Adrian Kotowski | 19 kwietnia 2017, 19:15

Potwierdzono możliwość wgrania biosów kart RX 580 i RX 570 do Radeonów RX 480 i RX 470

Darmowa przesiadka na „nową” serię. Kilku użytkownikom forów zajmujących się tematyką IT udało się bez żadnych problemów wgrać biosy kart RX 580 i RX 570 do konstrukcji RX 480 i RX 470. Takiej opcji można było się spodziewać, bo w końcu nowe Radeony to odświeżone Polarisy, w których nie wprowadzono w zasadzie żadnych istotnych zmian. Niemniej, ważne było potwierdzenie, które właśnie otrzymaliśmy.

Jako pierwszy o możliwości podmiany biosu w starszych kartach z rdzeniem Ellesmere poinformował użytkownik forum Guru3D o nicku BigMaMaInHouse. Udało mu się z powodzeniem wgrać oprogramowanie Sapphire Radeona RX 570 Nitro+ 4GB do Radeona RX 470 Nitro+. Nowszy model oferuje wyższe zegary, więc forumowicz uzyskał w ten sposób kilkadziesiąt dodatkowych megaherców.

Flash biosu RX 570 do RX 470

Kilka godzin później podobnie postąpił TonybonJoby z forum TechPowerUp, który sflashował swojego XFX Radeona RX 480 przy pomocy biosu karty Sapphire Radeon RX 580 Nitro+. Ten przykład jest trochę ciekawszy, bo uzyskane w ten sposób taktowanie 1411 MHz w Boost (jakie zapewnia bios modelu Sapphire) nie było możliwe do osiągnięcia na standardowym biosie posiadanej przez niego konstrukcji. Użytkownik wspomina, że wcześniej maksymalna częstotliwość, zapewniającą pełną stabilność działania, wynosiła 1350 MHz. Wygląda więc na to, że model Sapphire ma po prostu standardowo ustawione wyższe napięcie dla rdzenia i prawdopodobnie zmienione limity mocy.

Flash biosu RX 580 do RX 480

Sama karta została sprawdzona w Wiedźminie 3 i FurMarku – oba testy przeszła bez większego problemu. Jednocześnie jednak każde zwiększenie zegarów w programie Afterburner powodowało błąd sterownika. Samo flashowanie jest bardzo proste – wystarczy program ATIFlash, bios z nowej serii Radeonów i wpisanie komendy atiflash -p 0 Bios.rom -f (gdzie Bios.rom to nazwa naszego docelowego biosu). Warto jednak pamiętać, że nie zawsze samo wgranie może zakończyć się dla nas i naszej karty szczęśliwie, więc całą operację przeprowadzacie na własną odpowiedzialność.

AMD Radeon RX 580 i 570 – test nowych Polarisów