Mariusz Kolmer | 8 września 2018, 14:01

Surface Go – test „taniego” tabletu Microsoftu za 2650 zł

Ready, steady… No!

Sześć lat po wprowadzeniu pierwszego Surface'a gigant IT powraca do pomysłu oferowania tanich ultramobilnych tabletów przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników. Niestety, według Microsoftu właściwa cena za model z segmentu entry-level razem z akcesoriami, takimi jak klawiatura, myszka i rysik, to ponad 3750 zł. Czy dostajemy za nią lekki, wydajny i niezawodny tablet?

Microsoft Surface Go – wstęp

Raz, dwa, trzy, Go?

Pierwszy model z serii Surface to hybrydowy tablet z ekranem o przekątnej 10,6 cala i rozdzielczości 1366 × 768 pikseli. Urządzenie wyposażone było w układ Tegra 3 Nvidii, 2 GB pamięci operacyjnej i 32 GB lub 64 GB pamięci lokalnej, z możliwością jej zwiększenia za pomocą kart SD. Jak na 2012 rok, to bardzo dobre parametry, jednak Surface nie odniósł sukcesu, co było winą wysokiej początkowej ceny i – przede wszystkim – okrojonego i niedopracowanego systemu operacyjnego. Tablet bowiem działał nie pod kontrolą pełnego Windows 8, ale Windows RT – zubożonego i zamkniętego wariantu przeznaczonego do 32-bitowych procesorów ARM.

microsoft surface (2012)

Zaledwie kilka miesięcy później został zaprezentowany Surface Pro, o wymiarach zbliżonych do wymiarów podstawowego modelu, jednak kierowany do bardziej wymagających użytkowników. Zastosowano w nim tym razem matrycę o rozdzielczości Full HD, 4 GB pamięci operacyjnej i większy, 64–256-gigabajtowy nośnik pamięci. Co jednak najważniejsze, wykorzystano niskonapięciowy procesor Intel Core trzeciej generacji i5-3317U, czyli już 64-bitowy układ, umożliwiający korzystanie ze znanego z pecetów Windows 8. To zdecydowanie zwiększyło liczbę zastosowań Surface'a i ułatwiło dotarcie do większej liczby odbiorców.

microsoft surface pro

Prawie rok po pierwszej wersji Surface’a i nieco ponad pół roku po modelu Surface Pro Microsoft wprowadził ich następców. Nowe urządzenia nie odbiegały znacząco wyglądem od poprzedników, duże zmiany zaszły natomiast w ich wnętrzach. Surface otrzymał między innymi lepszą matrycę o rozdzielczości Full HD, lepsze moduły foto oraz następne, czwarte wcielenie Tegry Nvidii. Niestety, tym samym tablet znów musiał działać pod kontrolą wersji RT Windows 8.1.

microsoft surface 2

Model Pro zmienił się mniej niż wersja podstawowa. Rozdzielczość ekranu pozostawiono na poziomie 1920 × 1080 pikseli, jednak procesor trzeciej generacji zastąpiono CPU z czwartej generacji rodziny Core, i5-4200U (w późniejszym, droższym wariancie – i5-4300U), zwiększono też wybór pojemności pamięci operacyjnej i SSD. Wersje z nośnikami o pojemności 64 GB i 128 GB wyposażone były w 4 GB RAM-u, a modele z nośnikiem 256- lub 512-gigabajtowym miały go już 8 GB. Oczywiście, urządzenie działało pod kontrolą pełnego Windows 8.1.

