FIBARO | 6 czerwca 2018, 12:23

artykuł sponsorowany Bezprzewodowe zarządzanie domem

Producenci nowoczesnych rozwiązań z branży IT nie przestają zaskakiwać. Podobnie dzieje się na dynamicznie rozwijającym się rynku urządzeń automatyki budynkowej, popularnie określanej jako Smart Home.

Instytut Gfk przeprowadził badanie w grupie ponad 7000 konsumentów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei Południowej, Chin, Japonii i Brazylii. 90% ankietowanych potwierdziło, że zna określenie Smart Home. W badaniu termin ten okazał się rozpoznawalny w niemal tym samym stopniu, co płatności mobilne. Dla porównania, do znajomości takich terminów, jak druk 3D, wearables, czy internet rzeczy przyznała się mniejsza liczba badanych. Natomiast 51% ankietowanych było zdania, że w ciągu najbliższych kilku lat technologie Smart Home wywarł wpływ na ich życie.

Dom na każdą kieszeń

Jako najbardziej istotne w grupie rozwiązań Smart Home dla ankietowanych okazały się systemy antywłamaniowe oraz kontrolujące poziom zużycia energii. Wskazało na nie odpowiednio 55% i 53% ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazł się inteligentny sprzęt AGD (45%), a także akcesoria służące dbaniu o zdrowie i formę, które cieszą się zainteresowaniem ze strony 43% konsumentów. W przypadku architektury systemu, 45% ankietowanych zadeklarowało chęć nabycia kompletnego rozwiązania od jednego producenta, oczekując w zamian zintegrowanego oraz intuicyjnego w obsłudze systemu urządzeń, podczas gdy 29% wybrałoby instalacje oparte na produktach różnorodnych dostawców.

Wyniki te dowodzą, że konsumenci są świadomi przewagi systemu integrującego wszystkie urządzenia. Przykładem takiego rozwiązania jest system FIBARO, tworzony przez polską firmę z siedzibą w Poznaniu. Dzięki łączności bezprzewodowej, sterowanie poszczególnymi systemami w domu, podobnie jak i całym systemem zarządzania może odbywać się zarówno poprzez gesty czy komendy głosowe, jak i z poziomu smartfonu – wszystko to dzięki specjalnie zaprojektowanej, dedykowanej aplikacji mobilnej. Wystarczy zatem dostęp do Internetu, by nawet będąc poza domem, mieć możliwość sterowania oświetleniem, roletami, zraszaczami, a także sprzętem AGD i RTV. Każdy domownik może założyć swoje konto z przypisanym do niego zakresem uprawnień. Dzięki przejrzystemu interfejsowi można dowolnie konfigurować system, np. dodawać i usuwać urządzenia podłączone do bezprzewodowej sieci, a także tworzyć sekwencje oraz sceny uruchamiające poszczególne funkcje.

Sterowanie domem

Nawet w przypadku wielu różnorodnych urządzeń rozmieszczonych w poszczególnych częściach domu, po podłączeniu ich do jednej sieci obsługiwanej za pomocą centrali uzyskujemy wygodny dostęp do panelu sterowania. Dzięki temu możliwe jest sterowanie pracą poszczególnych urządzeń elektrycznych połączonych w jeden system. Co istotne, system ten nie wymaga ingerencji w strukturę budynku ani w instalację elektryczną. Komunikacja pomiędzy urządzeniami systemu opiera się na sieci Mesh, w której każdy element jest zarówno odbiornikiem, jak i nadajnikiem.

Poza możliwością sterowania systemami przez smartfon, wygodną opcją jest sterowanie głosem, gdzie każdy z asystentów umożliwia głosowe zarządzanie urządzeniami producenta, jak również niektórymi podłączonymi do systemu urządzeniami innych firm. Użytkownik otrzymuje zatem możliwość sterowania oświetleniem, temperaturą czy otwieraniem lub zamykaniem rolet poprzez wydawanie komend głosowych. Rozwiązania FIBARO integrują się przy tym z różnymi asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa, Google Assistant czy Apple Siri.

Jednocześnie, aby uczynić zarządzanie jeszcze prostszym, polski lider Smart Home stawia na integrację z urządzeniami oraz oprogramowaniem wielu innych marek, takich jak D-Link, Panasonic, Samsung, Bosh, Siemens, Sony, Linksys, Russound, Pionieer, Yamaha, Bose, Denon czy iEast. Takie integracje umożliwiają zarządzanie poszczególnymi urządzeniami RTV i AGD. Dzięki nim możliwe jest również tworzenie scenariuszy multimedialnych. Rozszerza się też współpraca systemów FIBARO z produktami Apple wraz ze specjalna linią produktów dla platformy HomeKit. W tym momencie użytkownicy produktów Apple mogą znaleźć w ofercie takie dedykowane urządzenia, jak Flood Sensor, Motion Sensor, Door/Window Sensor, Single Switch oraz Wall Plug. W planach są także kolejne rozwiązania: głowica termostatyczna The Heat Controller oraz The Button.

Dzięki specjalnemu panelowi FIBARO Swipe, urządzenia mogą także reagować na gesty, np. ruch ręką w górę, w dół, w lewo i w prawo, okrężny w lewo lub w prawo, a także na ich sekwencje. Stosując zatem odpowiednią kombinację ruchów dłoni, można zlecić jednocześnie kilka czynności, np. uruchomienie ogrzewania, podniesienie rolet lub uchylenie okien. Co więcej, producenci systemów Smart Home, poza zintegrowaniem systemu z usługami takich firm, jak Google, Apple i Facebook, stawiają na wdrażanie integracji tworzonych przez społeczność użytkowników, które dotyczą np. dostawców elektroniki AGD i RTV. Przykładem takiego rozwiązania jest platforma FIBARO Marketplace, gdzie dostępne są rozszerzenia pozwalające zintegrować dostępne w domu urządzenia z systemem smart home.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY