Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek | 25 października 2018, 14:01

Wielki test laptopów z ekranem o przekątnej 13,3 cala

Ultramobilność ponad wszystko

Pierwszy miesiąc studiów to czas, kiedy zdajemy sobie sprawę, że superwydajny desktop czy przeznaczony dla graczy laptop to nie jest sprzęt, który można zabrać na uczelnię bez martwienia się o źródło zasilania przez osiem godzin zajęć. Jaki więc komputer kupić, żeby sprawdził się zarówno na studiach, jak też w podróży lub pracy? Oczywiście, najlepiej ultrabook! Tego, jaki 13-calowy model będzie najlepszym wyborem, dowiecie się z naszego testu.

Mobilność ponad wszystko!

Nasz ostatni duży test laptopów w cenie do 2,5 tysiąca złotych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i głośną odpowiedzią Czytelników. Dlatego w związku z początkiem roku akademickiego postanowiliśmy znowu przetestować kilkanaście ciekawych ultrabooków, które nie tylko powinny idealnie sprawdzić się w takich zastosowaniach, jak przeglądanie internetu i oglądanie YouTube’a czy seriali na Netflixie, ale też będą na tyle mobilne, że bez problemu będzie je można zabrać ze sobą na uczelnię, w zagraniczną podróż w bagażu podręcznym czy po prostu na biznesowe lub koleżeńskie spotkanie w kawiarni. W tym artykule skupiliśmy się na konstrukcjach ultramobilnych, czyli laptopach z ekranem o przekątnej 13,3 cala i wadze do około 1,5 kg. Dodatkowo wybrane modele podzieliliśmy na dwie kategorie cenowe: powyżej oraz poniżej 3,5 tysiąca złotych.

laptopy 13.3 cala

Metoda wyboru

Ponownie postanowiliśmy odpowiedzieć na często powracające pytanie o to, jaki laptop wybrać. Ponieważ temat laptopów w cenie do 2,5 tysiąca złotych został już dogłębnie przez nas przeanalizowany, tym razem skupiliśmy się na konstrukcjach o wiele mniejszych, na ultrabookach z ekranem o przekątnej 13,3 cala.

Podobnie jak poprzednim razem nie chcieliśmy być ograniczeni przez producentów, dlatego większość modeli do testów wypożyczyliśmy ze sklepu x-kom.pl. Wybraliśmy kilkanaście według nas najciekawszych. Wśród nich znalazły się sprawdzone urządzenia, często polecane na naszym forum, ale też konstrukcje, które mało kto jeszcze testował, jak i zupełne nowości. W porównaniu uwzględniliśmy także starsze modele, które już testowaliśmy; ich zestawienie z nowszymi wersjami może skłonić do refleksji nad sensem zmiany sprzętu na nowszy.

W ten sposób wybraliśmy do testu 17 laptopów w cenie od około 1,5 tysiąca złotych do ponad 7,5 tysiąca złotych. Duże widełki cenowe uwidaczniają, że mniejsze urządzenia zazwyczaj kosztują znacznie więcej niż duże laptopy o zbliżonych podzespołach. Postanowiliśmy zatem ocenić je w dwóch kategoriach: tańsze, kosztujące do 3,5 tysiąca złotych, oraz ultrabooki klasy premium, za więcej niż 3,5 tysiąca.

Na co zwrócić uwagę

Dzięki temu, że ultrabooki na ogół są wyraźnie droższe od większych, 15- lub 17-calowych laptopów, producenci nie są zmuszeni drastycznie oszczędzać na jakości materiałów, jednak muszą stawić czoła wielu innym problemom wynikającym z małych rozmiarów urządzenia. To samo tyczy się potencjalnych użytkowników, którzy muszą być świadomi, że zakup ultrabooka często wiąże się z bardzo daleko idącymi wyrzeczeniami, takimi jak bardzo niska wydajność, w zasadzie zerowe możliwości rozbudowy, przegrzewanie się podzespołów, a nawet brak portów do podłączenia pendrive’a. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwrócić uwagę.

Zacznijmy od procesorów, które można spotkać w omawianych modelach. Na ogół są to energooszczędne czterordzeniowe układy Core i5 oraz i7 Intela. To jednostki względnie wydajne, jednak często ich moc obliczeniowa jest ograniczona limitem energetycznym lub temperaturowym, co zazwyczaj oznacza wydajność znacznie mniejszą, niż można by oczekiwać. Co gorsza, producenci w żaden sposób nie informują, z jakim limitem działa CPU. Niemal tak samo jest w przypadku mobilnych procesorów Ryzen 5 2500U AMD, które niemalże nigdy nie osiągają swojej maksymalnej wydajności. Poza tym w teście znalazły się urządzenia z ekstremalnie energooszczędnymi dwurdzeniowymi układami Core oraz tanie konstrukcje, oparte na procesorach Pentium i Celeron należących do rodziny Apollo Lake, które zapewniają bardzo podstawową wydajność.

