Przemysław Juraszek | 28 lutego 2019, 14:01

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW: test laptopa z GeForce RTX 2070

Turing w laptopie? Tak, ale za dużą dopłatą

Turingi powoli zdobywają coraz większe udziały w rynku notebooków. W porównaniu z komputerami przenośnymi wyposażonymi w karty GeForce poprzedniej generacji (Pascal) nie wypadają dobrze, szczególnie pod względem ceny. Testowaliśmy już model z GeForce RTX 2060, teraz przyszedł czas na mobilny RTX 2070. Poprzeczka jest ustawiona wysoko, bowiem GeForce GTX 1070 był bardzo wydajną kartą. Do naszego laboratorium trafiła ciekawa konstrukcja − Asus ROG Strix SCAR II GL504GW. Jakie warunki pracy zapewnia karcie GeForce RTX 2070 i jak nowy Turing wypada w praktyce? Tego dowiecie się z tego artykułu.   

 

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW
Cena od 8990.00 zł do 9499.00 zł

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW – test

Czy notebooki z kartami graficznymi GeForce najnowszej generacji zdobędą popularność na rynku? Wcześniej czy później − tak, ponieważ starszych konstrukcji już nie będzie, w chwili obecnej rażą one jednak wysokimi cenami. Okazuje się, że wielu producentów odświeża tylko konfiguracje, pozostawiając ten sam kadłubek, i zmiana samej karty graficznej na nowszą winduje cenę o 1000−2000 złotych. To bardzo dużo.

Bohaterem tej recenzji jest Asus ROG Strix SCAR II GL504GW, bardzo dobrze wykonany, elegancki i dość smukły laptop dla graczy. Pod względem konstrukcji nie jest to ultracienki gamingowy komputer, daleko mu także do opasłych konstrukcji DTR.  Wydaje się, że kształt, wielkość oraz stylistyka tego komputera są do zaakceptowania nawet przez osoby, które stronią od gamingowego designu.

Konfiguracja testowanego komputera opiera się na procesorze Core i7-8750H, karcie graficznej GeForce RTX 2070 oraz 16 GB pamięci RAM. Na dane przewidziano dwa nośniki − SSD o pojemności 256 GB oraz 1 TB SSHD. To konfiguracja, która zadowoli praktycznie każdego gracza mobilnego, niestety jest droga, została wyceniona na 9499 złotych.

Bliźniaczy laptop Asus ROG Strix SCAR II GL504GS wyposażony w kartę GeForce GTX 1070 można jeszcze kupić w cenie niższej o 1800 złotych − to duża różnica, kluczowa będzie więc informacja, o ile mobilna wersja RTX 2070 jest wydajniejsza od GTX 1070. 

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW – dane techniczne (ES040T)
Procesor Core i7-8750H
6 rdzeni + HT, 2,2 GHz (Turbo do 4,1 GHz)
Pamięć

16 GB DDR4, 2666 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 15,6" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce RTX 2070 8GB
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe + 1TB HDD
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 361 mm × 262 mm × 28 mm
2,46 kg (laptop) + 0,81 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5
Wejścia−wyjścia

3 USB 3.1 typu A, USB 3,1 typu C, HDMI (2.0), RJ-45, czytnik kart SD, mini-DisplayPort oraz audio (zintegrowane)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

9499 zł

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW – wygląd

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW to przedstawiciel notebooków gamingowych, jednak ze sporą dawką mobilności. Konstrukcję tę można umieścić pomiędzy laptopami wyposażonymi w wolniej taktowane układy graficzne Max-Q a olbrzymimi konstrukcjami typu DTR. Wydaje się, że pomysł na dość smukły, ale nadal wydajny laptop jest złotym środkiem, optymalnym rozwiązaniem dla osób szukających szybkiego komputera do gier z możliwością pracy w dowolnym miejscu w domu, a czasem i poza nim. 

