Wojciech Koczyk | 28 kwietnia 2018, 09:01

Powrót do przeszłości – pojedynek chipsetów

X370 kontra X470 – porównanie wydajności SATA III i USB

Wprowadzenie nowego chipsetu X470 nie przyniosło żadnych rewolucyjnych zmian, jeśli chodzi o wydajność procesora. Dotarły do nas jednak nieoficjalne informacje o poprawionej wydajności USB 3.1 Gen 2. Postanowiliśmy to sprawdzić, a przy okazji poruszyć kilka innych kwestii.

Wiele lat temu nowy chipset i oparte na nim płyty główne potrafiły w pierwszych dniach budzić nie mniejsze emocje niż nowy procesor. Młodsi Czytelnicy zapewne tego nie pamiętają, ale aż do Athlona 64 (AMD) czy Nehalema (Intel) od mostka północnego (nazwa wzięła się stąd, że kiedyś na laminacie płyty głównej umieszczało się mostki południowe) zależało bardzo dużo.

Dlaczego te dwie architektury były przełomowe? Otóż producenci zintegrowali kontroler pamięci bezpośrednio w procesorze. Od tego momentu wpływ chipsetu na wydajność CPU właściwie zniknął. A był to tylko pierwszy krok, po którym nastąpiły dalsze. Dziś, o ile producent płyty głównej nie popełnił poważnego błędu w trakcie jej projektowania, wydajność procesora nie jest od niej zależna. Jak pokazał test układów AMD Ryzen drugiej generacji, dotyczy to także X370 i X470.

Starszy z bohaterów tego testu – X370

Rolą dzisiejszych chipsetów jest głównie zwiększanie liczby dostępnych gniazd SATA III i USB w różnych wersjach. I choć to zagadnienie nie jest tak istotne jak dawniej, warto je poruszyć. Z kilku powodów.

Po pierwsze, wszyscy wiemy, że wydajność SATA III na platformie AMD jest gorsza niż na konkurencyjnej. Rzeczywiście tak było w przypadku AM3+, ale od tamtej pory minęło kilka lat, podczas których AMD bez wątpienia nie próżnowało.

Po drugie, na światło dzienne wypłynęły informacje o lukach Meltdown i Spectre, co pociągnęło za sobą wydanie odpowiednich łatek. Znów, jak wszyscy wiemy, poprawki, zwłaszcza w przypadku platformy Intela, obniżają wydajność. Jak bardzo obniżają ją w codziennym użytkowaniu? Sprawdziliśmy.

Po trzecie, jest to dobra okazja, by poruszyć kilka drobnych, ale istotnych kwestii, na które nie było miejsca w innych artykułach.

Zestawienie możliwości popularnych obecnie chipsetów przedstawia poniższa tabela.

 

ModelUSB 3.1
Gen 2
USB 3.1
Gen 1
USB 2.0SATA 6G
AMD X470 2 6 6 6
AMD X370 2 6 6 6
AMD B350 2 2 6 4
AMD A320 1 2 6 4
Intel Z370 0 10 14 6
Intel Z170 0 10 14 6
Intel B360 4 6 12 6

Wszystkie pozwalają na wyprowadzenie tej samej liczby portów SATA. Ciekawiej wygląda kwestia USB, zwłaszcza 3.1 Gen 2. Nawet czołowy obecnie układ Intela, Z370, nie ma wbudowanej obsługi ani jednego złącza w tym standardzie. Wynika to z braku faktycznych różnic pomiędzy nim a starym Z170. Do nowej generacji należy dopiero B360, a plotki mówią o przygotowywanym Z390, który prawdopodobnie będzie już miał współczesne rozwiązania. Do tego czasu producenci płyt głównych muszą się zdać na dodatkowe kontrolery firmy ASMedia. Teoretycznie wszystko już wiemy; nic prostszego, jak tylko złożyć platformy testowe i przeprowadzić testy, prawda? Niestety, nie do końca...