Piotr Gołąb | 13 czerwca 2018, 09:00

Vampyr – test wydajności kart graficznych i procesorów

Dr House – Londyn 1918

Vampyr studia Dontnod ma być bardzo klimatycznym horrorem osadzonym w Londynie podczas plagi grypy „hiszpanki”. Czy to również horror dla naszych komputerów? Oto test kart graficznych w tej grze.

 

Po kilku zmianach terminu wydania w końcu w nasze ręce trafia Vampyr, długo wyczekiwana gra francuskiego studia Dontnod. Oczekiwania były bardzo duże. Klimatyczny Londyn z 1918 roku na pokazach robił bardzo dobre wrażenie. Mroczne alejki i ciemne zaułki wyglądały jak w dobrym horrorze. Wszystko było spowite gęstą angielską mgłą, w której majaczyły światła żółtych latarni.

Vampyr jest oparty na silniku graficznym Unreal Engine 4, bardzo popularnym ostatnimi czasy, m.in. ze względu na łatwość tworzenia gier z jego użyciem. Niestety, nie wszyscy umieją w pełni wykorzystać możliwości tego narzędzia.

Vampyr – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta gry nadaje się do jej uruchomienia:

  • procesor – Intel Core i3-2130 3,4 GHz / AMD FX-4100 3,6 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 660 2 GB / AMD Radeon R7 370,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB,
  • nośnik danych – 20 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10 64-bitowy.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i7-3930K 3,2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3,2 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 970 4 GB / AMD Radeon R9 390 8 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 16 GB,
  • nośnik danych – 20 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10 64-bitowy.

Vampyr

Wymagania sprzętowe są wyjątkowo niskie. Intel Core i3 drugiej generacji to już bardzo leciwy przedstawiciel tej rodziny procesorów, także AMD FX-4100 do najnowszych nie należy. Wymagania co do kart graficznych też są wyjątkowo skromne. Radeon R7 370 i GeForce GTX 660 zapewniają dziś bardzo niską wydajność; można je porównać do takich kart, jak GeForce GT 1030 i Radeon RX 550. Jeśli te wymagania się potwierdzą, będzie to oznaczać dwie rzeczy: gra jest bardzo dobrze zoptymalizowana lub oprawa graficzna pozostawia sporo do życzenia.

Zalecane procesory, Intel Core i7-3930K i AMD Ryzen 5 1600, to już znacznie nowocześniejsze układy, o wiele wydajniejsze od tych, które producent proponuje jako minimum. Zalecane karty graficzne: GeForce GTX 970 i AMD R9 390, to nadal bardzo sprawne konstrukcje, wciąż zapewniające bardzo dobry stosunek wydajności do ceny.

Zalecana i minimalna ilość pamięci operacyjnej nie odbiegają od obecnych standardów. Do uruchomienia gry wystarczy 8 GB RAM, zaleca się jednak 16 GB. Oczywiście, można to zrobić także na komputerze z mniejszą ilością pamięci, lecz wtedy trzeba się liczyć z chwilowymi spadkami płynności w postaci zacięć animacji.

Vampyr

Zalecany system operacyjny to Windows 7/8 lub 10 w wersji 64-bitowej.

Miejsce testowe

Miejsce testowe znajduje się w okolicy szpitala Pembroke. Przebiegamy drogą dookoła szpitala. To obszar, który bardzo często będziemy odwiedzać w trakcie gry.

Vampyr

Wrażenia po testach

Mierzyliśmy wydajność konfiguracji z najnowszą wersją systemu Windows 10 (1803), z zainstalowanymi łatkami Spectre i Meltdown. Vampyr bardzo zgrabnie przebrnął przez wszystkie testy – nie napotkaliśmy większych problemów. Zaobserwowaliśmy sporadyczne zacinanie się postaci w trakcie przechodzenia obok niektórych przedmiotów, raz też zdarzyła się zabawna sytuacja, w której jedna z pielęgniarek zapętliła się i próbowała przejść pomiędzy namiotem a skrzynką, i chodziła tak w kółko.

State of Decay 2