Wojciech Koczyk | 26 kwietnia 2018, 17:00

Samsung 970 Pro 1 TB – umarł król, niech żyje król

Gorąca nowość na rynku SSD

Samsung od lat wyznacza standardy wydajności na rynku nośników danych SSD. Jego pozycji próbował zagrozić Intel ze swoim Optane'em, ale jak to się skończyło – wszyscy wiemy. Mimo to Samsung nie spoczywa na laurach i wprowadza nowy model, 970 Pro. Oto jego test.

Samsung 970 Pro 1 TB

Testowane urządzenie dotarło do nas w skromnym, a przy tym eleganckim pudełku. Żadnych krzykliwych haseł, takich jak extreme gaming editionczy RGB.

Dopiero druga strona zawiera interesujące, choć też nierzucające się w oczy, hasło Unrivaled Performance. Pojawia się ono również w kilku miejscach w materiałach promocyjnych. Oczywiście wierzymy, że Samsung pisze w nich prawdę, ale zgadzamy się też z hasłem „Kontrola podstawą zaufania” ;-)

Pudełko nie ma, rzecz jasna, większego znaczenia i 99% użytkowników zapewne wrzuci je natychmiast na dno szafy, ale warto poświęcić mu chwilę. Już pierwsze wrażenie wywołane spasowaniem, jakością użytych plastików i prostą elegancją przywołuje raczej skojarzenia z opakowaniem na biżuterię niż elektroniką użytkową. Zdjęcie tego nie oddaje, ale możemy zapewnić, że nie spotkaliśmy się jeszcze z tak dobrze zapakowanym SSD.

Sam nośnik jest, jak widać, jednostronny, mimo dużej pojemności. Producent chwali się użyciem dodatkowych warstw miedzi i niklu dla lepszego rozpraszania ciepła. Wraz z techniką nazwaną Enhanced Dynamic Thermal Guard ma to zapewnić niższe temperatury i stabilniejsze prędkości transferu danych. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce.

Co jeszcze znajdziemy w materiałach Samsunga? Nie zabrakło, a jakże, porównania wydajności z osiągami poprzednika, modelu 960 Pro.

O ile wyższa deklarowana wydajność nowej serii produktów jest czymś zupełnie naturalnym, o tyle następna informacja jest już rzadziej spotykana, a dla wielu, zwłaszcza dla użytkowników laptopa, może być ważna.

Lepsza o 40–50% wydajność na wat robi wrażenie. Nie udałoby się tego, rzecz jasna, osiągnąć bez nowego kontrolera, w tym przypadku nazwanego Samsung Phoenix Controller, oraz nowej generacji kości MLC.

Najważniejsze informacje przedstawia poniższa tabela.

 

Samsung 970 Pro

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

1 TB/~953 GB

Kontroler

Samsung Phoenix Controller

Typ złącza

PCIe 3.0 ×4

Kości pamięci

Samsung V-NAND MLC

Pamięć podręczna

1 GB LPDDR4

Deklarowany odczyt sekwencyjny:

3500 MB/s

Deklarowany zapis sekwencyjny:

2700 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt:

500 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis:

500 000
Gwarancja 5 lat
TBW 1,2 PB
Cena ?

W porównaniu ze starszym modelem o tej samej pojemności nie tylko zwiększyła się deklarowana wydajność, ale też, co ważne, o 50% wzrosła wartość parametru TBW. Uważny Czytelnik może również zauważyć zmianę w pamięci podręcznej: z DDR3 na DDR4, choć jej rozmiar pozostał ten sam. Drugim istotnym szczegółem jest rzeczywista pojemność. Podobnie jak w dostępnym od dłuższego czasu Samsungu 860 Pro zamiast standardowej dla nośników 1 TB ilości miejsca, 931 GB, dostajemy nieco więcej, 953 GB. Mała rzecz, a cieszy.

Wraz z nośnikiem otrzymaliśmy nową wersję sterownika NVMe, oznaczoną jako 3.0. Poprzednia, wciąż dostępna na stronie producenta, to 2.3. Warto ten szczegół zapamiętać – jeszcze do niego wrócimy.