Adrian Kotowski | 17 maja 2017, 13:13

AMD prezentuje zaktualizowany harmonogram dla procesorów i układów graficznych

Plany do najbliższe trzy lata. AMD podzieliło się kilkoma informacjami dotyczącymi swoich przyszłych procesorów i układów graficznych. Nowe harmonogramy może nie ujawniają zbyt wielu danych, ale są potwierdzeniem tego, że wszystko idzie zgodnie ze wcześniejszymi założeniami. Z perspektywy rynku i samej firmy jest to oczywiście niezwykle istotne.

Zacznijmy od procesorów, bo tutaj sprawa wydaje się być stosunkowo prosta. Obecnie mamy chipy Zen wykonane w procesie 14 nm, ale jak widać AMD planuje przejść na usprawnioną litografię 14 nm+. Niewykluczone więc, że na początku przyszłego roku otrzymamy odświeżone układy, oferujące np. wyższą częstotliwość, czy obniżony pobór energii.

AMD

Prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku na rynku powinien pojawić się Zen 2 produkowany w procesie 7 nm. Do końca 2020 roku do sprzedaży ma trafić trzecia generacja chipów Ryzen, korzystająca już z litografii 7 nm+. Niestety prezentacja nie jest zbyt szczegółowa, więc trudno w ogóle określić, mniej więcej w jakim okresie danego roku powinniśmy spodziewać się dostępności nowych chipów.

W przypadku układów graficznych jest zresztą podobnie. Inna sprawa, że harmonogram AMD z 2016 roku wskazywał choćby na premierę Vegi na początku 2017 roku – jak widać, nowych układów nadal nie ma, więc też trudno przywiązywać się do tego, co konkretnie widnieje w prezentacjach. Wracając jednak do nowych planów firmy, wspomniana Vega pojawi się już w czerwcu za sprawą konstrukcji Radeon Vega Frontier Edition. AMD wykorzysta litografię 14 nm, by w prawdopodobnie w przyszłym roku przejść na 14 nm+.

AMD

Z prezentacji wynika, że Navi mogłoby trafić do sprzedaży w 2018 roku i zostanie wykonane w procesie 7 nm. Ostatni wpis na harmonogramie dotyczy nowej, nienazwanej jeszcze architektury, którą zobaczymy do 2020 roku. Podobnie jak w przypadku Zena 3, tak i tutaj AMD planuje wykorzystać proces technologiczny 7 nm+. 

Źródło: prasowe