Piotr Kwiatkowski | 27 czerwca 2018, 17:30

Test smartfona LG G7 ThinQ

Sztuczna inteligencja i 1000 cd/m2

 

Po niedocenionym modelu G5 oraz zbyt wysoko wycenionym, niegodnym miana flagowca i do tego okrojonym w wersji dostępnej w Polsce smartfonie G6 firma LG pokazała swój nowy flagowiec - G7 ThinQ. Tym razem obyło się bez niespodzianek. Najlepsze komponenty, znakomite wykonanie, świetny wygląd i obowiązkowa wysoka cena... tylko, czy to wystarczy, żeby zatrząść bardzo obecnie stabilnym rynkiem smartfonów klasy premium?

LG G7 ThinQ
Cena od 2888.00 zł do 3570.42 zł

LG G6 był udanym smartfonem, ale... nie miał najlepszego dostępnego chipsetu (wyposażono go w układ Qualcomm Snapdragon 821 z czterordzeniowym procesorem), a dodatkowo w wersji oferowanej w Polsce pozbawiony był sekcji audio opartej na układzie ESS Sabre. To spowodowało, że nasz rynek dość chłodno przyjął zeszłoroczny flagowiec firmy LG. Niewiele zmienił nawet szybki i lawinowy spadek ceny tego modelu. W tym roku nowy G7 jest już jednak pełnoprawnym flagowcem: ma najmocniejszy obecnie chipset Qualcomm Snapdragon 845, tradycyjny dla produktów LG podwójny aparat z dodatkowym modułem szerokokątnym oraz znany z modelu LG V30 tor audio z układem ESS Sabre ES9218P. Producent kusi nas ponadto ekranem LCD HDR z układem pikseli RGBW, który jest ponoć w stanie osiągnąć jasność aż 1000 cd/m2. Brzmi to bardzo zachęcająco.

 

LG G7 ThinQ – konstrukcja, jakość wykonania, wygoda obsługi

G7 ThinQ idealnie wpasowuje się w obecne trendy stylistyczne i jakościowe. Przód oraz tył urządzenia wykonano ze szkła Corning Gorilla Glass 5, całość spaja sztywna rama z aluminium, a na górze ekranu o wąskich ramkach widnieje obowiązkowy dziś notch. Takie standardowe wzornictwo ma jednak również swoje wady - pod względem wyglądu G7 nie wyróżnia się bowiem niczym szczególnym na tle rywali, może poza dostępnością coraz rzadszego w tej klasie sprzętu gniazda słuchawkowego minijack 3,5 milimetra. Tylny panel smartfona atrakcyjnie połyskuje, ale nie jest to efekt ombre znany z serii Huawei P20, zorzy z Honora 10 ani promienisty refleks z Asusa ZenFone'a 5.

Smartfon LG zaskakująco dobrze leży w dłoni, choć tylna szklana tafla momentami nie daje poczucia dostatecznie pewnego chwytu. Bardzo wygodnie położony jest za to czytnik linii papilarnych. Palec trafia na niego naturalnie i zastrzeżenia mogą mieć wyłącznie zwolennicy skanera umieszczonego z przodu pod ekranem. W modelach G6 i V30 czytnik ten pełnił także funkcję wyłącznika telefonu, co było bardzo dobrym rozwiązaniem. W G7 jest już tylko zwykłym czytnikiem. W praktyce nie jest to jednak problemem, gdyż skaner cały czas pozostaje aktywny i można za jego pomocą wybudzić sprzęt. Szybkość rozpoznawania linii papilarnych jest nieco mniejsza niż w urządzeniach z logo Huawei, ale nie na tyle, żeby wywoływać frustrację, tym bardziej, że skanowanie przebiega pewnie i powtarzalnie.

Na obudowie LG G7 ThinQ umieszczono przyciski: włącznika (po prawej), regulacji głośności i dodatkowy przycisk asystenta Google (po lewej). Ten ostatni, zależnie od sposobu użycia (długie przytrzymanie, podwójne wciśnięcie) powinien uruchamiać asystenta Google lub narzędzie Google Lens (Obiektyw). Niestety, w obecnej wersji oprogramowania smartfona każde użycie przycisku asystenta aktywuje jedynie karty Google Now. W przyszłości powinno się to zmienić, tym bardziej że Google Lens już zostało zintegrowane z aplikacją aparatu G7-ki. Ulokowany poniżej regulatorów głośności przycisk asystenta aż się prosi o to, żeby traktować go jako wyłącznik, ale po pewnym czasie taka pokusa znika.

U góry znajduje się szuflada kart SIM i microSDXC oraz otwór dodatkowego mikrofonu. Testowana wersja G7 ThinQ Single SIM miała szufladkę z wersji Dual SIM (z hybrydowym gniazdem dla drugiej karty). W wersji Single SIM smartfon nie widzi oczywiście, zainstalowanego drugiego modułu dostępowego GSM.

Na dole obudowy widnieje złącze USB 3.1 gen. 1 typu C, otwór głównego mikrofonu oraz kratka pojedynczego głośnika.   

W zestawie z LG G7 ThinQ dołączono szybką ładowarkę sieciową, przewód USB i przewodowy zestaw słuchawkowy.