Mateusz Ozimek | 11 listopada 2018, 14:01

Red Dead Redemption 2 – test gry na konsole PlayStation oraz Xbox One

Dziki Zachód w najlepszym wydaniu

Red Dead Redemption 2 w ostatnim czasie podbiła listy sprzedaży. Najnowsza gra przygotowana przez studio Rockstar Games zachwyca zarówno fabułą, jak i wykreowanym otwartym światem. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z nią konsole z rodziny PlayStation 4 oraz Xbox One.

Red Dead Redemption 2 to następna odsłona słynnego cyklu westernów tworzonych przez studio Rockstar Games. Firma ta przez wiele lat przyzwyczaiła graczy do produkcji o bardzo wysokim poziomie wykonania. Wystarczy wspomnieć serię GTA, Max Payne czy też poprzedni western, wydany w 2010 Red Dead Redemption, który spotkał się z niesamowicie ciepłym przyjęciem posiadaczy konsol Xbox 360 oraz PS3. Tytuł ten w serwisie Metacritic ma średnią ocenę 95/100, co plasuje go w absolutnej czołówce gier wydanych na siódmą generację konsol.

Najnowsza część cyklu nie tylko wyrównała, lecz także poprawiła ten wynik, osiągnęła bowiem średnią 97/100. Wielu recenzentów uznaje tę grę za idealną i nie szczędzi pochwał studiu Rockstar Games. Nie jest to jednak produkcja pozbawiona wad, o których więcej przeczytacie w naszej recenzji w witrynie Gamezilla:

Przeczytaj recenzję gry w witrynie Gamezilla.pl

RDR2

Akcja gry rozpoczyna się w 1899 roku, w okresie gdy postęp techniczny oraz kulturowy zatacza coraz większe kręgi w Ameryce Północnej. Czasy rewolwerowców i kowbojów stają się coraz bardziej pieśnią przeszłości, zamiast tego ludzie wybierają osiadły tryb życia w przemysłowych miastach. W tych realiach, których doświadcza nawet Dziki Zachód, próbuje się odnaleźć gang Dutcha van der Lindego. W grze kierujemy postacią Arthura Morgana, będącego jego prawą ręką.

Red Dead Redemption 2 należy do gier z otwartym światem, który można eksplorować na dwa sposoby: w widoku TPP, zza pleców bohatera, oraz z perspektywy „pierwszoosobowej”. Pomiędzy tymi trybami można się dowolnie przełączać w każdym momencie. Mapa gry jest rozległa i bogata w różnorodne scenerie. Są górskie kaniony, lasy oraz rozległe prerie. Świat można przemierzać na jednym z wierzchowców, które mają własne statystyki, rozwijane wraz z upływem czasu.

RDR2

Narracja prowadzona jest w iście filmowy sposób, a misje są ciekawe i potrafią dosłownie wessać na długie godziny. Miłośnicy westernów będą zachwyceni. Należy jednak wspomnieć w tym momencie o głównej wadzie gry, choć dla niektórych będzie zaletą. Otóż rozgrywka toczy się w nieśpiesznym tempie. Próżno tu szukać bardzo dynamicznej fabuły, lecz podejście to ma swój urok – można napawać się doskonale wykonanym środowiskiem, zachwycającym dbałością nawet o najmniejsze detale.

Gra została wydana na konsole zarówno z rodziny PlayStation 4 (sprawdź ceny), jak i Xbox One (sprawdź ceny). W Polsce ukazała się także w wydaniu pudełkowym dzięki firmie Cenega.

Red Dead Redemption 2 – jakość obrazu

Red Dead Redemption 2 ma jedną z najlepszych opraw graficznych spośród gier przeznaczonych na obecną generację konsol. Wprawdzie można zauważyć pewne kompromisy wymuszone ograniczoną wydajnością sprzętu, ale Rockstarowi udało się zachować wysoki poziom jakości oraz szczegółowości elementów otoczenia. Sceneria zimowa, która, tak jak w GTA V, pojawia się na początku gry, potrafi zachwycić grą świateł. Otoczenie wygląda bardzo klimatycznie. Postacie pozostawiają nawet realistyczne ślady w śniegu, co przydaje światu autentyczności. Po nastaniu odwilży możemy zobaczyć jeszcze bardziej zróżnicowaną scenerię; zadbano nawet o to, by oddać realistyczne ślady brodzenia w błocie. Oświetlenie też zostało dobrze zrealizowane. Zasięg rysowania elementów otoczenia jest przy tym niemal identyczny na wszystkich konsolach.

Istotna różnica w jakości obrazu dotyczy rozdzielczości, w jakich generują go poszczególne konsole. Słabsze modele PS4 i Xboksa One wyświetlają grafikę w rozdzielczości, odpowiednio, 1920 × 1080 i około 1472 × 828. Tę różnicę widać wyraźnie: jakość na konsoli Sony jest lepsza, obraz jest bardziej ostry i szczegółowy.

Pewnym zaskoczeniem była dla nas różnica pomiędzy PS4 Pro a Xboksem One X. Pierwsza z konsol generuje grafikę w rozdzielczości 1920 × 2160, czyli w połowie pełnego 4K. Wynikowy obraz jest następnie rozciągany do 3840 × 2160 pikseli z wykorzystaniem technik rekonstrukcji temporalnej, a dokładniej: przy użyciu checkerboardingu. Gdy obraz jest nieruchomy, gra wygląda dobrze, lecz podczas ruchu można zaobserwować artefakty wynikłe ze skalowania. Najbardziej w oczy rzuciły się nam powidoki, które pozostawały za poruszającym się na ekranie obiektem, gdy różnica w jasności pomiędzy nim a tłem była duża. Dodatkowo cienkie linie w charakterystyczny sposób pulsowały. Po zmianie konsoli na Xboksa One X sytuacja poprawia się znacząco: obraz jest w tym przypadku generowany w pełnej rozdzielczości 3840 × 2160 i jest bardzo ostry i wyraźny.