M.Brzostek, K. Tobiasz | 24 grudnia 2018, 12:00

Labotomia #12 – parę słów o otwartym i darmowym oprogramowaniu

Gratis, libre, wolne, szybkie...

Czym się różnią wolne oprogramowanie, wolny komputer i darmowe piwo? Czemu w PCLabie cenimy otwartoźródłowe programy? Czy któryś rok nie będzie rokiem Linuksa? W 12. odcinku Labotomii odpowiemy Wam na niektóre z tych pytań.

Jak zawsze, Labotomia jest dostępna w formie wideo lub jako plik audio do pobrania na własne urządzenie.

Jeśli czujecie pewien niedosyt i myślicie, że po wielu aspektach FOSS zaledwie się prześliznęliśmy, a o wielu nie wspomnieliśmy w ogóle, to bardzo dobrze. Polecamy dodatkową lekturę: 

Nawet jeżeli nie interesują Was zawiłe relacje pomiędzy FSF i Richardem Stallmanem a OSI lub dokładne uzasadnienie czemu Linux nie jest publikowany na licencji GPLv3, warto zapoznać się z tymi treściami. W niektóych sferach naszego życia jesteśmy już od dawna uczestnikami gospodarki postniedoborowej; znajomość konceptów związanych z FOSS może być z czasem coraz bardziej pomocna.

Przypominamy, że Labotomii można słuchać nie tylko na YouTube lub po pobraniu pliku MP3 na swoje urządzenie, ale również w aplikacjach ułatwiających śledzenie podcastów. Wystarczy dodać ten link do aplikacji:

Jesteśmy też w katalogu podcastów Apple – wystarczy wyszukać tytuł w aplikacji Podcasts na waszym iPhone.

Jeśli nie chcecie dodawać Labotomii do podcastowej aplikacji ani rzucać się od razu na wszystkie odcinki, zachęcamy Was do zainteresowania się jednym z poprzednich:

Dziękujemy za Wasze dotychczasowe zainteresowanie i zachęcamy do przekazywania uwag, na przykład w komentarzach poniżej.

Ilustracja w nagłówku: JIP, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.