Piotr Gołąb | 22 marca 2019, 17:01

Tom Clancy's The Division 2 – test wydajności kart graficznych i procesorów

Waszyngtońska wiosna

Po sukcesie pierwszej części The Division gracze mają bardzo wysokie oczekiwania względem drugiej, a The Division 2 ma bardzo wysokie wymagania względem sprzętu komputerowego, na jakim ma działać. Jak wysokie, dowiecie się na kolejnych stronach.

Tom Clancy's The Division 2

W Tom Clancy's The Division 2 kontynuujemy wątek z pierwszej części, ponownie wcielamy się w agenta z The Division i staramy się nie dopuścić do jeszcze większej klęski i upadku ludzkości. Akcja gry przenosi się z ośnieżonego Nowego Jorku do wiosennego Waszyngtonu. Sposób rozgrywki nie uległ zmianie, nadal mamy widok zza pleców głównego bohatera. The Division 2 to looter shooter z elementami cRPG, co oznacza, że  przeciwnicy chłoną ołów niczym gąbka wodę.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o wrażeniach z gry, zapraszamy do recenzji napisanej przez naszych redakcyjnych kolegów do serwisu Gamezilla, poniżej zamieszczamy skrót w formie wideorecenzji.

0
1
 

Część druga The Division powstała na ulepszonym silniku Snowdrop, który napędzał część pierwszą. Możemy więc spodziewać się oprawy graficznej na podobnym poziomie lub odrobinę lepszej. Jak zapewne pamiętacie, pierwsza część prezentowała się bardzo dobrze, ale okupione to było wysokimi wymaganiami sprzętowymi. 

Tom Clancy's The Division 2

 

Tom Clancy's The Division 2 – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta gry nadaje się do jej uruchomienia w rozdzielczości 1920x1080 pikseli:

  • procesor – Intel Core i5-2500K 3,3 GHz / AMD FX-6350 3,7 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 670 2 GB / AMD Radeon R9 270 2 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB,
  • nośnik danych – 50 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10 64-bitowy.

Zalecana konfiguracja do rozdzielczości 4K:

  • procesor – Intel Core i9-7900X 3,4 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 4,3 GHz,
  • karta graficzna – GeForce RTX 2080 Ti 11 GB / AMD Radeon VII,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 16 GB,
  • nośnik danych – 50 GB,
  • system operacyjny – Windows 10 64-bitowy.

Tom Clancy's The Division 2

Ubisoft na swojej stronie zamieścił polecane konfiguracje do grania w popularnych rozdzielczościach od 1920x1080 pikseli do 4K. Uwagę zwraca przede wszystkim czterordzeniowy procesor w minimalnych wymaganiach. W tytułach Ubisoftu nie jest to jednak nowość, praktycznie każda gra tego producenta, w której jest otwarty świat, do sprawnego działania wymaga właśnie procesora czterordzeniowego. Karta graficzna potrzebna do uruchomienia gry musi mieć przynajmniej dwa gigabajty pamięci graficznej, w minimalnych wymaganiach jest to GeForce GTX 670 2 GB lub Radeon R9 270 2 GB. Z takim sprzętem możemy liczyć co najwyżej na rozdzielczość 1920x1080 pikseli w najniższych ustawieniach jakości grafiki, a nawet wtedy płynność gry będzie oscylowała wokół 30 kl./s.

Wymagania, jakie The Division 2 stawia przed komputerem w wypadku rozdzielczości 4K, są bardzo wysokie. Nasze zastrzeżenia w zalecanej konfiguracji budzi bardzo drogi procesor Intela. Naszym zdaniem wystarczy bardziej popularny sprzęt, na przykład Core i7 8700K. Wymagania co do GPU − GeForce RTX 2080 Ti i Radeon VII − wydają się odpowiednie. 16 GB pamięci operacyjnej na dzień dzisiejszy jest już standardem i ten wymóg nie dziwi, gdy mówimy o nowej grze.

Miejsce testowe 

Nasze miejsce testowe znajduje się blisko Białego Domu. Biegniemy ulicą, która jest zapełniona uszkodzonymi samochodami. W połowie drogi jest bardzo duża kałuża, w której odbija się otoczenie. Jest to jedno z najbardziej obciążających graficznie miejsc w grze. 

Wydajność poszczególnych konfiguracji mierzyliśmy w najnowszej wersji Windows 10 (1809) z zainstalowanymi łatkami Spectre i Meltdown.

The Crew 2