Mateusz Ozimek | 4 maja 2018, 18:00

God of War – test gry na konsolach PlayStation

Trud wychowania

Nowa część serii God of War od samego początku zapowiadała się znakomicie. Jej jakość potwierdziły liczne pozytywne komentarze i zniesienie zakazu publikacji recenzji na 2 tygodnie przed jej wydaniem. To jedna z najlepiej ocenianych gier przeznaczonych na konsole obecnej generacji, bo średnia ocen z ponad 100 recenzji przekracza 94%. Postanowiliśmy sprawdzić ją w działaniu na PS4 i PS4 Pro. Staraliśmy się obiektywnie ocenić wykonanie techniczne, w tym jakość obrazu i wydajność.

Seria God of War jest doskonale znana wszystkim posiadaczom konsol z serii PlayStation. Cykl ten, wraz z głównym bohaterem, Kratosem, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie gier wideo. Nowa gra, w pełni przygotowana pod kątem ósmej generacji konsol, przynosi odświeżenie serii, zarówno pod względem fabularnym, jak i technicznym.

Po walce z bóstwami greckimi Kratos postanowił ustatkować się i założyć rodzinę. Jednak po nagłej śmierci żony zostaje sam z synem Atreusem. Na domiar złego przyjdzie mu walczyć z panteonem bóstw z mitologii nordyckiej.

GoW

Prócz miejsca akcji zmienił się delikatnie styl rozgrywki. Tym razem kamera umiejscowiona jest za plecami postaci (TPP). Inną nowością jest możliwość wspierania bohatera przez jego syna podczas walki. Zmieniło się również narzędzie eksterminacji, z którego korzysta Kratos. Nową bronią jest topór, którym można ciskać we wrogów i który można do siebie przyzywać, niczym legendarnego Mjölnira. 

Sama rozgrywka nadal jest brutalna i pełna widowiskowych walk. W dalszym ciągu najważniejsze są starcia z bossami, które są zróżnicowane i angażujące.

Przeczytaj recenzję gry w witrynie Gamezilla.pl

God of War – jakość obrazu

Jakość obrazu ocenialiśmy w okolicy świątyni, gdzie rozgrywa się akcja początkowych etapów gry. Grafika generowana przez obie konsole jest na zbliżonym poziomie. W obu przypadkach sceneria jest szczegółowa, a oświetlenie i cienie rzucane przez przedmioty są bardzo dobrej jakości.

Wykonane przez nas porównanie pozwala jednak zauważyć, że wersja przeznaczona na podstawową odmianę PS4 ma oświetlenie i cieniowanie gorszej jakości niż wersja na PS4 Pro. Prócz tego oprawa wizualna jest naprawdę ładna, dzięki czemu pozostaje cieszyć oczy nordyckimi krajobrazami. Jakość grafiki na PS4 i PS4 Pro działającej w trybie, w którym preferowana jest wydajność, jest niemal identyczna. Z kolei tryb wysokiej jakości (nazwany w ustawieniach „preferuj rozdzielczość”) zapewnia wyższą rozdzielczość, co sprawia, że tekstury wyglądają znacznie lepiej i obraz jest o wiele ostrzejszy. Posiadacz dobrej jakości telewizora 4K bez trudu zauważy różnicę.

Ogólnie grafika w najnowszym God of War stoi na najwyższym poziomie. Otoczenie zostało oddane z bardzo dużą dbałością o szczegóły. Twórcy gry wykorzystali również w wielu miejscach bogate efekty cząsteczkowe, które nie powodują spowolnień w wyświetlaniu obrazu.

 

 

God of War – galeria PS 4 Pro – „preferuj rozdzielczość”

GoW

GoW

GoW

God of War – galeria PS 4 Pro – „preferuj wydajność”

GoW

GoW

GoW

God of War – galeria PS 4

GoW

GoW

GoW