Mariusz Kolmer | 26 sierpnia 2018, 14:01

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 – test najnowszego ultrabooka chińskiego giganta

#XIAOMIzaDROGIE?

Xiaomi, firma znana chyba każdemu oszczędnemu Czytelnikowi PCLab.pl, zaledwie 2 lata temu rozbudowała swój katalog o komputery przenośne. Od tego czasu doczekaliśmy się już trzeciej generacji lekkich, wydajnych, a przede wszystkim tanich laptopów Mi Air 13. Jak sprawdza się najnowsze urządzenie z tej serii i czy opłaca się je kupić za złotówki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Oto test modelu Xiaomi Mi Notebook Air 13.3.

„Cieśla, który chce dobrze robotę wykonać, musi wpierw naostrzyć swe narzędzia”

Tak mawiał chiński filozof Konfucjusz. Jak wiadomo, Xiaomi, choć obecnie nie jest już nowicjuszem w projektowaniu komputerów, swoją pozycję na rynku zyskało produkcją telefonów i sprzętu AGD. Mimo że firma powstała zaledwie 8 lat temu, szybko stała się jednym z czołowych producentów smartfonów dzięki zaoferowaniu porządnych urządzeń w rozsądnej cenie. Dopiero po zdobyciu doświadczenia na tym gruncie zdecydowała się nie tylko wzbogacić już przebogatą ofertę o następne wersje telefonów, ale też wykorzystać swój potencjał i zasoby do stworzenia sprzętu, który byłby godnym rywalem dla MacBooka Air firmy Apple.
xiaomi products

xiaomi products

 

„Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”

Pierwszym takim laptopem był Mi Air 13.3, zaprezentowany pod koniec lipca 2016 roku. Miał bardzo minimalistyczny wygląd, aluminiową obudowę i bardzo przyzwoite parametry. Podstawowy wariant był oparty na procesorze Intel Core i5-6200U (mocniejszy – na i7-6500U), a więc popularnej w tamtym czasie i względnie wydajnej dwurdzeniowej jednostce spotykanej w ultrabookach średniej i wyższej klasy. Do tego miał 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 oraz samodzielną kartę graficzną Nvidia GeForce 940MX z 1 GB własnej pamięci typu GDDR5, co było rzadkością w tanich ultrabookach. Matryca o przekątnej 13,3 cala miała rozdzielczość Full HD i była zbudowana w technice IPS. Ponadto w roli nośnika danych zastosowano SSD NVMe o pojemności 256 GB i zapewniono dodatkowe złącze M.2 na drugi nośnik. Laptop nie tylko był wydajniejszy, mniejszy i lżejszy od MacBooka Air, ale też, czego mogliśmy się spodziewać po Xiaomi, zdecydowanie tańszy. Początkowo kosztował w przeliczeniu niecałe 3000 zł. Nic więc dziwnego, że znalazł rzeszę nabywców i wkrótce doczekał się następcy.

xiaomi mi air 13.3 2016

Ten został wprowadzony w czerwcu 2007 roku. Model Air 13.3 (2017) niemal się nie różnił wyglądem od swojego pierwowzoru, chociaż tym razem do produkcji obudowy użyto stopu magnezu i litu. Znacznie większe zmiany zaszły we wnętrzu urządzenia. Procesor został zastąpiony nowszym układem z serii Kaby Lake: w podstawowej wersji był to Core i5-7200U, a w droższej – i7-7500U. Zamiast GeForce’a 940MX wykorzystano zauważalnie szybszego MX150, zbudowanego w 14-nanometrowej architekturze Pascal. Ponownie do dyspozycji użytkownika oddano 8 GB pamięci operacyjnej oraz – tym razem do wyboru – 128 GB lub 256 GB pamięci na dane. Laptop wyposażono też w czytnik linii papilarnych, znajdujący się w górnym rogu płytki dotykowej. Tak jak poprzednio wersja z Core i5, samodzielną kartą graficzną oraz nośnikiem danych o pojemności 256 GB kosztowała około 3000 zł.

xiaomi mi air 13.3 2017

Trzecia, czyli obecna generacja ultrabooków Xiaomi została zapowiedziana zaledwie pół roku po wprowadzeniu poprzednich modeli i już w styczniu 2018 roku poznaliśmy najważniejsze parametry modelu Air 13.3 (2018). Tak jak wcześniej główne zmiany dotyczą nie sprawdzonego wzornictwa tej serii urządzeń, lecz wykorzystanych podzespołów. Na pierwszy rzut oka większość z nich jest taka sama, ale to pozory. Na przykład karta graficzna to wciąż GeForce MX150, tym razem jednak w wersji 1D12. Tak samo ilość pamięci operacyjnej to ponownie 8 GB, ale teraz działa ona z prędkością 2400 MHz. Zrezygnowano ze 128-gigabajtowego wariantu nośnika danych. Inne są też CPU: zamiast serii Kaby Lake – Kaby Lake Refresh. I to właśnie zastąpienie dwurdzeniowych, czterowątkowych procesorów układami czterordzeniowymi i ośmiowątkowymi zapewniło ogromny przyrost wydajności względem poprzednika. Nie zmieniła się natomiast cena: znów wariant z Core 5 został wyceniony w przeliczeniu na mniej więcej 3000 zł, co wydaje się świetną ceną za tak mobilny, wydajny i dobrze wykonany sprzęt.

xiaomi mi air 13.3 2018

Z ziemi chińskiej do Polski

Pora na szybki powrót na ziemię. Niestety, powyższe ceny nie obowiązują w Polsce, lecz jedynie wtedy, gdy sprzęt jest samodzielnie sprowadzany z Chin i nie zostaje przy tej okazji opodatkowany. W przypadku dwóch pierwszych generacji modelu Air nie mogliśmy liczyć na polskiego dystrybutora, jednak model z 2018 roku od niedawna jest dostępny w oficjalnej polskiej dystrybucji, za oficjalną liczbę złotówek. Ta, niestety, mocno wpływa na opłacalność tego świetnego laptopa.

Tego, jak urządzenie Xiaomi sprawuje się na tle konkurencji i czy jest warte swojej polskiej ceny, dowiecie się z dalszych stron naszego artykułu.