Redakcja we współpracy z firmą Asus | 30 lipca 2018, 13:00

Składanie komputera od podstaw

Jak złożyć swój pierwszy komputer

Składanie komputera jest znacznie prostsze, niż wielu się wydaje. W tym poradniku pokażemy krok po kroku, jak należy składać komputer, i podzielimy się kilkoma istotnymi wskazówkami, które ułatwią ten proces.

Złożenie komputera dla większości Czytelników PCLab.pl nie jest problemem. Ale nie możemy zapominać, że codziennie do naszego hobby dołączają nowi użytkownicy PC, którzy chcą się tego nauczyć. To właśnie do nich kierowany jest ten poradnik.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Asus, która dostarczyła prawie wszystkie niezbędne podzespoły, począwszy od płyty głównej, która jest podstawą dobrego komputera do gier. Nasz wybór padł na bardzo dobrze wycenioną nową płytę Asusa z serii TUF, model TUF Z370 Pro Gaming. Ma ona kilka unikatowych cech, które zapewniają jej przewagę nad innymi podobnie wycenionymi konstrukcjami. Dzięki technice Asus OptiMem możemy cieszyć się obsługą bardzo szybkiej pamięci DDR4-4000 MHz, jej stabilniejszym działaniem i lepszymi możliwościach jej podkręcania.

TUF Z370-Pro GamingTUF Z370-Pro Gaming

A skoro już o podkręcaniu mowa, musimy napisać, że cały ten proces został bardzo uproszczony. Asus swoją płytę wyposażył w funkcję OC Tuner, która umożliwia bardzo łatwe automatyczne przetaktowanie poszczególnych podzespołów. Można to zrobić dosłownie jednym kliknięciem. Płyta Asusa przeznaczona jest do komputerów graczy, więc jej użytkownik na pewno będzie chciał zamontować w niej wydajną kartę graficzną. TUF Z370 Pro Gaming jest przystosowana do montażu nawet najbardziej wydajnych kart graficznych z wyjątkowo rozbudowanymi układami chłodzenia z serii Asus ROG Strix. Karty te potrafią zadziwić swoją wydajnością, ale też wagą, wyraźnie przekraczającą 1 kg, a to już jest masa, z którą trzeba się liczyć. Dlatego Asus w swojej płycie postanowił wzmocnić slot PCI Express ×16 techniką SafeSlot: w specjalnej procedurze w jednym kroku łączy się metalowe wzmocnienie z przygotowanym slotem. Dzięki temu jego wytrzymałość wzrosła prawie dwukrotnie. Dla jeszcze większej wytrzymałości gotowy slot PCI Express ×16 montowany jest do płyty głównej za pomocą dodatkowych punktów lutowniczych.

Slot PCIe

Naszym zdaniem jednak najważniejszą funkcją TUF Z370 Pro Gaming jest ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi ESD Guard. Chroni ona płytę przed wyładowaniami powietrznymi w zakresie ±10 kV i wyładowaniami bezpośrednimi w zakresie ±6 kV.

TUF Z370-Pro Gaming 

To wszystko funkcje, które bezpośrednio wpływają na wydajność, jak i długowieczność płyty, ale nie można też zapomnieć o estetyce. Asus, projektując swoją konstrukcję, chciał, żeby idealnie wpisywała się w panujące trendy. Stąd bardzo gustowne czarno-szare PCB z elementami maskowania i efektowne pomarańczowe podświetlenie jednej krawędzi.

Intel Core i5-8400Intel Core i5-8400 

Do płyty Asusa dobraliśmy procesor Intel Core i5-8400. To bardzo wydajny układ z najnowszej, ósmej generacji CPU Intela, zapewniający bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Żeby w stu procentach wykorzystać jego potencjał, zastąpiliśmy fabryczny schładzacz, który nie spisuje się najlepiej, modelem Cooler Master MasterAir 410M. Jest to nowa konstrukcja w ofercie Cooler Mastera, powstała przy okazji współpracy z Asusem, dzięki czemu nie tylko jest bardzo wydajne, ale też idealnie pasuje wyglądem do linii TUF.

Cooler Master MasterAir 410MCooler Master MasterAir 410MW roli pamięci operacyjnej użyliśmy jednego modułu DDR4-3200 MHz o pojemności 8 GB. Wybór był podyktowany tym, że RAM obecnie jest bardzo drogi, a taka pojemność pozwoli komfortowo zagrać w popularne tytuły e-sportowe w rozdzielczości Full HD.

RAM 3200 MHz 

Zajmijmy się teraz najważniejszym podzespołem w komputerze gracza, kartą graficzną. Asus dostarczył nam swój najnowszy model, GeForce GTX 1050 3 GB, który umożliwi przyjemną zabawę we wszystkich najpopularniejszych grach, takich jak: Fortnite, PUBG, DOTA 2, czy też bardziej wymagających, takich jak Wiedźmin 3: Dziki Gon i GTA V, w rozdzielczości Full HD.

Asus GeForce GTX 1050 3GB W dalszej kolejności wybraliśmy nośniki danych: SSD o pojemności 256 GB, przeznaczony na system operacyjny i najczęściej uruchamiane gry, oraz mechaniczny dysk twardy (HDD) o pojemności 1 TB, na rzadziej uruchamiane gry i inne dane.

TUF Z370-Pro GamingTUF Z370-Pro Gaming

Do omówienia pozostały nam dwa składniki zestawu, które nie tylko są niezbędne, ale też mają bardzo duży wpływ na wydajność i wygląd komputera. Mowa o obudowie i zasilaczu.

Żeby całość była spójna wizualnie, wybraliśmy obudowę Cooler Master MasterBox MB500 TUF Gaming Edition, która dzięki szaro-czarnej kolorystyce i efektowi kamuflażu idealnie współgra z podzespołami TUF. Wisienką na torcie są wentylatory efektownie podświetlone diodami LED w kolorze pomarańczowym, dokładnie takim samym jak ten, którym świecą diody na krawędzi płyty głównej i na wentylatorach w układzie chłodzenia procesora. Wygląd zresztą to niejedyna zaleta tej obudowy. Trzy wentylatory zamontowane w fabrycznej konfiguracji zapewniają bardzo dobrą wentylację wnętrza i optymalne warunki do działania poszczególnym podzespołom.

Cooler Master MasterBox MB500 TUF Gaming EditionCooler Master MasterBox MB500 TUF Gaming Edition

Zasilacz to najnowszy Cooler Master MasterWatt 750 TUF Gaming Edition. Przynależność do serii TUF poskutkowała wydłużeniem okresu gwarancji do 5 lat i certyfikatem 80 Plus Bronze. Dodatkowo przewody zasilające mają większy przekrój niż standardowo, dzięki czemu są wytrzymalsze prądowo.

Cooler Master MasterWatt 750 TUF Gaming Edition

Skoro już powiedzieliśmy, z czego składa się nasz komputer, możemy przystąpić do jego składania. Na następnej stronie dowiecie się krok po kroku, jak przebiega ten proces.