Karolina Kowalska | 19 września 2018, 15:49

Relacja z konferencji Lenovo w Nowym Jorku

Lenovo Transform 2.0

13 września 2018 roku w Nowym Jorku odbyła się druga już doroczna konferencja Lenovo Transform, tym razem zatytułowana Lenovo Transform 2.0. Redakcja miała okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, dlatego przygotowaliśmy dla Was relację.

Podobnie jak w ubiegłym roku nie zabrakło nowoczesnych rozwiązań dla technologii przyszłości, zwłaszcza dla klientów biznesowych, ale i w służbie społeczeństwu. Lenovo, żeby móc w pełni wykorzystać swój potencjał i kreatywność i przede wszystkim zrealizować plany możliwie sprawnie, zdecydowało się na partnerstwo z firmą NetApp, specjalizującą się między innymi w dziedzinie chmur hybrydowych. Podczas dwugodzinnego panelu ogłoszono rozpoczęcie tejże współpracy, ale nie było to jedynym punktem programu.

Podczas panelu poruszono również temat zabezpieczania urządzeń, a co za tym idzie – ochrony wrażliwych danych. To zagadnienie jest dziś tak aktualne dlatego, że coraz więcej firm przechodzi na użycie oprogramowania w chmurze – na oprogramowanie w formie usługi, co wiąże się z zagrożeniami ze strony hakerów. Nie można by jednak mówić o pełnoprawnej konferencji, gdyby nie poświęcono uwagi także sprzętowi. Zaprezentowano więc m.in. nowy laptop najwyższej klasy: Lenovo ThinkPad X1 Extreme, który łączy biznesową wydajność z mobilnością.

Hasłem przewodnim konferencji w tym roku była „inteligentna transformacja”.

 

Inteligentna transformacja oczami Lenovo

Względni laicy w obszarze nowej techniki, słysząc o marce Lenovo, wizualizują sobie z pewnością laptopy, a nawet smartfony, być może majaczy im w głowie marka IBM. Jednak Lenovo to coś więcej. Chińskie przedsiębiorstwo jest bowiem liderem także w zakresie technologii inteligentnych domów, ale również szeroko rozumianej technologii innowacyjnej. Co za tym idzie (jak wielokrotnie zaznaczano podczas konferencji), w planach firmy obecnie widnieje m.in. przekształcenie systemów produkcyjnych na całym świecie. Zmiany technologiczne mają dotknąć jednak nie tylko fabryki, ale także inne sektory, takie jak bezpieczeństwo i zarządzanie. Wszystko to przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, techniki blockchain, łączności 5G, danych w chmurze, a także szeroko rozumianego internetu rzeczy.

 

Yuanqing Yang, prezes Lenovo, postrzega „inteligentną transformację” jako „zamawianie pizzy przez inteligentny głośnik, otwieranie drzwi spojrzeniem czy pozwolenie na to, by autonomiczny pojazd odwiózł nas do domu” i nie ukrywa, że Lenovo aspiruje do pozycji lidera tej transformacji, choć liczy się z tym, że najpierw należy zbudować właściwą strukturę. Upraszczając do bólu ostateczną wizję Lenovo, można by określić ją za pomocą kilku sformułowań: czwarta rewolucja przemysłowa rozgrywająca się za sprawą sztucznej inteligencji przy odpowiedniej mocy obliczeniowej, a wszystko to obowiązkowo z uwzględnieniem bezpieczeństwa danych krążących po sieci.

Nawiązanie współpracy Lenovo z NetApp

Żeby możliwie przyspieszyć inteligentną transformację, innymi słowy rozwój technologii, które pomogą klientom w modernizacji środowisk informatycznych oraz przyspieszeniu transformacji cyfrowej, Lenovo zdecydowało się na partnerstwo ze specjalistami w dziedzinie chmur hybrydowych (czyli chmur łączących chmury prywatne z publicznymi). Czym więc ma zaowocować współpraca z NetApp? Razem obie marki mają w planach m.in. produkcję pamięci masowej flash o możliwie najwyższej wydajności, która docelowo zostanie wykorzystana w przechowywaniu informacji w centrach danych. Planowane są także wydajne rozwiązania do zarządzania tymi danymi. Kirk Skaugen, wiceprezes Lenovo, przyznał, że firma wraz z NetApp jest w stanie dostarczać środki do zarządzania danymi firmom w ponad 160 krajach na świecie. Pierwsze owoce współpracy pod postacią produktów Lenovo ThinkSystem DE oraz Lenovo ThinkSystem DM już niebawem mają trafić do sprzedaży.