microsoft surface pro 2

Na następcę całkiem dobrze przyjętego Surface Pro 2 nie trzeba było długo czekać. Już osiem miesięcy później, w czerwcu 2014 roku, zaprezentowano model Pro 3. Tym razem niewielkim zmianom podzespołów towarzyszyły duże zmiany w wyglądzie i wielkości urządzenia. Tablet stał się cieńszy, ale zwiększyły się jego pozostałe wymiary, dzięki czemu matrycę o przekątnej 10,6 cala można było zastąpić panelem o przekątnej 11,8 cala i rozdzielczości 2560 × 1440. W środku zastosowano między innymi lepsze moduły fotograficzne i zwiększono liczbę możliwych do wyboru procesorów. Poza wariantem z Core i5-4300U, układem dostępnym już w poprzedniej generacji, można było wybrać słabszy wariant z Core i3-4020Y lub wydajniejszy z Core i7-4650U.

microsoft surface pro 3

Na Surface 3 trzeba było poczekać o wiele dłużej, bo prawie rok od wprowadzenia Pro 3. Jednak tutaj zmiany, zarówno wyglądu, jak i konfiguracji, były bardziej znaczące. Tablet zmienił wymiary, a co za tym idzie – wielkość oraz proporcję ekranu. Teraz matryca o proporcji 3 : 2 miała przekątną 10,8 cala i rozdzielczość 1920 × 1280 pikseli. Ulepszono moduły foto, ale też, co jeszcze istotniejsze, wymieniono układ Nvidii na Intel Atom x7-Z8700. To pozwoliło urządzeniu działać pod kontrolą pełnego Windows 8.1 (z późniejszą aktualizacją do wersji 10).

microsoft surface 3

Surface Pro 4 również przyniósł sporą rewolucję w rodzinie Surface. Duże zmiany zaszły nie tylko w wyglądzie, ale też w podzespołach. Z zewnątrz można zauważyć, że zwiększono rozmiar ekranu do 12,3 cala, co szło w parze ze zwiększeniem rozdzielczości do 2736 × 1824 pikseli. Najważniejsze jednak, że dokonano tego bez większego wpływu na rozmiary całego urządzenia, zatem zauważalnie zmniejszyły się ramki wokół ekranu. Zniknęło też z prawej z nich logo Windows, w górnej zaś umieszczono skaner podczerwieni, umożliwiający odblokowanie sprzętu twarzą. W bokach umieszczono magnesy, więc odtąd rysik można było przyczepiać bezpośrednio do tabletu. Procesory czwartej generacji zastąpiono układami z rodziny Skylake, a więc zastosowano od razu szóstą generację Core. Ponownie otrzymaliśmy do wyboru trzy CPU: m3-6Y30, i5-6300U oraz i7-6650U. Zmieniono typ i pojemność nośnika danych: zamiast SSD ze złączem mSATA wykorzystano pamięć PCIe NVMe o pojemności od 128 GB do 1 TB. Dodano również wariant z 16 GB pamięci operacyjnej. Ponadto urządzenie jako pierwsze z całej rodziny tabletów Surface miało zainstalowany w fabrycznej konfiguracji system Windows w wersji 10.

microsoft surface pro 4

Po Pro 4 przyszła wreszcie pora na… Pro. Dokładnie tak. Nie na podstawową wersję Surface 4 czy choćby Surface Pro 5. Od teraz wydajniejsze wersje tabletów Microsoftu mają w nazwie jedynie dopisek Pro. Model Pro z 2017 roku był właściwie identyczny z poprzednikiem. Jedyne większe różnice to wymiana procesorów na Kaby Laki (ponownie trzy opcje: m3-7Y30, i5-7300U i i7-7660U), wykorzystanie nieco szybszej pamięci operacyjnej i zastosowanie akumulatora o większej pojemności.

microsoft surface pro 2017

 

Wreszcie, po ponad trzech latach od wprowadzenia modelu Surface 3, przyszła kolej na jego następcę, Surface… Go! Owszem, Microsoft zdaje się udawać, że nigdy nie miał w ofercie 10-calowych tabletów, i traktuje Go jak rewolucję, która ma wypełnić nowo odkrytą niszę w rynku. Trzeba jednak przyznać, że zmiany względem Surface 3, przynajmniej jeżeli chodzi o podzespoły, są spore. Jednak więcej o tym piszemy na dalszych stronach.