Adrian Kotowski | 20 kwietnia 2017, 17:15

Denuvo usunięte z gry 2Dark

Cóż za ciekawy zbieg okoliczności. Kilka dni temu pisaliśmy o złamaniu najnowszej wersji systemu antyingerencyjnego Denuvo, obecnego w grze 2Dark. Krótko po tym firma Bigben Interactive poinformowała o całkowitym usunięciu tego DRM ze wspomnianej produkcji. Co jednak ciekawe, przedsiębiorstwo tłumaczy swoją decyzję w dość specyficzny sposób.

W oświadczeniu, które pojawiło się na platformie Steam czytamy, że wraz z najnowszą łatką system Denuvo zostaje całkowicie usunięty z 2Dark. Bigben Interactive tłumaczy to tym, że o taką opcję prosili sami gracze, więc postanowiono pójść za głosem społeczności. Trudno jednak uwierzyć w tego typu oświadczenie, które wydano po tym, jak do sieci trafiła piracka wersja produkcji.

2Dark

To najpewniej złamanie Denuvo sprawiło, że wydawca postanowił zrezygnować z tego zabezpieczenia. Warto pamiętać, że system opłat za system antyingerencyjny umożliwia zarówno jednorazową płatność, jak i przekazywanie pewnej kwoty od każdej sprzedanej gry wyposażonej w DRM. Jeśli Bigben Interactive wybrało tę drugą opcję, to po złamaniu zabezpieczenia nie było wręcz żadnego sensu, by dalej odprowadzać opłaty za coś, co i tak nie działa.

Ciekawie wygląda też kwestia samego wprowadzenia systemu antyingerencyjnego. 2Dark to gra, która została sfinansowana podczas kampanii na Kickstarterze. Deweloper obiecywał, że produkt nie będzie wyposażony w żaden dodatkowy system zabezpieczeń, poza oczywiście tym standardowo oferowanym przez Steam. Wydawcy nie przeszkadzało to jednak wykorzystać w tym tytule Denuvo. Co ciekawe, całkowicie zrezygnowano też z wersji dla systemów Linux, choć także i ona była wcześniej zapowiadana. Naprawdę trudno więc uwierzyć, że Bigben Interactive liczy się ze zdaniem klientów w jakiejkolwiek kwestii. 

Źródło: Steam