Damian Lejnert | 12 września 2018, 14:01

Logitech G305 Lightspeed – test bezprzewodowej myszy dla graczy

Bezprzewodowa rewolucja wśród urządzeń peryferyjnych dla graczy?

Bezprzewodowe myszy dla graczy to nie nowość. Ostatnie testowane przez nas modele bez większych problemów dorównywały precyzją przewodowym odpowiednikom. Ich największą wadą niemal zawsze okazywała się cena, która skutecznie odstraszała większość potencjalnych nabywców. Jednak Logitech G305 nie tylko ma wzorowe parametry, ale też jest atrakcyjnie wyceniony. Oceniliśmy, jak sobie radzi w praktyce i czy może przekonać do siebie nawet najbardziej wymagającego gracza.

Logitech G305 Lightspeed
Cena od 218.96 zł do 271.00 zł

Logitech G305 Lightspeed – wstęp, dane techniczne

Bezprzewodowe akcesoria komputerowe stają się coraz popularniejsze i nie sposób się temu dziwić. To naturalny trend, nie tylko na rynku urządzeń peryferyjnych dla graczy. Bezprzewodowe drukarki, ładowanie indukcyjne smartfonów czy choćby monitoring to tylko trzy przykłady upraszczania sobie życia bez zbędnej plątaniny przewodów. Dzięki łączności bezprzewodowej użytkowanie komputera stało się zdecydowanie łatwiejsze. Z pewnością potwierdzi to wielu posiadaczy laptopów, którzy jeśli korzystają z myszy, preferują modele pozbawione ogonka. Są one niewielkie, można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie, a i gotowość do działania zaraz po podłączeniu odgrywa tu dużą rolę. Ważne jest również to, że nie kosztują zbyt wiele: najtańsze godne polecenia modele można już kupić za mniej niż 50 zł.

Mogłoby się też wydawać, że technika bezprzewodowa to spełnienie marzeń graczy. Brak przewodów ograniczających swobodę ruchu dłoni brzmi bardzo zachęcająco, ale nawet dziś bezprzewodowe modele nie są zbyt często wybierane z myślą o grach. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź na to pytanie zapewne jest wszystkim doskonale znana. Pierwsze bezprzewodowe myszy dla graczy nie tylko były drogie, ale też były zauważalnie gorsze od swoich przewodowych odpowiedników. Wyraźne opóźnienia i duża liczba innych negatywnych zjawisk sprawiały, że były zwyczajnie nieopłacalne.

Dzisiejsze konstrukcje są zauważalnie lepsze. Techniki komunikacji z komputerem zostały dopracowane do tego stopnia, że gryzonie pozbawione ogonka mogą bez większych trudności rywalizować z przewodowymi odpowiednikami. W dalszym ciągu jednak największym problemem pozostaje cena. Za najlepsze konstrukcje dla graczy trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, co dla wielu jest barierą nie do przekroczenia. Warto również pamiętać o wielu innych cechach myszy bezprzewodowych, które dla graczy mogą być sporą niedogodnością. Należy do nich zazwyczaj wysoka masa urządzenia i konieczność częstego ładowania. 

Znalezienie stosunkowo lekkiej i bardzo precyzyjnej myszy bezprzewodowej, która mogłaby wytrzymać nawet 250 godzin nieprzerwanego grania, jeszcze nie tak dawno temu było niemożliwe. Do naszej redakcji trafił jednak Logitech G305 Lightspeed, który ma spełniać te wymagania, nie rujnując przy tym portfela.

 

Dane techniczne według producentaLogitech G305 Lightspeed
Rodzaj sensora optyczny HERO (High Efficiency Rated Optical)
Rozdzielczość 12 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 10,16 m/s (400 cali/s)
Przyśpieszenie 40 g
Interfejs bezprzewodowa
Wymiary 116,6 mm × 62,15 mm × 38,2 mm
Masa 99 g (wraz z baterią AA)
Dodatkowe oprogramowanie Logitech Gaming Software