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW niewątpliwie wyróżnia się wyglądem. Klapa ekranu została wykonana ze szczotkowanego aluminium ze szlifowanymi krawędziami, na niej umieszczono podświetlane logo ROG. Reszta obudowy została już wykonana z plastiku, ten użyty do wykończenia panelu roboczego wygląda na bardzo dobrej jakości. Panel roboczy został ozdobiony delikatnym wzorem moro, natomiast na przedniej krawędzi zamontowano listwę RGB, którą w razie potrzeby można wyłączyć, podobnie jak świecące logo marki na klapie. 

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW

Do konfiguracji ustawień podświetlenia służy aplikacja Aura.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW

Laptop mierzy 28 mm grubości, nie należy więc do najcieńszych konstrukcji gamingowych na rynku, ale z drugiej strony jest to mniej niż w wypadku większych konstrukcji DTR. Podobnie jest także z wagą, testowany Asus waży 2,46 kg.

Sporym zaskoczeniem jest miejsce zamontowania kamery internetowej − została ona nie tylko umieszczona na dolnej listwie ekranu, ale także nie na jej środku. Najważniejsze jest jednak to, że rejestrowany obraz wygląda bardzo dobrze, a perspektywa jest naturalna.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW

To, czy opisana stylistyka spodoba się użytkownikom, jest kwestią mocno indywidualną, ale wszyscy powinni docenić dobrą sztywność obudowy (naprawdę rzadko zdarzają się tak zwarte konstrukcje). Spodobały się nam też cienkie (7 mm) ramki na bokach ekranu, niestety, dolna jest ogromna, ale jest to konieczne, aby zachować niezakryte wyloty układu chłodzenia przy formacie ekranu 16:9.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW

Zawiasy również sprawiają dobre wrażenie, nie tylko dobrze trzymają ekran (można go odchylić do 135 stopni), ale też pozwalają na otwarcie laptopa jedną ręką. Praktycznym dodatkiem jest wyprofilowany zadzior na krawędzi klapy matrycy − jest za co złapać, gdy laptop jest zamknięty. Szkoda tylko, że sama klapa matrycy nie jest sztywniejsza...

 

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW – modyfikacje konfiguracji, dostęp do podzespołów

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW nie należy do trudno rozbieralnych konstrukcji − wystarczy odkręcić wszystkie widoczne na spodzie śrubki. Następnie po podważeniu spodu uzyskujemy dostęp do wnętrza, gdzie znajdziemy: slot M.2 (zajęty), kartę Wi-Fi, zabudowaną zatokę 2,5 cala (zajętą), dwa gniazda RAM (jedno zajęte), baterię oraz układ chłodzenia składający się łącznie z pięciu ciepłowodów (trzy grube + dwa cieńsze) odprowadzających ciepło do trzech radiatorów. Jeden przypada na CPU, a dwa (tylny oraz boczny) przyporządkowane zostały do GPU. Są one owiewane przez dwa wentylatory charakteryzujące się dużą gęstością umieszczenia łopatek.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW środekAsus ROG Strix SCAR II GL504GW jest całkiem dobrze wyposażony w gniazda połączeniowe. Warto zwrócić uwagę na to, że wyjścia wideo są podpięte bezpośrednio do dedykowanego GPU, stąd mamy HDMI w wersji 2.0 bądź obsługę monitorów kompatybilnych z G-Sync poprzez mini-DisplayPort.

Po lewej stronie znalazła się większość dostępnych portów: RJ-45, mini-DisPlayPort, HDMI (2.0), dwa USB 3.1 typu A, USB 3.1 typu C oraz zintegrowane gniazdo audio.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW porty

Po przeciwnej stronie tuż poniżej wylotu układu chłodzenia (będzie podgrzewał prawą rękę) umieszczono USB 3.1 typu A oraz czytnik kart SD.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW porty

Z przodu jest listwa LED.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW porty

Z tyłu znajdują się tylko wyloty układu chłodzenia oraz kanały odprowadzające kurz z wentylatorów.

Asus ROG Strix SCAR II GL504GW porty