laptopy 13.3 cala procesor

Drugą istotną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ilość i typ pamięci operacyjnej. Trzeba pamiętać, że obecnie nawet zwykła przeglądarka internetowa może potrzebować kilku gigabajtów RAM-u, a do tego dochodzą system operacyjny i programy działające w tle. Rozsądnym minimum jest 8 GB pamięci, choć w naszym teście znalazły się też konstrukcje wyposażone w 4 GB lub 16 GB. Obok pojemności istotne są jej typ i tryb działania. W tym przypadku najlepsza byłaby pamięć DDR4 taktowana z częstotliwością 2400 MHz i działająca w trybie dwukanałowym. Choć w przeciwieństwie do ilości rodzaj i szybkość RAM-u nie ma kluczowego znaczenia dla wydajności w konfiguracji z układami Intela, wolniejsza pamięć potrafi mocno obniżyć wyniki testów konstrukcji opartych na APU AMD. Największy jednak wpływ na wydajność zintegrowanych układów zarówno Intela, jak i AMD ma tryb działania pamięci, jednokanałowy lub dwukanałowy, należy zatem zwrócić na ten parametr szczególną uwagę.

Wpływ pamięci widać zwłaszcza w testach wydajności w grach, ale nie tylko pamięć zapewnia niektórym urządzeniom znacznie lepsze wyniki, lecz także dodatkowa karta graficzna. Standardem w ultrabookach są GPU zintegrowane z procesorem, jednak trzy z testowanych modeli wyposażono właśnie w samodzielną kartę GeForce MX150 Nvidii. Niestety, nie jest to wersja stosowana w większych laptopach, ale osłabiona 1D12. Pozwoli ona jednak uruchamiać nawet co bardziej wymagające gry w rozdzielczości 1920 × 1080, pod warunkiem że użytkownik wybierze najniższe ustawienia jakości obrazu. Ta cecha powinna zainteresować osoby, które planują na swoim laptopie nie tylko pracować lub oglądać filmy, ale też od czasu do czasu pograć.

Większość ultrabooków pozwala zwiększyć ilość pamięci operacyjnej, a w niektórych można też wymienić nośnik danych. Trzeba zatem zwrócić uwagę zarówno na jego pojemność, jaki i rodzaj. Znaczna część testowanych laptopów została wyposażona w szybkie nośniki z interfejsem m.2, łączące się przez interfejs PCI Express 3.0, w części jednak zamontowano mniej wydajne nośniki z interfejsem SATA III. Najwolniejsze były zaś wlutowane w płytę główną kości pamięci typu eMMC. Mimo że zapewniają one lepszą wydajność niż tradycyjne nośniki talerzowe (na które na szczęście nie natrafiliśmy w żadnym ultrabooku), zdecydowanie radzimy ich unikać i wybrać urządzenie z nośnikiem m.2.

Jednak ostateczna ocena laptopa zależy nie tylko od podzespołów, lecz także od wielu innych cech. Testom poddaliśmy choćby ekrany. Mierzyliśmy maksymalną jasność, kontrast, odwzorowanie barw i czas reakcji matrycy. Na szczęście wszystkie urządzenia w teście były wyposażone w całkiem przyzwoite panele IPS o rozdzielczości minimum Full HD. Część z nich miała również warstwę dotykową.

laptopy 13.3 cala ekran

Sprawdziliśmy też jakość wykonania, wykorzystane materiały i spasowanie wszystkich elementów. W teście znalazły się urządzenia od w pełni metalowych po wykonane niemal w całości z plastiku. Ocenialiśmy klawiatury, ich układ, podświetlenie, wygodę użytkowania oraz płytki dotykowe. Także tutaj obyło się bez większych wpadek, przy czym niektóre klawiatury i płytki okazały się wyjątkowo dobre. Oceniliśmy również jakość dźwięku. Choć wiadomo, że po tak małych konstrukcjach nie można oczekiwać zbyt wiele w tej dziedzinie, różnice w jakości odtwarzanej muzyki między niektórymi modelami były ogromne.

laptopy 13.3 cala klawiatura

Mimo tak dużej liczby ocenianych cech nie zapomnieliśmy, że ultrabooki przede wszystkim mają być sprzętem mobilnym, a więc poza niewielkimi rozmiarami i niską wagą muszą zapewniać długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym. W naszym zestawieniu pojemność akumulatora wynosiła od 36 Wh do 54 Wh, jednak testy pokazały, że duże ogniwa wcale nie gwarantują długiego działania na zasilaniu akumulatorowym i że znacznie ważniejsza od pojemności jest optymalizacja zużycia energii. To informacje, które niełatwo znaleźć w danych technicznych urządzeń. Trzeba o tym pamiętać i przed podjęciem decyzji spojrzeć na wykresy przedstawiające realny czas działania.

laptopy 13.3 cala bateria

Wiecie już, ile pracy włożyliśmy w ten artykuł, więc zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że opisane przez nas wady i zalety urządzeń pomogą Wam podjąć decyzję, z której będziecie zadowoleni.