Wojciech Koczyk | 27 listopada 2018, 14:12

ADATA XPG SX8200 PRO 256 GB – test oczekiwanego modelu

PRO albo nie PRO – oto jest pytanie

Przedstawiona przez nas ledwie trzy tygodnie temu w artykule „Tanie a dobre!” ADATA XPG SX8200 okazała się urządzeniem rewelacyjnym w swojej klasie cenowej. Miesiąc temu zapowiedziana została wersja „profesjonalna”, z dopiskiem PRO w nazwie. Zarówno w komentarzach pod artykułem, jak i na naszym forum pojawiły się pytania o jej wydajność i o to, czy warto czekać, aż będzie bardziej dostępna. Jako pierwsza redakcja na świecie możemy na nie odpowiedzieć.

ADATA SX8200 PRO 256 GB
Cena od 225.00 zł do 259.00 zł

ADATA XPG SX8200 PRO

 

Różnice między wersją PRO a starszą zaczynają się już od pudełek. Zazwyczaj nie zwracamy na nie specjalnej uwagi, ale tym razem naprawdę warto.

 

Widoczne na powyższym zdjęciu opakowanie nie zaskakuje wyglądem; w podobnych od dawna jest sprzedawana większość produktów spod znaku XPG.

Nowy model ma już całkiem inne. Po pierwsze, jest ono wyraźnie mniejsze, co lepiej obrazuje zdjęcie na ostatniej stronie artykułu. Po drugie, pojawiło się nowe, czerwone logo, jednym przywodzące na myśl zębatkę do roweru, a innym – azteckie symbole. Po trzecie, znany nam od dawna napis XPG został uproszczony i ma tylko jeden kolor.

W oczy rzuca się też pojemność. SX8200 ma 240 GB, a SX8200 PRO – 256 GB. Zastanawiająca może być jednak grafika przedstawiająca to, co najważniejsze, czyli nośnik. Na obu pudełkach wygląda on identycznie, choć pokazany jest pod innym kątem.

Po otwarciu opakowania odkrywamy następną różnicę.

Starszy produkt zaopatrzony był w powyższą blaszkę udającą radiator. Nowszy ma zupełnie inną:

Napis ADATA zniknął, a pojawił się dziwny symbol. Logo zaś ponownie poczerwieniało. Oczywiście, wydajność radiatora się nie zmieniła i nadal jest tak mała, że nie udało nam się wykryć różnicy temperatur po jego przyklejeniu.

Na tym oczywiste, widoczne na pierwszy rzut oka różnice właściwie się kończą. Ciekawostka znajduje się z tyłu opakowania:

Rozwiązanie zagadki, który napis odnosi się do której wersji, nie jest proste. Czytelnicy, którzy poświęcili czas na analizę wspomnianego we wstępie artykułu, zapewne pamiętają, że ADATA XPG SX8200 w żadnym z testów prędkości zapisu nie przekroczyła 1200 MB/s. Logika przy tym podpowiada, że wersja PRO powinna być lepsza. Wniosek: górne zdjęcie musi dotyczyć SX8200 PRO. Ale między logiką a praktyką, zwłaszcza marketingową, zieje przepaść. Wersja PRO ma oficjalne prędkości zapisu wyraźnie niższe od zwykłej. Niepokojące? Jak najbardziej.

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze, czyli samych nośników.

Ci, którzy mają problem z dostrzeżeniem różnic, niech klikną w zdjęcie, by otworzyć je w większej rozdzielczości. Bez tego rzeczywiście są trudne do zauważenia: płytki drukowane obu nośników są identyczne i mają takie same oznaczenia. Poza oczywistymi zmianami na naklejce ograniczają się one do nieco innej konfiguracji drobnych elementów SMD. Skoro więc ogląd nie informuje o niczym istotnym, porównajmy dane techniczne.
 

 

ADATA XPG SX8200 240 GB

ADATA XPG SX8200 PRO 256 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

240/~223 GB 256/~238 GB

Kontroler

Silicon Motion SM2262

Typ złącza

PCIe 3.0 ×4

Kości pamięci

Micron 64L 3D TLC 3D TLC

Pamięć podręczna DRAM:

256 MB

Deklarowany odczyt sekwencyjny:

3200 MB/s

3500 MB/s

Deklarowany zapis sekwencyjny:

1200 MB/s

Deklarowana liczba op. na sek. – odczyt:

200 000 220 000

Deklarowana liczba op. na sek. – zapis:

240 000 290 000
Gwarancja 5 lat
TBW 160 TB 160 TB
Cena ok. 259 zł ok. 279 zł

 
Jak widać, różnice w parametrach też są właściwie pomijalne. Ten sam kontroler, ta sama ilość i prędkość pamięci podręcznej w postaci dwóch kości DDR3 Nanya NT5CC64M16GP, ta sama długość gwarancji czy wreszcie taka sama wartość parametru TBW. Czym się więc różnią te dwa nośniki? Wszystko wskazuje na to, że użytymi kośćmi NAND. W starszym modelu mamy do czynienia z produktem firmy Micron, a w nowszym… No właśnie, nie wiemy. ADATA nie udostępnia tej informacji. Najwyraźniej jednak pokłada w nich duże zaufanie, gdyż wersja PRO ma wyraźnie wyższe deklarowane parametry transferu przy odczycie danych oraz liczby operacji na sekundę.