Wojciech Koczyk | 16 sierpnia 2018, 10:00

GOODRAM IRDM 60 GB i 240 GB – test nośników SSD

Bardzo tanie MLC

Marka GOODRAM jest w Polsce bardzo popularna. Hasło „dobre, bo polskie” niekoniecznie ma do niej zastosowanie – nośniki Iridium są po prostu dobre! Jakiś czas temu pojawili się ich następcy w postaci serii IRDM PRO, którym poświęcono wiele uwagi. Tańsza seria, IRDM, nieco niknie na tle wydajniejszych konstrukcji. Postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej.

GOODRAM IRDM 60 GB
Cena od 93.00 zł do 149.99 zł
GOODRAM IRDM 240 GB
Cena od 219.00 zł do 291.00 zł

GOODRAM IRDM 60 GB i 240 GB

Wielu naszych Czytelników, zwłaszcza tych uważających się za bardziej zaawansowanych, unika jak ognia nośników opartych na pamięci TLC, a gloryfikuje MLC. Zapominają przy tym o trzech kwestiach: technika TLC znacznie się rozwinęła przez ostatnich kilka lat, kości pamięci są tylko jednym z czynników determinujących wydajność nośnika i wiele zależy od kontrolera, dostępnej pamięci podręcznej czy wręcz oprogramowania urządzenia, a ponadto jakość wykonania kości jest różna.

GOODRAM uwzględnił te sentymenty i zaprezentował serię tanich nośników GOODRAM IRDM (nie mylić z IRDM PRO!).

Sam nośnik wykonany jest bardzo dobrze. Chropowata obudowa udaje metalową, ale wystarczy wziąć sprzęt do ręki, by poznać, że to plastik. Nie ma to jednak praktycznego znaczenia, gdyż tworzywo jest bardzo dobrej jakości, a urządzenie właściwie się nie grzeje.

Na spodzie znajduje się naklejka informująca o najważniejszych parametrach. Jak widać na powyższym zdjęciu, w nasze ręce trafił również pewien rynkowy ewenement: nośnik SSD o pojemności 60 GB. To podsunęło nam pewien pomysł...

 

Większość naszych Czytelników na pewno wciąż pamięta ten nośnik (a wielu wciąż go posiada!), choć ma on już ponad pięć lat. Sam producent zapewne chętnie by o nim zapomniał, bo choć pierwsza wersja była w swoim czasie bardzo dobra, to z powodu problemów z dostępnością pamięci została zastąpiona nową, o gorszej wydajności, ale tej samej nazwie.

Sam mam pierwszą, wydajniejszą wersję, służącą mi od kilku lat jako nośnik tylko do odczytu. Pozwoli rozprawić się z innym bardzo popularnym mitem, o tym, że nośniki SSD wcale nie tanieją.

Wróćmy jednak do bohaterów tego testu. Warto rzucić okiem na tabelę z podstawowymi danymi technicznymi.

 

 

GOODRAM IRDM 60 GB

GOODRAM IRDM 240 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

60/58 GB 240/228 GB

Kontroler

Phison PS3111-S11

Phison PS3111-S11

Typ złącza

SATA III

SATA III

Kości pamięci

MLC (brak innych danych) MLC (brak innych danych)

Deklarowana prędkość odczytu sekwencyjnego

430 MB/s

530 MB/s

Deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego

305 MB/s

515 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt

23 000 61 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis

63 000 87 000
Gwarancja 3 lata 3 lata
TBW Brak danych Brak danych
Cena ok. 100 zł ok. 250 zł

 

Jak widać, producent nie udostępnia wszystkich danych. Zwłaszcza brak informacji o TBW jest zastanawiający, bo powinna to być mocna i warta podkreślenia cecha pamięci MLC. Również trzyletnia gwarancja zaskakuje negatywnie, bo przyzwyczailiśmy się do pięcioletniej.

Z użytym kontrolerem mieliśmy do czynienia już kilkukrotnie, na przykład w testowanym przez nas w styczniu zeszłego roku modelu Patriot Spark 512 GB. Już wtedy był to układ przeznaczony do tanich urządzeń.