Wojciech Koczyk | 24 października 2018, 14:05

GOODRAM IRDM PRO – test nośnika SSD dla wymagających

Solidny nośnik z MLC

Większość producentów SSD ma w swojej ofercie modele dla profesjonalistów wykorzystujące interfejs NVMe. Coraz trudniej jednak znaleźć konstrukcje zarówno bardzo wytrzymałe, jak i wydajne, zwłaszcza wśród urządzeń o niewielkiej pojemności korzystających z interfejsu SATA III. Firma Wilk Elektronik nie zapomniała o tym segmencie rynku i oferuje nośnik GOODRAM IRDM PRO. Sprawdziliśmy, czy zasługuje na takie oznaczenie.

GOODRAM IRDM PRO

GOODRAM IRDM PRO zbudowany jest w podobny sposób jak przedstawiona niedawno w artykule „Bardzo tanie MLC” wersja IRDM. Jedyna różnica to dopisek PRO w nazwie. Wyraźnie widać, że urządzenie kierowane jest do innych odbiorców niż HyperX Fury SSD.

Jak zwykle w przypadku polskiego producenta to, co najważniejsze, znajduje się na spodzie. Naklejka informuje o tym, że mamy do czynienia z nośnikiem o pojemności 240 GB, wyposażonym w pamięć MLC i wyprodukowanym w 10. tygodniu bieżącego roku. Wersja oprogramowania układowego to SAFM01.7.

Należy przy tym dodać, że zdjęcie jest proste – to naklejka jest umieszczona krzywo. Nie ma to żadnego znaczenia, a jednak zwróciło naszą uwagę.

 

 

GOODRAM IRDM PRO 240 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

240/~229 GB

Kontroler

Phison S10

Typ złącza

SATA III

Kości pamięci

Toshiba MLC

Deklarowana prędkość odczytu sekwencyjnego

560 MB/s

Deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego

530 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt

100 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis

88 000
Gwarancja 5 lat
TBW ?
Cena ok. 249 zł

 
Producent jak zwykle nie udostępnia wszystkich danych. Przede wszystkim brakuje dokładnej informacji o modelu kości pamięci i technice ich wykonania, a co za tym idzie – wartości TBW. Na stronie produktu widnieje jedynie zapis „najlepsza w swojej klasie wytrzymałość do 500 GB/dobę przez 5 lat”, co przekłada się na mniej więcej 900 TB, ale dotyczy to zapewne wersji o pojemności 960 GB. Podobnie podano pojemność bufora DRAM: „Dysk jest wyposażony w pamięć podręczną aż do 1 GB DDR3L (pojemność 960 GB)”. Ile mają mniejsze modele? Nie wiemy.

Nie licząc wspomnianej pamięci podręcznej, różnica względem modelu IRDM polega przede wszystkim na użyciu o wiele nowocześniejszego i wydajniejszego kontrolera. Podniosło to znacząco deklarowaną liczbę operacji na sekundę.

Warto zwrócić uwagę na cenę i długość gwarancji. Pierwsza wyraźnie spadła w ostatnim czasie, druga na szczęście utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie.