Piotr Gontarczyk | 16 maja 2017, 23:17

AMD Epyc - nowa seria 32-rdzeniowych procesorów

Następcy Opteronów. Firma AMD zapowiedziała zupełnie nową serię procesorów Epyc, których przeznaczeniem będą serwery, m.in. w centrach danych. Ich rynkowy debiut ma nastąpić jeszcze przed końcem bieżącego kwartału. Seria Epyc to procesory do tej pory znane jako Naples.

Seria zastępująca Opterony to układy Epyc produkowane w 14-nanometrowej litografii FinFET, korzystające z architektury Zen. Najmocniejsza wersja procesora Epyc to jednostka 32-rdzeniowa i 64-wątkowa. Lisa Su prezentując serię Epyc zwróciła uwagę na to, że w porównaniu do konkurencji, oferuje ona do 45% więcej rdzeni, o 122% lepszą przepustowość pamięci i o 60% lepszą przepustowość I/O. W platformie z procesorem Epyc będzie można stosować więcej GPU, a to za sprawą dostępności do 128 linii sygnałowych PCI Express3.0.

Dzięki zastosowaniu połączenia AMD Infinity Fabric, platforma może sprawnie i efektywnie wykorzystywać moc dwóch procesorów Epyc. W przypadku platformy z jedną podstawką uzyskać można ośmiokanałowy podsystem pamięci RAM. Z dwiema podstawkami może on stać się szesnastokanałowy z maks. pojemnością 4 TB w 32 modułach.

Przy okazji firma AMD potwierdziła doniesienia o tym, że planuje nowe procesory Threadripper dla sektora HEDT. Układy te mają pojawić się latem bieżącego roku.

Źródło: AMD