Damian Lejnert | 14 grudnia 2018, 19:31

SteelSeries Rival 650 Wireless − test bezprzewodowej myszy dla wymagających graczy

Pierwsza bezprzewodowa mysz dla graczy z funkcją szybkiego ładowania

Bezprzewodowe myszy dla graczy cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze do niedawna jedynie kilku producentów miało w swoim katalogu pozbawione ogonka gryzonie nadające się dla wyczynowców. Dziś takie urządzenie chce mieć w ofercie niemal każda licząca się marka. Ostatnio do naszego laboratorium trafiła pierwsza mysz dla graczy wyposażona w funkcję szybkiego ładowania. Czy zgodnie z zapowiedziami 15 minut ładowania wystarczy na ponad 10 godzin rozgrywki? Sprawdziliśmy.

SteelSeries Rival 650 Wireless
Cena od 458.00 zł do 678.99 zł

SteelSeries Rival 650 Wireless – wstęp, dane techniczne

Bezprzewodowe urządzenia peryferyjne dla graczy robią prawdziwą furorę. Jeszcze do niedawna o graniu z ich użyciem na najwyższym poziomie można było jedynie pomarzyć. Dziś jednak walory gryzoni bez ogonka doceniają nawet profesjonaliści biorący udział w największych wydarzeniach e-sportowych na świecie.

Tej rewolucji trudno nie dostrzec. Jeszcze całkiem niedawno w katalogach wielu producentów można było znaleźć jedynie tradycyjne myszy. Tylko nieliczni mieli w ofercie konstrukcje bezprzewodowe o bezkompromisowych osiągach, nadające się dla wyczynowców. Dużym problemem były jednak ceny. O ile wybór świetnie działających bezprzewodówek jest dziś znacznie większy, a wyścig o to, kto skonstruuje tę najlepszą, ciągle trwa, o tyle ceny najlepszych z nich wciąż są barierą dla wielu graczy nieprzekraczalną. Są wprawdzie wśród nich modele wyjątkowo opłacalne, ale nadal nie ma ich zbyt wiele.

SteelSeries Rival 650 to bezprzewodowa wersja modelu SteelSeries Rival 600, który otrzymał nasze wyróżnienie „Rekomendacja” w wielkim teście myszy dla graczy. To także pierwsza bezprzewodowa konstrukcja dla graczy wyposażona w funkcję szybkiego ładowania.

Cieszy nas, że projektanci coraz częściej zwracają uwagę na podstawowe problemy użytkowników gryzoni bezprzewodowych. Brak krępujących ruchy przewodów to faktycznie duża wygoda, ale urządzenie musi być jakoś zasilane. Bez względu na to, czy umieszczono w nim zamontowany na stałe akumulator czy wymienną baterię, prędzej czy później będzie trzeba podłączyć je do ładowarki bądź przerwać rozgrywkę i wyładowane ogniwo wymienić na nowe. I jedno, i drugie staje się problematyczne, kiedy brak energii zaskakuje gracza w najmniej spodziewanym momencie, na przykład w trakcie rozgrywki. Ten problem producenci myszy uznali za jeden z najważniejszych i starają się go rozwiązać na wiele ciekawych sposobów.

Ostatnimi czasy przez naszą redakcję przewinęło się kilka gryzoni bezprzewodowych, a każdy z nich radził sobie na tym polu zupełnie inaczej. Dobrym przykładem jest Logitech, który postanowił odświeżyć pomysł bezprzewodowych myszy ładowanych indukcyjnie (warto przypomnieć, że już w roku 2005 pojawiły się pierwsze konstrukcje wykorzystujące prawo Faradaya w systemie zasilania). Nie da się jednak ukryć, że to jedno z najbardziej kosztownych rozwiązań. (Przeczytacie o nim w naszym teście modelu Logitech G903 Lightspeed). W praktyce nie okazało się tak dobre, jak przypuszczaliśmy, choć niewątpliwie na dobre rozwiązuje problem rozładowanego akumulatora. Z nieco innym pomysłem spotkaliśmy się przy okazji testów Logitecha G305. Dzięki świetnemu zarządzaniu energią jest on w stanie wytrzymać tygodnie bez konieczności wymiany baterii na nową. Wydaje się też, że producenci rezygnują z oddzielnych stacji dokujących, której przedstawiciela mieliśmy okazję przetestować wraz z modelem Roccat Leadr.

Nie inaczej postąpił SteelSeries w modelu Rival 650, pierwszej bezprzewodowej myszy dla graczy wyposażonej w funkcję szybkiego ładowania. Producent twierdzi, że wystarczy zaledwie 15 minut, aby zapewnić sobie ponad 10-godzinną rozgrywkę.

Dane techniczne według producentaSteelSeries Rival 650 Wireless
Rodzaj sensora optyczny TrueMove3+
Rozdzielczość 12 000 dpi 
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 8,89 m/s (350 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs bezprzewodowa z możliwością działania przewodowego za pośrednictwem przewodu mikro-USB/ USB 2.0
Wymiary 131 mm × 62 mm × 43 mm
Masa 121 g (możliwość zwiększenia wagi, maksymalnie do 153 g)
Dodatkowe oprogramowanie SteelSeries Engine 3