 

Lenovo ThinkShield, czyli bezpieczeństwo na każdym kroku

ThinkShield to nic innego jak mechanizmy, które zabezpieczą m.in. dane wrażliwe, a pośrednio zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom. Lenovo wraz z tą techniką nie proponuje jednego rozwiązania, lecz cały ich szereg, na który składają się zabezpieczenia zarówno fizyczne, jak i cyfrowe. Trzeba przy tym zauważyć, że systemy te w większości są już w ofercie Lenovo od jakiegoś czasu, a dopiero teraz zebrano je pod jednym szyldem, ThinkShield. Wracając jednak do wspomnianych rozwiązań: mowa tu chociażby o oprogramowaniu zabezpieczającym dostęp do BIOS-u, jak i do kolejnych punktów dostępu sieci bądź systemu (do siedmiu składników uwierzytelniania dzięki rozwiązaniu Intel Authenticate). ThinkShield to także niepozorne, chociaż coraz bardziej rozchwytywane, zasłonki do kamerek laptopów, czyli zabezpieczenia stricte fizyczne.

Szczególnie interesującym punktem konferencji było przedstawienie zaimplementowanej w pakiecie ThinkShield techniki Absolute Persistance, która pozwoli administratorom zabezpieczać urządzenia i reagować w przypadku zagrożenia dzięki dwustronnej łączności z nimi. W razie potrzeby umożliwi to zdalne – bezpieczne i bezpowrotne – usuwanie informacji. Warto nadmienić, że Lenovo jest członkiem organizacji normalizacyjnej xFIDO, dzięki czemu oferuje narzędzia uwierzytelniające, które pod postacią czytników linii papilarnych działających w technice match-on-chip ułatwiają przedsiębiorstwom ochronę tożsamości pracowników.

 

Laptop Lenovo ThinkPad X1 Extreme

Na konferencji Lenovo Transform 2.0 skupiono się w sporej mierze na rozwiązaniach dla biznesu, dlatego nie powinno dziwić, że prezentowano na niej także ultrawydajny laptop biznesowy X1 Extreme z serii ThinkPad, po raz pierwszy pokazany już na tegorocznych targach IFA.

Ten model obejmuje kilka konfiguracji. W najmocniejszej znajdzie się procesor Intel Core i7-8750H ósmej generacji, samodzielna karta graficzna Nvidia GeForce 1050 Ti i do 64 GB pamięci operacyjnej DDR4 taktowanej z częstotliwością 2666 MHz. Wszystko to ma zapewnić wydajne działanie ważącego 1,7 kg urządzenia. Ponadto laptop ma być dostępny w dwóch wersjach różniących się wyświetlaczem. Będzie to albo przeciwodblaskowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD, albo dotykowy ekran o rozdzielczości 4K z obsługą technik HDR i Dolby Vision.

Czterokomorowy akumulator o pojemności 80 Wh z techniką Rapid Charge ma pozwolić nawet na 15 godzin użytkowania. Jak przystało na ThinkPada z górnej półki, X1 Extreme współpracuje ze stacją dokującą ThinkPad Thunderbolt Workstation Dock, którą można kupić oddzielnie. Bazowa cena urządzenia to 1850 funtów, czyli około 9200 złotych. Wiceprezes i dyrektor działu Lenovo Worldwide Enterprise Business Christian Teismann zauważył, że ThinkPad X1 Extreme zapewnia to, czego oczekują dzisiejsi wymagający użytkownicy: możliwość inteligentnych interakcji za pomocą dotykowych wyświetlaczy (warto w tym miejscu nadmienić, że X1 Extreme obsłuży do czterech zewnętrznych monitorów) i samego głosu.