Przemysław Juraszek | 2 stycznia 2019, 14:01

Jakich matryc w laptopach unikać, a jakie sprostają nawet wymaganiom fotografa? [Aktualizacja]

Zwracasz uwagę na matrycę?

Na rynku jest mnóstwo konfiguracji laptopów, ale montowanych w nich matryc jest znacznie mniej. Które najlepiej się nadają do gier, pracy profesjonalnej czy ogólnych zastosowań, a których unikać?

Rynek laptopów jest olbrzymi. Owszem, producentów jest tylko kilkunastu, jednak dostępnych konfiguracji jest o wiele więcej. W popularnej porównywarce cen tylko w najchętniej wybieranym i najbardziej uniwersalnym rozmiarze, 15,6 cala, jest ponad 4000 pozycji, a co dopiero mówić o całym spektrum dostępnych modeli, obejmującym konstrukcje z ekranem o przekątnej 13,3 cala, 14 cali oraz 17,3 cala.

Nieporównanie mniej jest matryc LCD montowanych w laptopach. Większość paneli dostarczają cztery firmy: LG Display, AU Optronics, BOE oraz Chi Mei Innolux. Znacznie rzadziej można spotkać matryce Samsunga, Sharpa, Infovision Optoelectronics (IVO) oraz Japan Display.

Laptop2

Zapominamy o dobrym ekranie

Wiele osób nie zwraca dostatecznej uwagi na zamontowany w laptopie ekran, zwłaszcza gdy kupuje sprzęt przez internet. Producenci nie podają w danych technicznych, jaki panel LCD został użyty; częściej zamieszczają informację o tym, w jakiej technice matryca jest zbudowana. Niestety, jakość ekranów w komputerach przenośnych zwykle jest gorsza niż w monitorach, niekiedy wręcz wyjątkowo słaba, co zdarza się nawet dość dobrze wyposażonym modelom. To zabieg marketingowy: komputer wybieramy na podstawie parametrów, a jakość obrazu trudno ocenić w ten sposób.

Laptop3

Jak wiadomo, większość nabywców kieruje się przede wszystkim ceną, dlatego na przykład w laptopach wyposażonych w kartę graficzną GeForce GTX 1050/1050 Ti dominują matryce IPS firmy LG: LP156WF6-SPK3 i LP156WF6-SPK4. W przypadku tych matryc należy zwrócić uwagę na ostatni człon nazwy, ponieważ wskazuje on na wersję: gorszą (SPKx) albo lepszą (SPBx). Lepsze SPB1 występują właściwie we wszystkich laptopach dla graczy z ekranem Full HD o przekątnej 15,6 cala i wyposażonych w technikę G-Sync, bo to obecnie jedyny 60-hercowy panel IPS o tej przekątnej certyfikowany przez Nvidię do współpracy z G-Sync. Ostatnio pojawiły się też 144-hercowe wyświetlacze IPS, takie jak LG Display LP156WFG-SPF2, które rywalizują z TN-kami, takimi jak AUO B156HTN05.2 oraz Chi-Mei Innolux N173HHE-G32.