 GHz, a drugi – 2,60 GHz. W trybie turbo Core i7-8750H ma osiągać według specyfikacji częstotliwość do 4,1 GHz w razie obciążenia jednego rdzenia bądź 3,9 GHz po obciążeniu wszystkich sześciu. Z kolei Core i7-8850H w trybie turbo ma osiągać o 200 MHz więcej niż poprzedni model. Patrząc na specyfikację i prezentowane konfiguracje laptopów, można wysnuć wniosek, że większą popularność zapewne zyska i7-8750H. W przeszłości Intel zawsze wprowadzał kilka procesorów mobilnych Core i7, ale producenci sprzętu najczęściej montowali tylko jeden, pomijając resztę. Przykładem niech będą znane Core i7-6700HQ i Core i7-7700HQ.

Intel Core i9

Core i9-8950HK jest czołowym przedstawicielem mobilnych procesorów Intela i tak jak wcześniejsze wersje układów „HK” ma odblokowany mnożnik. W przeciwieństwie do słabszych Core i7 ma do dyspozycji trochę więcej pamięci podręcznej (12 MB), a jego taktowanie zawsze jest szybsze: częstotliwość bazowa wynosi 2,9 GHz, a w trybie turbo – do 4,8 GHz w razie obciążenia jednego rdzenia i 4,3 GHz po obciążeniu wszystkich.

Na prezentacji Intel porównał wydajność Core i9-8950HK do osiągów Core i7-7820HK. Ten pierwszy średnio ma być do 29 procent szybszy od najszybszego modelu poprzedniej generacji. W grach przewaga ma wynosić do 41 procent, a w zastosowaniach profesjonalnych, takich jak edycja wideo – nawet do 59 procent.

Intel 8th gen. vs 7th gen.