Przemysław Juraszek | 22 sierpnia 2018, 14:01

Matebook D – test taniego laptopa multimedialnego Huawei

Dobry i uniwersalny laptop

Huawei to firma znana z bardzo dobrych zazwyczaj smartfonów, a testowany przez nas jakiś czas temu Matebook X pokazał, że umie również tworzyć laptopy. Czy Matebook D podtrzyma dobrą passę?

Huawei Matebook D – test uniwersalnego laptopa

Firma Huawei zdążyła się już zadomowić na naszym rynku, głównie dzięki dobrym i solidnym smartfonom. Testowany przez nas jakiś czas temu Matebook X zrobił pozytywne wrażenie. Teraz do redakcyjnego laboratorium dotarł tańszy i bardziej uniwersalny Matebook D. 

Model ten jest wyposażony w całkiem wydajne podzespoły i matrycę o przekątnej 15,6 cala. Sercem testowanej konfiguracji jest procesor Intel Core i5-8250U, który współpracuje z 8 GB pamięci operacyjnej oraz niezależną kartą graficzną GeForce MX 150. Do przechowywania danych służą dwa nośniki: mały, 128-gigabajtowy systemowy SSD oraz tradycyjny 1-terabajtowy dysk twardy. Taka konfiguracja, działająca pod kontrolą systemu Windows 10, kosztuje 3400 zł. 

Matebook D

Huawei Matebook D– dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Intel Core i5-8250U
4 rdzenie + HT, 1,6 GHz (turbo do 3,4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 15,6" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce MX150
Nośnik danych SSD 128 GB + HDD 1 TB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 358 mm × 239 mm × 21 mm
1,85 kg (laptop) + 0,19 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.1
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), audio (zintegrowane), USB 2.0, HDMI 1.4, czytnik linii papilarnych

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

3400 zł

Matebook D – wygląd

Obudowa modelu Huawei Matebook D jest w większości zrobiona z matowego aluminium, choć ramki wokół matrycy są już plastikowe. Wykorzystano styl wizualny typowy dla powiększonych ultrabooków. Nie mamy zastrzeżeń co do spasowania konstrukcji, ale bardzo nie spodobało nam się dość mocne uginanie się obudowy pomiędzy spacją a płytką dotykową. Wygląda na to, że nie ma podparcia pod blachą. Nie jest to jednak istotna wada. Oczywiście, nieco wpływa na wygodę użytkowania oraz poczucie solidności, ale takie samo zjawisko można zaobserwować w wielu innych modelach. Waga testowanego komputera, nieco ponad 1,8 kg, mieści się w normie dla konstrukcji z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Także grubość, 21 mm, nie budzi zastrzeżeń.

Matebook D

Zgodnie z panującym trendem w Huawei Matebook D zastosowano dość cienkie, 6-milimetrowe boczne ramki matrycy. Nie są tak cienkie jak w czołowym modelu Matebook X lub Matebook X Pro, ale dzięki temu sprzęt wygląda znacznie nowocześniej. Co jednak ważniejsze, jest trochę mniejszy od innych laptopów z ekranem o przekątnej 15,6 cala.

Zawiasy pozwalają odchylić ekran mniej więcej do kąta 130 stopni. Są solidne, choć mają skłonność do sprężynowania. Można przy tym zapomnieć o otwieraniu urządzenia jedną ręką.

Matebook D

 

Matebook D – dostęp do podzespołów

Dostęp do podzespołów jest trochę problematyczny. Po odkręceniu ośmiu śrubek trzeba się jeszcze dostać do dwóch dalszych, schowanych pod tylnymi stopkami. Na jednej znajduje się plomba, której usunięcie może skutkować utratą gwarancji (serwis nie był w stanie jednoznacznie tego rozstrzygnąć). Po zdjęciu dolnej pokrywy oczom ukazuje się całkiem schludnie zaprojektowane wnętrze. Uzyskujemy dostęp do akumulatora, karty Wi-Fi, przyzwoicie wyglądającego układu chłodzenia, wspólnego dla GPU i CPU, złożonego z dwóch ciepłowodów biegnących do aluminiowego radiatora schładzanego przez całkiem spory wentylator), oraz nośników SSD w formacie M.2 i tradycyjnego HDD. Moduły RAM zostały schowane za metalowymi osłonami, te jednak na szczęście można zdjąć. 

Matebook D - środek

Matebook D - środek

Zestaw portów jest ubogi, jak na tego typu konstrukcję.

Matebook D - porty

Z lewej strony umieszczono: gniazdo ładowania, wyjście HDMI (1.4), dwa złącza USB 3.1 typu A (3.0) oraz zintegrowane gniazdo audio.

Matebook D - porty

Po prawej znalazło się tylko złącze USB 2.0.