Przemysław Juraszek | 22 grudnia 2018, 14:01

Dell G3 – test laptopa z Core i5-8300H

Niedrogi laptop do gier i nie tylko

W sklepach pojawiły się dwie nowe serie notebooków gamingowych firmy Dell - G3 oraz G5. Obie linie to rozwinięcie serii Inspiron, w szczególności modeli wyposażonych w dedykowane układy GPU. Nowe laptopy odziedziczyły po nich sporo cech, najważniejsze jednak, że notebooki Dell z serii G mają wydajne konfiguracje, wyglądają dobrze, są smukłe, i nie kosztują dużo (jak na urządzenia tej klasy). Czy warto je kupić?

 

Dell G3
Cena od 3099.00 zł do 4045.47 zł

Dell G3 – charakterystyka nowej serii

W sklepach pojawiły się dwie nowe serie notebooków gamingowych firmy Dell - G3 oraz G5. Obie linie to rozwinięcie serii Inspiron, w szczególności modeli wyposażonych w dedykowane układy GPU. Nowe laptopy odziedziczyły po nich sporo cech. Zresztą wielu sprzedawców nie zdążyło zarejestrować pojawienia się nowej serii G i w opisach internetowych ofert bardzo często modele te mają dopisek Inspiron. Najważniejsze jest jednak to, że notebooki z serii G mają wydajne konfiguracje, wyglądają dobrze, są smukłe i nie kosztują dużo (jak na urządzenia tej klasy). Do naszego laboratorium trafił model Dell G3 z GeForce GTX 1050 4 GB i procesorem ósmej generacji Intel Core i5-8300H. Producent zamontował nośnik SSD o pojemności 256 GB oraz 8 GB pamięci RAM. 

Dell G3

Dell G3 – dane techniczne (3579-6806)

Procesor

 

Intel Core i5-8300H
4 rdzenie + HT, 2,3 GHz
(turbo do 4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2666 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 15,6" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce GTX 1050 4 GB
Nośnik danych SSD 256 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 380 mm × 258 mm × 26 mm
2,34 kg (laptop) + 0,62 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A, USB 2.0, HDMI (2.0), RJ-45, audio (zintegrowane), czytnik kart SD oraz czytnik linii papilarnych

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

3699 zł

 

Dell G3 – wygląd

Testowany Dell G3 nawiązuje stylistyką do poprzedników, choć widać też kilka istotnych różnic. Sposób spasowania konstrukcji oraz pokryty wzorkiem plastik (panel roboczy) przypominają bardziej starsze modele Della -  Inspiron 5567. Doszukaliśmy się także podobieństw do laptopów HP, np. HP Pavilion x360HP Omen 17. Niestety, w porównaniu ze starszymi modelami z serii Inspiron widać spadek jakości wykonania. Poprzednie generacje miały lepszy plastik, także obudowy były solidniej wykonane - lepiej spasowane. Wprawne oko może dostrzec różnej wielkości szpary między poszczególnymi elementami. Nie są to jednak mankamenty dyskwalifikujące te notebooki, a tylko drobne szczegóły, o których czujemy się w obowiązku Wam wspomnieć.

Pomimo zastosowania plastiku opisywany model nie jest tak lekki jak choćby niedawno przez nas testowany Lenovo Legion Y530, choć jest smuklejszy, ponieważ jego grubość wynosi 2,6 cm. W porównaniu z poprzednimi notebookami gamingowymi z serii Inspiron znikły pokaźne wyloty układu chłodzenia. W tym modelu zostały one sprytnie ukryte, podobnie jak w ultrabookach. Sztywność całej konstrukcji jest przeciętna, obudowa ugina się tuż nad touchpadem oraz pod strzałkami. Warto odnotować, że chociaż powierzchnia zbiera odciski palców, to można je łatwo wytrzeć.

Dell G3

Plastikowa klapa matrycy z niebieskim logo Dell zapewnia akceptowalną sztywność ekranu. To, że jest to tania seria, widać po ramkach wokół matrycy. Na przekór trendom Dell pozostawił grube obramowanie ekranu. Nie mamy większych zastrzeżeń do pracy zawiasów pozwalających na odchylenie ekranu do około 140 stopni. Działają one dość ciężko i nie pozwalają na otworzenie laptopa jedną ręką, ale wyświetlacz jest stabilny - to najważniejsze. 

Dell G3

 

Dell G3 – dostęp do podzespołów

Tu w porównaniu z poprzednią serią zmieniło się dużo. Należy zdjąć cały spód, pod którym zobaczymy płytę główną z układem chłodzenia i akumulatorem. Znajdziemy tutaj slot M.2 (zajęty przez nośnik SSD), wolną zatokę 2,5 cala, baterię, kartę Wi-Fi, dwa gniazda RAM (jedno zajęte) oraz układ chłodzenia składający się z dwóch, dość grubych ciepłowodów (wspólnych dla GPU i CPU). Ciepłowody biegną do pary miedzianych radiatorów owiewanych przez dwa wentylatory.

Dell G3 - środek

Dell G3 ma wystarczającą liczbę złączy. Na pochwałę zasługuje to, że wyposażono go w HDMI 2.0. Niestety, brakuje USB 3.1 typu C.

Po lewej stronie zamontowano dwa złącza USB 3.1 typu A, RJ-45, HDMI 2.0 oraz zintegrowane gniazdo audio.

Dell G3 - porty

Po prawej znajdują się tylko USB 2.0 oraz czytnik kart SD.

Dell G3 - porty

Warto też wspomnieć o czytniku linii papilarnych zintegrowanym z przyciskiem zasilania.

Dell G3 - czytnik