Materiał powstał we współpracy z Udemy | 30 października 2018, 15:50

Naucz się SOLIDnie programować

Programista to nie tylko ktoś, kto potrafi okiełznać kod zrozumiały przez maszynę. Od programisty w dzisiejszych czasach wymaga się również kooperacji z zespołem i umiejętności tworzenia kodu w sposób nie tylko zwięzły i efektywny, ale także zrozumiały dla innych adeptów sztuki programowania. Mało kto dziś samodzielnie opracowuje całe aplikacje. Praca programisty to najczęściej praca nad fragmentem kodu większego projektu. W przypadku programowania obiektowego istnieją powszechnie przyjęte zasady tworzenia kodu określane akronimem SOLID. Znajomość SOLID może znacznie pomóc w karierze programisty, a na pewno nie będzie przeszkodą na tej drodze.

Materiał powstał przy współpracy z Udemy

Nauka SOLID z pewnością pomoże każdemu programiście, choć SOLID nie jest w żadnym razie jakimkolwiek językiem programowania. To raczej zbiór reguł, a dokładniej – pięć podstawowych założeń programowania obiektowego. Sama nazwa tego zbioru zasad pochodzi właśnie od pięciu podstawowych założeń: zasady jednej odpowiedzialności (ang. Single responsibility principle), zasady otwarte/zamknięte (Open/closed principle), zasady podstawienia Liskov (Liskov substitute principle), zasady segregacji interfejsów (Interface segregation principle) oraz zasady odwrócenia zależności (dependency inversion principle). Zasady te zostały wymyślone I sformułowane przez Roberta Marvina, amerykańskiego programistę, znanego ze swojego podejścia do jak najbardziej klarownego i czystego (w sensie, zrozumiałego) kodowania. Generalnie, zasady SOLID to po prostu zasady, które podpowiadają w jaki sposób tworzyć dobry kod zorientowany obiektowo. Co ciekawe, Robert Martin, twórca SOLID jest także jednym z współtwórców tzw. manifestu zwinnego programowania agile.

Większość początkujących programistów zwykle skupia się na przyzwojeniu sobie reguł danego języka programowania, zaniedbując jednocześnie idee dotyczące tworzenia zrozumiałego kodu, bez względu na to w jakim języku programowania ów kod powstaje. Niestety wielu programistów z mniejszym doświadczeniem często po prostu nie rozumie jaki sens kryje się za każdą z pięciu zasad SOLID. Generalnie nie każdy programista rozumie czym jest SOLID, ale regułą jest, że każdy dobry programista, doskonale zna i rozumie te reguły. Pytanie o SOLID jest też często zadawane potencjalnym kandydatom w trakcie rozmów kwalifikacyjnych (oczywiście dotyczy to rozmów o pracę na stanowisku związanym z programowaniem).

Swoje predyspozycje w zakresie umiejętności rozumienia zagadnień związanych z regułami SOLID możesz łatwo sprawdzić korzystając z kursu internetowego. W dogodnym dla siebie czasie, w najbardziej odpowiadającym ci tempie możesz wkroczyć do świata odpowiedzialnego programowania, tworzenia czystego i zrozumiałego, a przede wszystkim efektywnego kodu. Bardzo dobrym przykładem kursu prezentującego co trzeba wiedzieć i jaką drogą iść jest kurs „SOLID – praktyczny kurs” opracowany przez Jarosława Stadnickiego, doświadczonego programistę, autora wielu publikacji z dziedziny inżynierii oprogramowania i dobrych praktyk kodowania. Jest on aktualnie dostępny w bardzo korzystnej, o połowę niższej cenie od standardowej kwoty za kurs (zobacz szczegóły promocyjnej oferty).

Pamiętaj, że kwotę za kurs płacisz raz, a dostęp do uzyskanej w ten sposób wiedzy otrzymujesz już na zawsze. Kurs ten dostępny jest w języku polskim i przed osobami zainteresowanymi jego ukończeniem stawia pewne wymagania. Przede wszystkim kursant powinien wiedzieć czym jest programowanie obiektowe, dobrze byłoby gdyby posiadał umiejętność programowania w języku C#, ale zasadniczo autor kursu podkreśla, że wystarczająca będzie wiedza na temat dowolnego języka programowania obiektowego z silnym typowaniem. Przydatną umiejętnością ułatwiającą przyswojenie wiedzy oferowanej na rzeczonym kursie jest znajomość podstawowych zagadnień związanych z asp mvc, ale nie jest to wymóg konieczny. Kurs SOLID, to praktyczny kurs oparty na tzw. refaktoryzacji aplikacji, czyli uczynieniu tworzonego kodu prostszym, bardziej zrozumiałym, czytelnym i znacznie łatwiejszym w zarządzaniu i aktualizacji. W ramach kursu nie tylko dowiesz się czym jest SOLID, ale też dowiesz się w jaki sposób zmieniać i refaktoryzować aplikacje tak, aby ich kod był zgodny z regułami SOLID (poznaj szczegóły obniżki ceny na te kurs).

Kurs zawiera też cenną wiedzę doświadczonego programisty, czego nie warto robić. Do dyspozycji kursanta są aż 43 wykłady o łącznym czasie trwania przekraczającym 4 godziny. Bogaty materiał pozwalający zdobyć cenną wiedzę i przydatne na rynku pracy umiejętności podzielony jest tematycznie na poszczególne reguły SOLID, dzięki czemu w trakcie kursu od razy rozumiemy praktyczne zastosowanie poszczególnych zasad SOLID.

Podsumowując, kurs „SOLID – praktyczny kurs” to idealny sposób, by znacząco zwiększyć własne kwalifikacje jako programisty i wejść w świat ekspertów tworzących czytelny, efektywny i łatwo aktualizowany oraz rozwijany kod. Warto tym bardziej, że właśnie teraz wiedzę można powiększyć za bardzo niewielką kwotę.

Przejdź do promocyjnej oferty na kurs „SOLID – praktyczny kurs”

Materiał powstał przy współpracy z Udemy.