Wojciech Koczyk | 25 maja 2018, 09:00

Samsung 970 Evo 250 GB – najtańszy przedstawiciel nowej serii

Nośnik TLC zrobiony dobrze?

Gdy kilkanaście dni temu testowaliśmy Samsunga 970 Pro, wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Wydajność? Rewelacyjna! Cena? Już mniej... Samsung nie zapomina jednak o pozostałych segmentach rynku, przecież nie każdy potrzebuje najszybszego nośnika na rynku. Częściej potrzebny jest „wystarczająco szybki” w dobrej cenie. Czy takim urządzeniem jest Samsung 970 Evo?

Samsung 970 Evo 250 GB
Cena od 419.99 zł do 509.99 zł

Samsung 970 Evo 250 GB

Testowany nośnik jest sprzedawany w identycznym opakowaniu jak jego droższa wersja. Jedyną różnicą jest napis EVO zamiast PRO. Wnętrze pudełka również jest takie samo, więc nielicznych zainteresowanych tym Czytelników odsyłamy do artykułu o wersji Pro ;-)

Podobieństwa sięgają dalej. Także płytki drukowane wersji Pro i Evo niczym się nie różnią, i to pomimo różnej pojemności.

Podobieństwo widać jeszcze lepiej, gdy nośniki leżą obok siebie. Poza oznaczeniem serii i pojemności wprawne oko może wychwycić nieco zaskakujący szczegół. Otóż maksymalny pobór prądu 970 Evo producent określa na 3,3 A, a 970 Pro – na 2,9 A. Pośrednio sprawdziliśmy, jak to się ma do rzeczywistości.

W materiałach Samsunga można znaleźć opis wykorzystanych technik; w tym miejscu ponownie odsyłamy do wcześniejszego testu przedstawiciela serii 970.

Porównanie wydajności w PCMarku 7 wskazuje na wyraźny postęp względem starszej serii. Zdecydowanie ciekawszy okazał się jednak akapit pod podejrzanie marketingowym tytułem Intelligent TurboWrite. Opisuje on – niestety, bez żadnych technicznych szczegółów – metodę zwiększania wydajności za pomocą bufora SLC oraz współpracującego z nim „inteligentnego i dynamicznego” bufora utworzonego w wolnym miejscu nośnika. Brzmi niezrozumiale? Najwyraźniej ktoś w Samsungu też tak uznał i uprościł sprawę w ten sposób, że zamieścił poniższą tabelę.

Wyraźnie widać, że w testowanym przez nas modelu są tylko 4 GB rzeczywistej, fizycznie obecnej pamięci podręcznej SLC. Dziewięć „inteligentnych” gigabajtów to prawdopodobnie skomplikowane algorytmy rozkładające obciążenie. Istotną informacją jest jednak przede wszystkim to, co stanie się po zapełnieniu bufora. Deklarowany spadek prędkości transferu do 300 MB/s zapala pierwszą czerwoną lampkę. Drugą zapala adnotacja na końcu akapitu o tym, że technika ta przestaje działać po zapełnieniu nośnika powyżej określonego poziomu.

 

Samsung 970 Evo 250 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

250/~233 GB

Kontroler

Samsung Phoenix

Typ złącza

PCIe 3.0 ×4 NVMe

Kości pamięci

Samsung 64-layer 256 Gb 3D TLC

Deklarowana prędkość odczytu sekwencyjnego

3400 MB/s

Deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego

1500 MB/s

300 MB/s po zapełnieniu pamięci podręcznej

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt

200 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis

350 000
Gwarancja 5 lat
TBW 150 TB
Cena ok. 520 zł

Oficjalne parametry mogą robić wrażenie, zwłaszcza prędkość odczytu. Nieco zaskakujące jest to, że liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę jest większa podczas zapisu niż odczytu, bo zazwyczaj jest odwrotnie. Prawdopodobnie także to można wytłumaczyć zastosowaniem bardzo wydajnego kontrolera i możliwościami użytej pamięci podręcznej. Warto również zwrócić uwagę na parametr TBW, którego wartość wzrosła o 50% względem serii 960, do 150 TB. To dużo, jak na teoretycznie niedrogą konstrukcję.