Mariusz Kolmer | 24 stycznia 2019, 09:44

Microsoft Surface Studio 2 - test 28-calowego tabletu dla bogatych profesjonalistów

Microsoft Surface Studio 2 - urzekająca powierzchowność, rozczarowujące wnętrze

Zaprezentowany pod koniec 2016 roku Surface Studio był niemałym zaskoczeniem. Duże tablety graficzne, szczególnie ze zintegrowanym sporej mocy komputerem, nie są sprzętem popularnym. Microsoft miał świadomość, że to sprzęt przeznaczony dla konkretnego, niszowego odbiorcy i raczej nie stanie się urządzeniem, które pierwsze przyjdzie na myśl, gdy usłyszymy nazwę producenta. Ile zmieniło się przez dwa lata od premiery Studio pierwszej generacji i czy nowszy model ma szanse przyciągnąć do Microsoftu profesjonalistów potrzebujących specyficznych rozwiązań i oczekujących maksymalnej wydajności? Sprawdzamy to w naszej recenzji debiutującego właśnie na polskim rynku Surface Studio 2.

Microsoft Surface Studio 2 – podzespoły i konfiguracja

Nowe wcielenie Studio, niestety, powtarza błędy pierwowzoru, i tak jak poprzednik w momencie premiery nie jest wyposażone w układ należący do aktualnej generacji procesorów Core od Intela. Dwuletni już i7-7820HQ jest przedstawicielem mikroarchitektury Kaby Lake-H, a więc 7. generacji intelowskich rdzeni. Tak jak i7-6820HQ został wykonany w procesie litograficznym klasy 14 nm i jest układem czterordzeniowym, obsługującym wielowątkowość oraz przeznaczonym do urządzeń mobilnych. Od starszego modelu różni się praktycznie tylko trochę wyższą częstotliwością pracy. Bazowe taktowanie wynosi 2,9 GHz, natomiast w trybie Turbo, gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń, może wzrosnąć do 3,9 GHz. To pierwsze duże rozczarowanie, bo na rynku od dłuższego czasu dostępne są mobilne układy Coffee Lake-H, czyli procesory dysponujące sześcioma rdzeniami (i 12 wątkami), a ich TDP wynosi 45 W, czyli tyle samo, co i7-7820HQ. Dodatkowe dwa rdzenie korzystnie wypłynęłyby na wydajność urządzenia, a ta przecież w tak drogim sprzęcie dla profesjonalistów powinna być na najwyższym poziomie.

microsoft surface studio 2 cpu-z

Również karta graficzna nie jest topowym podzespołem, jakiego oczekiwalibyśmy w tak drogim i profesjonalnym sprzęcie. Jest to bowiem laptopowy model GTX 1070 od Nvidii. Układ o oznaczeniu GP104M (N17E-G2) z serii Pascal produkowany jest w procesie litograficznym 16 nm. Niestety, nie jest dokładnie rozpoznawany przez programy diagnostyczne (zrzut ekranu poniżej), jednak możemy zakładać, że podobnie jak wersja Max-Q dysponuje 2048 potokami CUDA, a więc o 128 więcej niż wariant desktopowy. Do tego układ zaopatrzony jest w 128 jednostek teksturujących (osiem więcej niż desktopowy model) oraz 64 jednostki renderujące. W przeciwieństwie do pełnowymiarowej karty, rdzeń GPU pracuję z bazową częstotliwością 1443 MHz i ma możliwość przyśpieszenia w trybie Boost do 1645 MHz. W referencyjnej wersji desktopowej oraz mobilnym wariancie Max-Q jest to odpowiednio: 1506 (1683) MHz oraz 1101 (1265)/1215 (1379) MHz. Bez zmian pozostała natomiast ilość pamięci VRAM, czyli 8 GB typu GDDR5 na 256-bitowej szynie, jednak nieznacznie obniżono jej taktowanie z 2002 do 1982 MHz. Zatem wykorzystany układ pod względem wydajności teoretycznie plasuje się wyraźnie poniżej domyślnie taktowanej karty pełnowymiarowej, ale powyżej energooszczędnej mobilnej wersji Max-Q.

microsoft surface studio 2 gpu-z

W przeciwieństwie do pierwszego modelu Surface Studio, Dwójka nie ma wlutowanej w płytę główną pamięci operacyjnej, ale wyposażona jest w RAM typu DDR4 w formacie SO-DIMM. W testowanym egzemplarzu są to dwa działające w trybie dwukanałowym moduły po 16 GB od firmy SK Hynix (HMA82GS6CJR8N-VK), których maksymalne taktowanie wynosi 1333 MHz przy CL19. Niestety, ze względu na niewspierający tej prędkości procesor pracują one z częstotliwością 1200 MHz, ale przy opóźnieniu CL17.

Kolejną zmianą względem poprzednika jest nośnik danych. Tym razem zrezygnowano z 2,5-calowego dysku talerzowego na rzecz nośnika SSD. Model KXG50ZNV1T02 z serii XG5 od Toshiby ma pojemność 1 TB, korzysta z interfejsu PCI Express 3.0 x 4 i NVMe oraz złącza M.2 (2280).
Wymienione podzespoły zostały osadzone na zaprojektowanej przez Microsoft płycie głównej opartej na chipsecie Intel QM175, który wywołuje ciepłe wspomnienia dotyczące jeszcze procesorów z serii Skylake, ale niestety nie wspiera USB 3.1 Gen 2.

microsoft surface studio 2 hwinfo

W sprzedaży w Polsce będą dostępne trzy warianty Dwójki. Inaczej niż w wypadku Jedynki wszystkie korzystają z tego samego procesora. Zmianą jest też to, że jedynie najtańszy model wyposażony jest w słabszą kartę graficzną, GTX 1060 6 GB i 16 GB pamięci RAM. Średni i najdroższy wariant mają GTX 1070, 32 GB pamięci operacyjnej, a różnią się jedynie pojemnością SSD – topowy model ma 2-terabajtowy nośnik danych. We wszystkich opcjach w skład zestawu wchodzi też klawiatura, mysz oraz rysik. Najciekawszy i najbardziej innowacyjny element – Microsoft Dial – nie jest dołączany i trzeba go dokupić za 499 zł. Urządzenia mają zainstalowany system operacyjny Windows 10 Pro i objęte są, jak większość produktów Microsoftu, zaledwie roczną gwarancją.