Wojciech Koczyk | 24 października 2018, 14:05

GOODRAM IRDM PRO – test nośnika SSD dla wymagających

Solidny nośnik z MLC

Większość producentów SSD ma w swojej ofercie modele dla profesjonalistów wykorzystujące interfejs NVMe. Coraz trudniej jednak znaleźć konstrukcje zarówno bardzo wytrzymałe, jak i wydajne, zwłaszcza wśród urządzeń o niewielkiej pojemności korzystających z interfejsu SATA III. Firma Wilk Elektronik nie zapomniała o tym segmencie rynku i oferuje nośnik GOODRAM IRDM PRO. Sprawdziliśmy, czy zasługuje na takie oznaczenie.

GOODRAM IRDM PRO 240 GB
Cena od 367.09 zł do 367.09 zł

GOODRAM IRDM PRO

GOODRAM IRDM PRO zbudowany jest w podobny sposób jak przedstawiona niedawno w artykule „Bardzo tanie MLC” wersja IRDM. Jedyna różnica to dopisek PRO w nazwie. Wyraźnie widać, że urządzenie kierowane jest do innych odbiorców niż HyperX Fury SSD.

Jak zwykle w przypadku polskiego producenta to, co najważniejsze, znajduje się na spodzie. Naklejka informuje o tym, że mamy do czynienia z nośnikiem o pojemności 240 GB, wyposażonym w pamięć MLC i wyprodukowanym w 10. tygodniu bieżącego roku. Wersja oprogramowania układowego to SAFM01.7.

Należy przy tym dodać, że zdjęcie jest proste – to naklejka jest umieszczona krzywo. Nie ma to żadnego znaczenia, a jednak zwróciło naszą uwagę.

 

 

GOODRAM IRDM PRO 240 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

240/~229 GB

Kontroler

Phison S10

Typ złącza

SATA III

Kości pamięci

Toshiba MLC

Deklarowana prędkość odczytu sekwencyjnego

560 MB/s

Deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego

530 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt

100 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis

88 000
Gwarancja 5 lat
TBW ?
Cena ok. 249 zł

 
Producent jak zwykle nie udostępnia wszystkich danych. Przede wszystkim brakuje dokładnej informacji o modelu kości pamięci i technice ich wykonania, a co za tym idzie – wartości TBW. Na stronie produktu widnieje jedynie zapis „najlepsza w swojej klasie wytrzymałość do 500 GB/dobę przez 5 lat”, co przekłada się na mniej więcej 900 TB, ale dotyczy to zapewne wersji o pojemności 960 GB. Podobnie podano pojemność bufora DRAM: „Dysk jest wyposażony w pamięć podręczną aż do 1 GB DDR3L (pojemność 960 GB)”. Ile mają mniejsze modele? Nie wiemy.

Nie licząc wspomnianej pamięci podręcznej, różnica względem modelu IRDM polega przede wszystkim na użyciu o wiele nowocześniejszego i wydajniejszego kontrolera. Podniosło to znacząco deklarowaną liczbę operacji na sekundę.

Warto zwrócić uwagę na cenę i długość gwarancji. Pierwsza wyraźnie spadła w ostatnim czasie, druga na szczęście utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie.