Piotr Gołąb | 23 listopada 2018, 15:03

Hitman 2 – test wydajności kart graficznych i procesorów

Zabójca pecetów

Hitman 2 stawia bardzo wysoko poprzeczkę innym grom z gatunku skradanek. Ale jeszcze wyżej stawia poprzeczkę sprzętowi, na którym ma działać. Z naszego testu dowiecie się, jakie podzespoły trzeba mieć, by cieszyć się z płynnej rozgrywki w 60 kl./s.

Hitman 2

Agent 47 to bohater z 18-letnim stażem. Hitman to jedna z najdłużej wydawanych gier na komputery PC. Studio IO Interactive w tym czasie zostało wykupione przez Eidos Interactive, a następnie, w roku 2009, właścicielem marki Hitman został Eidos. Pod jego opieką Agent 47 działał przez następnych siedem lat. W roku 2017 doszło do niecodziennego zdarzenia: kadra kierownicza wykupiła prawa do marki Hitman i studio IO stało się niezależnym producentem.

Hitman 2

Hitman 2 powstawał przez ostatnie 2 lata i jest kontynuacją gry wydanej w 2016 roku, która przyniosła swego rodzaju restart serii. Dwójka zrywa z praktyką publikowania gier w formie epizodów i stawia na bardziej kompletne doznania.

Hitman 2 wykorzystuje najnowszą wersję silnika graficznego Glacier 2, w której poprawiono niemalże wszystko. Najważniejszą z nowych funkcji jest obsługa odbić otoczenia od powierzchni refleksyjnych. Efekty te są tak dobre, że mogą rywalizować z techniką śledzenia promieni w grze Battlefield V. Inne zmiany to lepszej jakości efekty oświetlenia, symulacja rozproszenia podpowierzchniowego światła, obsługa tekstur w wysokiej rozdzielczości oraz symulacja fizyczna tkanin, na przykład flagi i ubrania.

Jak bardzo te efekty wpływają na wymagania sprzętowe, dowiecie się z dalszych stron

 

Hitman 2 – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta gry nadaje się do jej uruchomienia:

  • procesor – Intel Core i5-2500K 3,3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3,0 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 660 2 GB / AMD Radeon HD 7870 2 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB,
  • nośnik danych – 60 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10 64-bitowy.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i7-4790 3,3 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3,5 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 1070 8 GB / AMD Radeon RX Vega 64 8 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 16 GB,
  • nośnik danych – 60 GB,
  • system operacyjny – Windows 10 64-bitowy.

Hitman 2

Komputery używane przez graczy to prawie zawsze bardzo dobrze wyposażone jednostki, ale nawet one będą miały problemy, żeby sprostać wymaganiom Hitmana 2. W minimalnych wymaganiach wymieniony jest czterordzeniowy procesor Core i5-2500K. To kultowy układ, nadal polecany – w zasadzie do tej pory nic szybszego do gier nie było potrzebne. Dzisiejsze realia rewidują jednak przydatność takich wiecznie żywych, kultowych produktów. Obecnie Core i5-2500K zapewnia zaledwie minimum potrzebne do tego, aby zagrać w Dwójkę, i dobrze jest mieć ośmiowątkowego Core i7-4790.

Najsłabsze karty graficzne, które pozwalają uruchomić ten tytuł, to bardzo leciwe konstrukcje: GeForce GTX 660 i AMD Radeon HD 7870. Niestety, posiadacz takiej karty będzie skazany na najniższą jakość ustawień grafiki i rozdzielczość 1280 × 720 pikseli.

Zalecane karty, GeForce GTX 1070 Nvidii i Radeon RX Vega 64, czyli flagowiec AMD, to już całkiem inna liga, zarówno cenowa, jak i wydajnościowa. Co ciekawe, karty te mają umożliwiać grę w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli w maksymalnych ustawieniach jakości w 60 kl./s.

Do komfortowej zabawy potrzeba też 16 GB pamięci operacyjnej, choć już o połowę mniej wystarczy, aby uruchomić grę.

Hitman 2 zajmuje przy tym na nośniku 60 GB.

Na razie nowość nie obsługuje DirectX 12, więc można ją uruchomić w systemach operacyjnych Windows począwszy od Siódemki. Z jednym zastrzeżeniem: musi to być odmiana 64-bitowa.

Miejsce testowe 


Wybrane przez nas miejsce testowe to początek trzeciej misji. Lokalizacja ta została zakwalifikowana jako najlepsze miejsce do testowania ze względu na bardzo zróżnicowane efekty graficzne, wyjątkowe zagęszczenie roślinności i odległe plany.

Wydajność poszczególnych konfiguracji mierzyliśmy w najnowszej wersji Windows 10 (1809) z zainstalowanymi łatkami Spectre i Meltdown.

The Crew 2