Piotr Gołąb, Mateusz Ozimek | 24 maja 2018, 15:30

State of Decay 2 – test wydajności kart graficznych

Zombie po raz drugi

State of Decay 2 ma trafić zarówno do miłośników pierwszej części serii, jak i do nowych graczy, którzy chcą się przekonać, jak poradzą sobie podczas apokalipsy zombie. Zmierzyliśmy wydajność wybranych kart graficznych w tej grze i sprawdziliśmy, czy największą przeszkodą będą chodzące trupy czy wymagania sprzętowe.

Przeczytaj naszą recenzję State of Decay 2 w serwisie Gamezilla

Pierwsza State of Decay została wydana 5 lat temu. Recenzenci nie okrzyknęli jej najlepszą grą o zombie – raczej potraktowali ją chłodno. Zupełnie inną opinię mieli o niej gracze, bo sprzedała się bardzo dobrze.

Sprawdź aktualne ceny State of Decay 2 dla konsol Xbox One

Druga część serii powstawała tak długo dlatego, że został zmieniony silnik graficzny: z Unity na Unreal Engine 4, co powinno się przełożyć na znacznie lepszą oprawę audiowizualną. Za to rozgrywka nie zmieniła się istotnie. Celem zabawy jest uratowanie ostatnich żyjących ludzi. Musimy znaleźć im schronienie, zapewnić wyżywienie i w ostateczności pozbawić życia osoby zarażone chorobą zombie. Największą nowością jest tryb kooperacji, w którym można do rozgrywki dołączyć innego gracza, by wspólnymi siłami walczyć o przetrwanie.

State of Decay 2 – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta gry nadaje się do jej uruchomienia:

  • procesor – Intel Core i5-2500K 3,3 GHz / AMD FX-6300 3,5 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 760 2 GB / AMD Radeon HD 7870,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB,
  • nośnik danych – 48 GB,
  • system operacyjny – Windows 10.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i5-4570 3,2 GHz / AMD FX-8350 4,0 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 960 4 GB / AMD Radeon R9 380 4 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 16 GB,
  • nośnik danych – 48 GB,
  • system operacyjny – Windows 10.

State of Decay 2

Oficjalne wymagania sprzętowe są bardzo niskie. Polecany procesor to Core i5-4570, wydajny, ale mający już swoje lata. Na tle dzisiejszych Core i7 ma bardzo skromne możliwości, więc umieszczenie go w zalecanej konfiguracji może wskazywać na to, że Dwójka nie obciąża bardzo mocno tego podzespołu. Najsłabszym układem nadającym się, zdaniem producenta gry, do zabawy w State of Decay 2 jest Core drugiej generacji, i5-2500K. Z oficjalnych wymagań co do procesora można odczytać jedną bardzo ważną rzecz: układy o małej liczbie obsługiwanych wątków, na przykład dwóch, powoli zaczynają odchodzić na zasłużoną emeryturę i nawet w produkcjach średniobudżetowych standardem stają się procesory czterowątkowe. 

Wybór karty graficznej do State of Decay 2 też nie powinien sprawić trudności. Studio Undead Labs uznało, że chce trafić do jak największej liczby graczy, więc się postarało, by wymagania sprzętowe nie stanęły na przeszkodzie. Dlatego polecane karty graficzne, które zapewnią płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1920 × 1080, jak i te spełniające minimalne wymagania, dobrane pod kątem płynnego działania w niższej rozdzielczości i uboższej oprawie wizualnej, to konstrukcje poprzedniej generacji i jeszcze starsze. Zalecaną kartą z obozu Nvidii jest GeForce GTX 960 4 GB, który ma wydajność zbliżoną do GTX-a 1050 Ti z obecnej generacji, a z katalogu AMD – Radeon R9 380, wprowadzony na rynek w roku 2015, który w obecnej ofercie firmy odpowiada wydajnością modelowi Radeon RX 560 4 GB.

State of Decay 2

Zalecaną ilość pamięci operacyjnej twórcy gry określają na 16 GB, a jako minimum niezbędne do prawidłowego działania gry podają 8 GB. Trochę dziwią tak wysokie wymagania dotyczące RAM-u, szczególnie że podczas testów gra średnio zajmowała około 5 GB.

Zalecany system operacyjny to Windows 10. To najbardziej kontrowersyjna pozycja w oficjalnych wymaganiach sprzętowych. State of Decay 2 działa pod kontrolą DirectX 11, więc nie powinna wymagać Windows 10. Została jednak wydana jako gra typu crossplay, czyli kupiwszy jedną kopię, można grać na najnowszym Xboksie lub na komputerze wyposażonym w Windows 10, a stan rozgrywki będzie przenoszony pomiędzy tymi dwiema platformami.

Miejsce testowe

Miejsce testowe znajduje się na mapie Cascade Hills. Test polega na przebiegnięciu ulicami tego małego miasteczka oraz zmierzeniu minimalnej i średniej liczby klatek na sekundę. Wybór nie jest przypadkowy. To obszar tuż obok naszej bazy, w którym bardzo często przebywamy, a zarazem jedno z najbardziej wymagających miejsc w grze.

State of Decay 2

Wrażenia po testach

Mierzyliśmy wydajność konfiguracji z najnowszą wersją Windows 10 v.1803, z zainstalowanymi łatkami Spectre i Meltdown. Gra ogólnie nie stwarzała problemów w trakcie testów. Nie napotkaliśmy żadnego nawału błędów, co najwyżej kilka razy widzieliśmy lewitujące zombie.

State of Decay 2