Piotr Gołąb | 18 lipca 2018, 12:00

Modowanie gier – test wydajności kart graficznych

Zmodowane gry – przewaga PC czy przekleństwo

Modyfikowanie gier jest bardzo chętnie stosowane przez graczy pecetowych. Sprawdziliśmy, jak takie modyfikacje wpływają na wydajność i jakość oprawy wizualnej w trzech popularnych tytułach: GTA V, The Elder Scrolls: Skyrim i Wiedźmin 3.

Mody

Ulepszenie oprawy audiowizualnej, usunięcie błędów twórców gry czy dodanie nowej zawartości – to dla wielu graczy pecetowych nie pierwszyzna. Modyfikacje, o których będzie mowa w tym artykule, częściej zwane modami, są z nami od początków komputerowej rozrywki. Bardzo często miały duży wpływ na rynkowe trendy. Na przykład Counter-Strike na początku był modem do Half-Life'a, a teraz jest jedną z najpopularniejszych produkcji e-sportowych. D.O.T.A. też zaczynała jako modyfikacja do gry Warcraft III i była prekursorem gier z gatunku MOBA. 

Modyfikacje to także odpowiedź graczy na finalny produkt. Za ich pomocą można wycisnąć z silnika gry o wiele więcej. Oczywiście, kluczem jest odpowiedni dobór ustawień, tak żeby gra zarazem wyglądała lepiej i działała płynnie.

W tym artykule pokażemy, jak poprawić oryginalne dzieło: użyjemy narzędzi pozwalających uzyskać lepszą oprawę graficzną w popularnych tytułach i sprawdzimy, jak wpływa to na wymagania sprzętowe. Do eksperymentu wykorzystamy trzy gry: Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V i prawdziwego weterana sceny moderskiej, The Elder Scrolls: Skyrim.

 

GTA V

Zwiedzamy Los Santos w wysokiej rozdzielczości i fotorealistycznej oprawie wizualnej

Skąd można w bezpieczny sposób zdobyć potrzebne pakiety plików? W sieci jest sporo stron oferujących modyfikacje do gier, ale tylko dwie z nich zasługują na to, żeby je polecić:

  • nexusmods.com – bardzo dobra strona z bardzo dużą liczbą sprawdzonych modyfikacji do wielu gier. Najważniejszą zaletą nexusmods jest narzędzie do instalowania modyfikacji i zarządzania nimi (Nexus Mod Manager). To dzięki niemu z łatwością utrzymamy modyfikacje w ryzach. Z tej strony pobraliśmy wszystkie mody do Wiedźmina 3 i Skyrima;
  • GTA5-Mods.com – największa strona poświęcona modyfikacjom do GTA V. Ich liczba liczona jest w tysiącach i cały czas się zwiększa. Nowe auto? Ładniejsze tekstury? Superbohaterowie zamiast oryginalnych protagonistów? Nic trudnego – wystarczy dobrze poszperać w zasobach tego serwisu.