Przemysław Juraszek | 29 listopada 2018, 14:01

Wielki test laptopów z ekranem o przekątnej 14 cali

Niedawno mieliście okazję przeczytać nasz test komputerów przenośnych za nie więcej niż 2500 zł, a następnie porównanie laptopów 13-calowych w różnych cenach – małych, poręcznych, ale często wydajnych i przy tym eleganckich. Niniejszy artykuł to kontynuacja tego drugiego testu. Uwzględniliśmy w nim konstrukcje 14-calowe, nieco większe, ale bardziej uniwersalne i nadal bardzo mobilne.

Mobilny kompromis

Planując oba porównania, postanowiliśmy sprawdzić w działaniu wszystkie dostępne obecnie 13- i 14-calowe kadłubki, tanie i drogie, eleganckie i z zacięciem do gier. Tak samo jak przed testem laptopów w cenie do 2500 zł skorzystaliśmy z pomocy sklepu x-kom.pl, żeby zdobyć modele i konfiguracje, których producenci zazwyczaj nie udostępniają. Oceniliśmy prawie 40 kadłubków; przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne konfiguracje w obrębie każdego z testowanych modeli. Wszystko po to, żeby pomóc Wam w optymalnym wyborze.

Okazuje się, że 14-calowy laptop jest idealnym kompromisem pomiędzy mobilnością, wygodą użytkowania i wydajnością. Ekran o takiej przekątnej pozwala komfortowo pracować, wymiary i waga są na tyle małe, że urządzenie można bez problemu włożyć do plecaka,
a co wydajniejsze konstrukcje, z kartą graficzną GeForce MX 150, wystarczą do okazjonalnego grania.

test 14 calowych laptopów

 

Selekcja laptopów

Dostępnych jest mnóstwo różnych konfiguracji. Dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji ofertę sklepu x-kom, wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najbardziej sensowne w obrębie poszczególnych kadłubków.

Mamy więc w teście zarówno tanie konstrukcje, takie jak Lenovo IdeaPad 120S-14, jak i droższe, które wkraczają już w średni segment, na przykład Asusa VivoBooka S14. Dla wymagających użytkowników, ceniących sobie elegancję, przetestowaliśmy laptopy klasy premium: modele Huawei MateBook X Pro oraz Lenovo Yoga 920-13 Vibes. Uwzględniliśmy też w porównaniu dwa urządzenia o nieco biznesowym charakterze, które powinny przypaść do gustu miłośnikom marki ThinkPad. Jej historia jest długa; wiemy też, że jest spora grupa zwolenników klasycznego wyglądu tych komputerów i niewątpliwie bardzo wygodnej klawiatury.

W komentarzach pod wcześniejszym testem zwróciliście uwagę na to, że zabrakło sprzętu firmy Apple. To jednak zapewne się nie zmieni. Po pierwsze, jest olbrzymi problem ze sprowadzeniem egzemplarzy testowych. Po drugie, odmienne systemy operacyjne wykluczają przeprowadzenie pełnej procedury testowej. Skorzystanie z narzędzia Boot Camp też nie rozwiązuje tego problemu: korzystanie z komputerów Apple w środowisku Windows nie jest niczym naturalnym, wręcz jest to nielogiczne. 

test 14 calowych laptopów

 

Dobra konfiguracja, czyli czego szukać

W zarówno tańszych, jak i droższych ultrabookach dominują procesory Intela ósmej generacji, głównie Core i5-8250U i Core i7-8550U, można też spotkać modele z układami AMD (godnym uwagi układem w komputerach przenośnych jest niskonapięciowy Ryzen R5 2500U). W najtańszych konfiguracjach można się spodziewać takich procesorów, jak Pentium N4200 i jeszcze wolniejsze Celerony. Ci zaś, którzy szukają naprawdę taniego sprzętu, powinni wrócić do opublikowanego jakiś czas temu testu laptopów za nie więcej niż 2500 zł. 

Warto też zwrócić uwagę na zainstalowaną pamięć operacyjną. Rozsądnym wyborem będzie urządzenie z 8 GB RAM-u działającego w trybie dwukanałowym. Niestety, tryb ten nie jest standardem; co gorsza, w niektórych laptopach kości pamięci są wlutowane w płytę główną, więc nie można ich wymienić. 

Istotny jest także rodzaj nośnika. Bez wątpienia dziś każdy komputer przenośny powinien być wyposażony w nośnik SSD. Jest on szybszy od tradycyjnego dysku talerzowego (HDD), jest też znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. W laptopach naszym zdaniem optymalnym kosztowo rozwiązaniem jest nośnik SATA o pojemności 256 GB. Taka pojemność wystarczy do komfortowego korzystania z systemu Windows oraz zainstalowania najważniejszych programów użytkowych i paru gier. Warto pamiętać, że nawet tani nośnik SATA znacznie przyspieszy działanie sprzętu.

Na koniec wspomnimy o klawiaturze. Są różne, przy czym mamy w tym miejscu na myśli nie tyle układ znaków, co wygodę użytkowania. Ci, którzy przyzwyczaili się do klawiatur z laptopów profesjonalnych, takich jak Lenovo ThinkPad, mogą być bardzo zaskoczeni w zetknięciu z bardziej uniwersalną konstrukcją. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na podświetlenie. Jego brak można wybaczyć w laptopie kosztującym do 2500 zł, ale w wyższym segmencie powinno być już obowiązkowym wyposażeniem.

 

Jakość wykonania oraz ekran

Podstawowe dane techniczne komputerów można łatwo porównać podczas ich selekcji w wyszukiwarkach sklepowych. Zdalnie trudno natomiast ocenić jakość wykonania. Mieliśmy w rękach urządzenia, które dobrze wyglądały tylko na zdjęciach. W swojej ocenie wzięliśmy pod uwagę jakość spasowania elementów, użyte materiały (od plastików po aluminium), pracę zawiasów i sztywność konstrukcji.

Nie kładziemy tak dużego nacisku na matrycę jak w teście laptopów za nie więcej niż 2500 zł, ponieważ w tej klasie sprzętu zdecydowanie dominują już panele typu IPS. Co prawda IPS-y te różnią się jakością, ale dla domowego użytkownika wszystkie będą wystarczająco dobre. Laptop z ekranem o przekątnej 14 cali jest na tyle duży, że można komfortowo pracować. W teście znalazły się też modele wyposażone w ekrany na tyle dobre, że nadają się nawet do prac graficznych.

Zapraszamy więc do lektury naszego testu laptopów 14-calowych.