Mateusz Brzostek | 18 lutego 2019, 14:01

Athlon 200GE podkręcony i z 8 liniami PCI-E

Na wielu płytach głównych z podstawką AM4 można od niedawna podkręcać procesor Athlon 200GE, który według producenta ma zablokowany mnożnik. Oprócz przyspieszania taktowania rdzeni CPU możemy również rozszerzyć jego funkcjonalność. Jak to zrobić?

Jaką trzeba mieć płytę główną?

Żeby podkręcać jakikolwiek procesor AM4, nie tylko Athlon 200GE, trzeba mieć płytę z chipsetem B350, B450, X370 lub X470. Najtańsze płyty z chipsetem A320 nie nadają się, ale większość pozostałych powinna się sprawdzić.

Podkręcanie Athlona 200GE jest ubocznym skutkiem aktualizacji bloku AGESA AGESA to część oprogramowania UEFI dostarczana producentom płyt głównych bezpośrednio przez AMD. Odpowiada za konfigurację procesora i peryferyjnych części SoC oraz przygotowanie ich do pracy. do wersji 1.0.0.6 i powinno być możliwe na każdej płycie głównej z odpowiednio nową wersją UEFI. Wystarczy sprawdzić listę zmian wymienionych przy nowych wersjach UEFI na stronie producenta – wersja AGESA jest zawsze wymieniona. Do tego niektórzy producenci (na przykład Asus) piszą wprost, że w pewnych wersjach UEFI dodano możliwość odblokowania linii PCI-E na Athlonie 200GE. Inni wspominają o tym w zawoalowany sposób (Improve compatibility for AMD Athlon 200GE processor). O ile nam wiadomo, możliwość podkręcania CPU jest skutkiem zmian w AGESA – każde UEFI z nowym blokiem AGESA powinno na to pozwalać. Z kolei możliwość odblokowywania linii PCI-E wymaga pewnej ingerencji ze strony producenta płyty głównej i nie jest gwarantowana przez odpowiednią wersję AGESA.

Sprawdziliśmy to na kilku płytach, które mamy w redakcji lub w domowych komputerach:

Modelodblokowany
mnożnik
odblokowane
linie PCI-E
wersja UEFIlink
ASRock AB350 Gaming-ITX/ac tak nie 5.30 recenzja
Skąpiec.pl
Asus Crosshair VI Hero tak tak 6401 recenzja
Skąpiec.pl
Asus Crosshair VI Extreme tak tak 6401 Skąpiec.pl
Asus Prime B350-Plus tak tak 4207 recenzja
Skąpiec.pl
Gigabyte GA-AB350N-Gaming WiFi tak tak P25 recenzja
Skąpiec.pl
MSI X370 XPower Gaming Titanium tak tak 7A31v1J recenzja
Skąpiec.pl

Tak się złożyło, że mamy do stałej dyspozycji tylko płyty z chipsetami serii 300 – nie było ważnego powodu, żeby je wymieniać na nowe. Oczywiście najbardziej interesująca jest możliwość podkręcania Athlona 200GE na tanich płytach – w końcu procesor za 240 złotych rzadko jest łączony z płytą kosztującą trzy lub cztery razy tyle. Wybraliśmy najtańszą, jaką dysponowaliśmy: Asus Prime B350-Plus. Po aktualizacji UEFI do wersji 4207 zobaczyliśmy kilka nowych pozycji w programie konfiguracyjnym: 

Mnożnik procesora można regulować tak samo, jak w Ryzenach, co ×0,25. Nie trzeba wcześniej nic zmieniać w UEFI. Taktowanie pamięci, niestety, pozostaje zablokowane – maksymalny mnożnik to 40/3 (DDR-2666). Na niektórych płytach (na przykład Crosshair VI Extreme) można wybrać wyższe mnożniki, ale i tak komputer uruchomi się najwyżej z mnożnikiem DDR-2666.

W innej zakładce można odblokować linie PCI Express. Ta opcja jest domyślnie wyłączona na płytach Asus. W pozycji PCIEX16_1 Bandwidth można włączyć rozdzielanie łącza PCI-E na ×4 + ×4. Wtedy osiem linii jest ciągle przydzielonych do głównego slotu PCI-E, ale można do nich podłączyć dwa urządzenia przez adapter M.2 albo rozdzielacz, na przykład dwa nośniki SSD NVMe na karcie typu Asus Hyper M.2 albo raczej dwuslotowej Supermicro AOC-SLG3-2M2.

W zakładce z ustawieniami zintegrowanego układu graficznego nic się nie zmieniło – niestety, wciąż nie można go podkręcać. Na niektórych płytach głównych można wpisać pożądane taktowanie, ale nie zostanie ono w rzeczywistości ustawione.