Tomasz Kurzak | 24 sierpnia 2018, 14:01

QNAP TS-253B – test NAS-a

Bardzo elastyczny dysk sieciowy

QNAP TS-253B to urządzenie klasy średniej przeznaczone dla małych i średnich firm. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć go w domu, jednak ze względu na cenę i funkcje nie będzie najbardziej opłacalnym wyborem do roli domowego centrum rozrywki lub wygodnego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. QNAP TS-253B ma duże możliwości od razu po wyjęciu z pudełka, ale można je zwiększać nie tylko dodatkowym oprogramowaniem, ale też za pomocą modułów sprzętowych.

QNAP TS-253B
Cena od 2306.00 zł do 3275.57 zł

Dla zwykłych użytkowników QNAP TS-253B nie będzie urządzeniem tanim, bo za wariant z 4 GB pamięci operacyjnej w polskich sklepach trzeba zapłacić około 2500 zł, a model wyposażony w 8 GB RAM-u kosztuje ponad 3000 zł. W zastosowaniach domowych to już klasa „premium” i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z tego NAS-a domowe centrum rozrywki, bo obsługuje on dwukanałowe dekodowanie sprzętowe H.264/H.265 w rozdzielczości 4K oraz transkodowanie na bieżąco lub offline i został wyposażony w dwa porty HDMI 1.4b (3840 × 2160, 30 Hz). Zapewnia też, rzecz jasna, narzędzia do tworzenia kopii zapasowych komputerów i urządzeń przenośnych. Jednak w sklepach nie brakuje sieciowych serwerów plików, które są znacznie tańsze, a sprawdzą się w tych zastosowaniach równie dobrze. Żeby nie szukać daleko: wystarczy spojrzeć na ofertę firmy QNAP i zainteresować się modelem TS-251A (sprawdź obecne oferty), który wprawdzie ma nieco mniej wydajny dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060, ale bardzo zbliżone możliwości multimedialne.

QNAP TS-253B

Jednak nie możliwości multimedialne stanowią o sile modelu QNAP TS-253B. To, co sprawia, że jest on niezwykle elastycznym NAS-em, to możliwość instalowania w nim kart rozszerzeń ze złączem PCI Express. Wśród proponowanych przez producenta akcesoriów znajdziemy karty sieciowe 10 Gb/s i Wi-Fi oraz kontrolery pozwalające na montaż nośników SSD (dwóch albo czterech, SATA albo NVMe – w zależności od modelu), które mogą służyć jako pamięć podręczna. Dostępna jest także karta rozszerzeń QM2, która łączy w sobie szybką sieciówkę w standardzie 10 Gb/s i adapter pozwalający podłączyć pamięć półprzewodnikową. Takie karty eliminują wszystkie wąskie gardła w transferze danych, na które można się natknąć w różnych konfiguracjach lokalnych sieci komputerowych, i są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników.

W sklepach można znaleźć tańszy wariant opisywanego w tym artykule NAS-a, QNAP TS-253Be. Różni się mniejszą ilością zainstalowanej pamięci operacyjnej (2 GB lub 4 GB), którą jednak można zwiększyć do 8 GB. Ponadto nie ma na przednim panelu czytnika kart pamięci, wyświetlacza z pojemnościowymi przyciskami dotykowymi oraz portu USB QuickAccess. W komplecie próżno również szukać pilota zdalnego sterowania. Poza tym specyfikacja obu modeli jest identyczna. QNAP TS-253Be jest łatwo dostępny w polskich sklepach za trochę ponad 2000 zł, dlatego trzeba uważać, żeby przez przypadek nie kupić tańszego wariantu w przekonaniu, że trafiło się na niesamowitą promocję.

QNAP TS-253B

Tych, którzy się zastanawiają, do czego będą mogli wykorzystać NAS-a i czy w ogóle jest im potrzebny, zapraszamy do lektury poradnika „QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura, czyli niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet”.

Procedura testowa

NAS-a QNAP TS-253B poddaliśmy swojej standardowej procedurze testowej. Na dalszych stronach przedstawiamy wyniki testów. Zainteresowanych tym, jak testujemy NAS-y, odsyłamy do wcześniejszego artykułu, w którym opisaliśmy dokładnie swoją procedurę testową.